Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český řidič: smrtelné nebezpečí pro sebe i jiné

  8:40aktualizováno  8:40
Silnice v Česku jsou nemocné, nekázeň řidičů už výrazně přesáhla míru obvyklou v Evropě. A policie? Je skutečně tak bezmocná, jak tvrdí? Nevymlouvá se? Zatímco vzápadní Evropě adalších vyspělých zemích stále ubývá smrtelných dopravních nehod, v České republice se tato černá čísla nedaří snížit. Občas se sice vyskytne příznivější rok, avšak naděje obvykle záhy umírá při pohledu na nová statistická data.

"V přepočtu na milion obyvatel jsme na počátku devadesátých let na tom byli lépe než Evropská unie. Tam při nehodách na každý milion obyvatel připadalo více než sto padesát mrtvých a u nás jen 125," informuje vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy a spojů Karel Pospíšil. Dnes je průměr EU jen něco málo přes sto mrtvých na milion obyvatel (ve Švédsku dokonce jen šedesát), zatímco v tuzemsku je to přibližně 140.

V čem jsou čeští řidiči jiní

Vzhledem k tomu, že plných 95 procent nehod má na svědomí lidský činitel, zajímalo nás, v čem jsou čeští řidiči jiní. Z evropského výzkumu chování řidičů, na kterém se za Českou republiku podílelo brněnské Centrum dopravního výzkumu, vyplynulo, že čeští řidiči jsou jiní než většina jejich kolegů nejen v zemích EU, ale i v ostatních zemích střední či východní Evropy. Stejně nebo téměř stejně jako naši odpovídali jen slovenští respondenti. Nejzajímavější výsledky přineslo hodnocení vlastního stylu jízdy. Podíl řidičů, kteří vědomě jezdí nebezpečným způsobem (8,5 procenta), byl u nás nejen vyšší než v zemích EU, ale neměl konkurenci ani mezi státy střední a východní Evropy.

Další nelichotivý rekord drží čeští řidiči spolu se slovenskými v bezohlednosti k chodcům - podíl respondentů, kteří dávají chodcům přednost na přechodu, je nižší než kdekoliv jinde. Na to, že jsme ve statistikách smrtelných nehod celosvětově na osmém místě, má při srovnání s Evropou nepochybně vliv i daleko menší procento řidičů, kteří za všech okolností používají bezpečnostní pásy. Další velmi podstatný rozdíl mezi tuzemskými a zahraničními řidiči je v počtu kilometrů, které najedou během roku. Především v zemích Evropské unie se v průměru najezdí dvakrát více. Plných 40 procent našich řidičů ujede ročně méně než 5000 kilometrů.

Česká policie nemá respekt

Čeští řidiči daleko méně než lidé za volanty v západní Evropě respektují dopravní předpisy a policii. To se smutkem v hlase přiznává i vedoucí středočeského dopravního policejního inspektorátu Stanislav Huml: "Podívejte se, když Čech vyjede do Německa, okamžitě změní způsob jízdy. Snaží se dodržovat značky, rychlosti a podobně. U nás ví, že policistů je málo, že nemohou být všude, že i když jsou řidiči přistiženi při přestupku, tak to ještě neznamená, že budou citelně, a hlavně rychle postiženi.

Tohle už vědí i cizinci a začínají na našem území jezdit podobně špatně jako tuzemci." Šéf Besipu Karel Pospíšil není rozhodně nadšen tím, že policie nemá dostatečný respekt, přesto ji spíše hájí. "To, že si z nich lidé mnoho nedělají, je bohužel dáno především uvolněnými mravy, což je průvodní jev, který přišel po změně režimu na počátku devadesátých let a který ještě do jisté míry přetrvává," vysvětluje.

Za nehody mohou také paragrafy

Názory jak lidí z Besipu, tak policistů na to, co se musí udělat pro snížení počtu smrtelných nehod, jsou vcelku shodné a neliší se od toho, k čemu došli odborníci na tuto oblast v Evropě. Největšího - až padesátiprocentního - snížení smrtelných nehod by se dalo dosáhnout, kdyby se zlepšily silnice. To znamená, kdyby na nich výrazně přibylo kruhových objezdů a únikových retardérů, rozrostla se síť dálnic, a kdyby naopak ubylo nepřehledných zatáček. Tohle jsou ta nejdražší opatření. Hodně mohou pomoci nové předpisy a zákony. "Pro nás bylo doslova pohromou, když jsme vinou nového zákona přišli o možnost odebírat na místě řidičské průkazy. Máme statisticky doloženo, že za ty dva roky, co tenhle zákon platí, stoupl počet lidí, kteří před jízdou pijí, dvojnásobně," uvádí dopravní policista Huml.

"Proto potřebujeme, aby se nám pravomoc odebírat řidičáky vrátila, potřebujeme také zavedení bodového systému za přestupky. A také musíme vzít řidičům možnost hájit se tím, že přestupek zachycený kamerou nespáchali oni, ale že tehdy jejich auto řídil někdo úplně jiný," dodává policista. O tom, zda se policisté takových pravomocí dočkají, rozhodnou v poslední fázi až poslanci parlamentu. V této době již pracují expertní skupiny, které mají do konce roku pro vládu připravit návrh nových legislativních opatření. Podle Karla Pospíšila se bude pravděpodobně navrhovat také povinnost celoročního svícení a povinné používání dětských autosedaček na všech silnicích. I tato opatření by počet smrtelných nehod měla snížit.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií pracuje na zpřísnění bodového systému. Více se bude postihovat používání...

Škoda Kodiaq GT: kupé-SUV se testuje převlečené za mazdu, jako před 30 lety

Prototypy Škody Kodiaq GT převlečené za SUV Mazdy.

Znetvořené prototypy prohánějící se v běžném provozu fascinují milovníky automobilů. Tuší, že maskování ukrývá něco...

Další z rubriky

Vegani hledají auta bez kůže jen těžko. Výrobci teprve zkoumají terén

Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet

Trend veganství dospěl i do světa automobilů. Poptávka po autech bez živočišných produktů stoupá. Jaká je v tomto...

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Najdete na iDNES.cz