Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestování se zvířaty po Evropě

  13:07aktualizováno  13:07
Vstup do Evropské unie by měl usnadnit i cestování s domácími mazlíčky. Dlouhá karanténa a složitá administrativa nyní mnoho majitelů psů a koček nutí své čtyřnohé kamarády nechávat u ochotných příbuzných a známých. V horším případně nezbývá než využít služeb zvířecích hotelů a útulků.

Zásadní změna však přijde až s příchodem letních prázdnin. Od 1. července bude pro cestování do většiny států EU majitelům psů, koček a fretek starších tří měsíců stačit takzvaný evropský pas s potvrzením o vakcinaci proti vzteklině.

Jediným problémem je, že dosud není jasné, kdo bude pasy vydávat. "Ministerstvo zemědělství by o tom mělo rozhodnout během několika týdnů," uvedl Milan Sehnal ze státní veterinární správy.

Podle všeho však "zvířecí" pasy bude možné za několik stovek korun získat v každé veterinární ordinaci. Pro cestování bude třeba i tetování zvířete, případně mikročip implantovaný pod kůží, jenž slouží k přesné identifikaci zvířete.

Psi navíc musí být očkováni i proti psince. Jako všude, i zde je nutno počítat s výjimkami. Například ohledně dovozu zvířat tradičně problematická Velká Británie na své území vpustí pouze zvíře s mikročipem, stejně jako Švédsko a Irsko.

Tyto státy navíc budou požadovat i provedení revakcinace včetně důkazu, že očkování bylo úspěšné. O něco jednodušší to budou mít majitelé mláďat, kterým v době vycestování ještě nebyly tři měsíce.

Ta totiž mohou vycestovat bez vakcinace. Rovněž bez problémů mohou cestovat i ostatní domácí oblíbenci, jako jsou králíci, plazi či křečci, u nichž bude jasné, že nemohou přenášet vzteklinu.

Do členských států EU budou proto vpuštěni bez dokumentů nutných pro psy, kočky a fretky. I zde se však u některých států najdou jednotlivé výjimky, jejichž sjednocení by mělo být otázkou několika dalších let.

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz