Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Televizní autoškola dokázala, že jsou Češi nepozorní

aktualizováno  12:14
Velké překvapení způsobila řidičům z Prahy, Brna nebo Ostravy sobotní Autoškola národa. Při soutěži totiž přímo ve studiu drtivě zvítězila skupina venkovských šoférů, kteří mnohem méně chybovali, dostali by i méně pokut a trestných bodů. Češi tedy autoškolu zvládli, jsou ale nepozorní.

Divácky měla autoškola velký úspěch: hlasy formou SMS zprávy poslalo přes 20 tisíc lidí, tedy o šest tisíc víc než loni na podzim. Šoféři byli před televizní obrazovkou hlavně nepozorní – neviděli auto v zrcátku, nevšimli si dopravních značek. 

Nejvíc chyb: přehlédnutí značky a odbočení doleva

Dodatková tabulka "konec úseku" pod značkou Zákaz odbočení byla "neviditelná" pro plných 75 procent hlasujících. Následující křižovatkou by proto projeli rovně (což ničemu nevadilo). Tady řidiči doplatili na "provozní slepotu", což potvrzuje i Leoš Tržil. "Lidé nejsou na takovou kombinaci značek zvyklí, což chápu, protože se v praxi skoro nevyskytují. Bývají pod zákazem zastavení či stání," vysvětluje šéf dopraváků.

Češi se lepší

"Výsledky celonárodního hlasování dopadly mnohem vyváženěji, autoškolou prošlo dobře, tedy bez ztráty řidičského průkazu, shodně 95 procent lidí z venkova i z města," komentuje nejposlednější Autoškolu národa organizátor soutěže Pavel Buršík. O řidičský průkaz ve čtvrté televizní autoškole tedy virtuálně přišlo jen pět procent Čechů. To je výrazně lepší výsledek než při prvním ročníku před dvěma lety, kdy se "vybodovaly" dvě třetiny českých šoférů.

Jsou teď řidiči o tolik lepší? "Určitě se lidé celkově víc zajímají o pravidla provozu a o to, jak se správně chovat na silnicích, stalo se z toho i díky silné medializaci celonárodní téma. Klesá počet mrtvých na cestách, což potvrzují i nejčerstvější velikonoční výsledky," říká šéf českých dopravních policistů Leoš Tržil.

Druhý nejhorší: odstup na dálnici

"Je ale pravda, že letošní otázky byly podstatně lehčí než dříve, bylo tam méně šancí se vybodovat. Na druhou stranu byla soutěž dobrým návodem, jak se chovat na silnici v běžných situacích, což je také důležité," míní Tržil.

Dvacet procent lidí nevědělo, že správný odstup od předjedoucího auta na dálnici jsou dvě sekundy, počítané podle patníku (bod, jímž auto projelo, nemám dojet dříve, než napočítám dvakrát jednadvacet). "Šoféry asi překvapilo, jak je ta vzdálenost v animaci dlouhá, jinak si to neumím vysvětlit. Pravidlo dvou sekund totiž omíláme pořád," komentuje Tržil.

Třetí nejhorší: neuhnutí autu s houkačkou

Stejných 20 procent řidičů chybovalo, když neuhnuli autu s rozsvíceným modrým majákem a houkačkou. Argument, že jej ve zpětném zrcátku neviděli, neobstojí – bylo tam několik sekund.

Další chyby: přednost v jízdě a křižovatka

Pouze sedm procent procent lidí si neporadilo s předností v jízdě v křižovatce (trojúhelník a pravidlo pravé ruky), osm procent nedalo přednost autu, které se vyhýbalo překážce – i když jim to přikazovala dopravní značka.

Další problémy se už týkaly pouze jednotek procent šoférů. Třeba po srážce s kancem, již téměř úplně všichni zvládli (alespoň na papíře) bez problémů a nestrhli volant do protisměru, by ale čtyři procenta lidí šla nejdřív ohledat škody a nevzala si přitom na sebe ani výstražnou vestu...

A perlička na závěr: situaci, při níž chtěl cyklista po vypití piva odjet na kole, zvládlo správně celých 99,2 procenta hlasujících – věděli, že alkohol nesmí ani za řidítka. Jen moderátor Aleš Háma si myslel, že by stačilo jet po polní cestě. Hned ve studiu jej usadil šéf dopraváků. "Silniční zákon platí na všechny pozemní komunikace, tedy i polní cesty, což jsou účelové komunikace. A týká se to i cyklostezek nebo lesních cest, pokud jsou v katastrálních mapě zaneseny coby komunikace," upozorňuje Tržil.
Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Další z rubriky

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

Najdete na iDNES.cz