Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští řidiči padesátku stále nedodržují

  20:04aktualizováno  20:04
Po letošní masivní kampani, která řidiče nabádala k používání bezpečnostních pásů, ministerstvo dopravy ve spolupráci s Českou pojišťovnou odstartovalo projekt zaměřený tentokrát na dodržování rychlostních limitů v obcích.

"V minulém roce při nehodách v obcích zahynulo celkem 485 lidí. Polovinu z nich tvořili chodci a cyklisté. Toto číslo přitom nemuselo být tak vysoké, kdyby řidiči dodržovali maximální povolenou rychlost," uvedl ministr dopravy Milan Šimonovský.

Do konce roku proto budou ve dvou desítkách obcí s velkou dopravní zátěží a vysokou nehodovostí instalovány několikametrové billboardy s nápisem Vítejte v našem městě, které řidiče na dodržování padesátikilometrového rychlostního limitu upozorní.

V příštím roce by se pak plakáty měly objevit po celé republice. "Zatímco náraz vozidla jedoucího šedesát kilometrů za hodinu přežije pouze patnáct procent chodců, při střetu s automobilem jedoucím padesát kilometrů za hodinu se šance chodce zvyšuje až na padesát procent," vysvětlil rizika rychlé jízdy v ulicích měst a obcí vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Robert Šťastný.

Ministerstvo dopravy se rovněž hodlá zaměřit i na chodce a cyklisty. Jednou z příčin smrti patnácti dětí, které v loňském roce zemřely na následky nehody v obci, byla i jejich nedostatečná viditelnost. Podíváme-li se na nehodovost v obcích podle denní doby, pak zjistíme, že nejvíce nehod se odehrává v sedmnáct hodin a nejvíce usmrcených bývá o hodinu později.

Pracovníci BESIP, učitelé a policisté proto začali školákům rozdávat reflexní značení v podobě přívěsků a nášivek, které by je měly před bezohlednými řidiči chránit. "Reflexní materiál je v noci vidět až na vzdálenost 200 metrů," sdělil Šťastný.

ZPOMALTE Takové billboardy budou řidiči vídat u některých měst a obcí republiky. Tento bude před obcí Miličín.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz