Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestování se zvířaty po Evropě

  13:07aktualizováno  13:07
Vstup do Evropské unie by měl usnadnit i cestování s domácími mazlíčky. Dlouhá karanténa a složitá administrativa nyní mnoho majitelů psů a koček nutí své čtyřnohé kamarády nechávat u ochotných příbuzných a známých. V horším případně nezbývá než využít služeb zvířecích hotelů a útulků.

Zásadní změna však přijde až s příchodem letních prázdnin. Od 1. července bude pro cestování do většiny států EU majitelům psů, koček a fretek starších tří měsíců stačit takzvaný evropský pas s potvrzením o vakcinaci proti vzteklině.

Jediným problémem je, že dosud není jasné, kdo bude pasy vydávat. "Ministerstvo zemědělství by o tom mělo rozhodnout během několika týdnů," uvedl Milan Sehnal ze státní veterinární správy.

Podle všeho však "zvířecí" pasy bude možné za několik stovek korun získat v každé veterinární ordinaci. Pro cestování bude třeba i tetování zvířete, případně mikročip implantovaný pod kůží, jenž slouží k přesné identifikaci zvířete.

Psi navíc musí být očkováni i proti psince. Jako všude, i zde je nutno počítat s výjimkami. Například ohledně dovozu zvířat tradičně problematická Velká Británie na své území vpustí pouze zvíře s mikročipem, stejně jako Švédsko a Irsko.

Tyto státy navíc budou požadovat i provedení revakcinace včetně důkazu, že očkování bylo úspěšné. O něco jednodušší to budou mít majitelé mláďat, kterým v době vycestování ještě nebyly tři měsíce.

Ta totiž mohou vycestovat bez vakcinace. Rovněž bez problémů mohou cestovat i ostatní domácí oblíbenci, jako jsou králíci, plazi či křečci, u nichž bude jasné, že nemohou přenášet vzteklinu.

Do členských států EU budou proto vpuštěni bez dokumentů nutných pro psy, kočky a fretky. I zde se však u některých států najdou jednotlivé výjimky, jejichž sjednocení by mělo být otázkou několika dalších let.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz