Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká samodofukovací pneumatika získala gumárenského Oskara

aktualizováno 
Vynález české firmy Coda Development získal prestižní ocenění Tire Technology of the Year. To se dá přirovnat k titulu Auto roku nebo k zisku filmového Oskara. Pokračuje tak zviditelňování tohoto jednoduchého a praktického vynálezu.

Samodofukovací pneumatika | foto: Coda Development

Předávání cen v rámci Tire Technology Awards for Innovation and Excellence za rok 2009 se konalo v Hamburku. Ceny jsou tradičně předávány v pěti kategoriích – výrobní inovace roku, přínos pro životní prostředí, technologie roku, subdodavatel roku a výrobce roku.

Pražská firma Coda Development zabodovala právě v kategorii technologie roku. Jednoduchý vynález, o kterém jsme poprvé informovali vloni v dubnu, tak pokračuje v úspěšném tažení. Více o samodofukovací pneumatice ZDE

Autorům vynálezu se například vloni povedlo vzbudit výraznou pozornost na SAE World Congress v americkém Detroitu. Jakékoli zviditelnění je pro projekt velmi důležité, jelikož se samodofukovací pneumatika nachází ve fázi prototypu. Firma hledá další partnery jak pro vývoj, tak především pro výrobu.

Self Inflating Tire je pneumatika, která se za jízdy automaticky sama dofukuje na přednastavený tlak. Využívá k tomu principu peristaltické pumpy. Správné nahuštění pneumatiky zvyšuje bezpečnost provozu a snižuje spotřebu paliva, a především tyto vlastnosti ocenila porota.

V dalších dvou pro nás zajímavých kategoriích gumárenských Oskarů zvítězily firmy Sumitomo Rubber Industries a Pirelli. Pirelli se stalo výrobcem roku a SRI vyhrálo v kategorii přínosu pro životní prostředí. Firma chce do roku 2013 zcela přestat pro výrobu pneumatik používat jako suroviny materiály z petrochemického průmyslu. Již dnes tyto představují pouze 3% surovin v jejích produktech, u běžné pneumatiky je přitom podíl produktů petrochemického průmyslu 56%.
NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Autofotka týdne: Hvězda letošní Ženevy ohromovala už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz