Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete mít svou SPZ? Zaplatíte až 10 tisíc korun

  2:38
8S5 PEPA. Takto by od roku 2009 mohla vypadat běžná registrační značka automobilu. V té době by totiž už měl fungovat systém, který umožní přidělování značek v podobě, jakou si budou přát jejich majitelé.
Extravagantní

Extravagantní | foto: Gabriela Dolenská

Chcete mít na autě registrační značku se svým jménem či s vybranými čísly? Od roku 2009 by to neměl být problém. Podle svého přání však budete smět změnit jen poslední čtyři znaky.

Bugatti Veyron, nejdražší sériově vyráběné auto za více než třicet milionů korun, jezdí od konce dubna na českých silnicích s registrační značkou 7A4 1001. Právě číslo 1001 se shoduje s počtem koní, které má supersportovní vůz pod kapotou. Je to náhoda? Těžko.

Nedovolenému obchodování s čísly na přání by měl být brzy konec. Na ministerstvu dopravy se připravuje změna zákona, která umožní si za poplatek objednat registrační značku podle svého. Ale na tuto možnost si ještě počkáme minimálně do roku 2009. Dřívější termín neumožňuje současný systém evidence vozidel.

První tři znaky zvolit nepůjde
Cenu za individuální značku zatím ministerstvo nestanovilo, ale uvažuje se o poplatku mezi pěti až deseti tisíci korun.

V současné době zaplatí motorista za registraci vozidla včetně nových značek 800 korun. Lidé, kteří budou ochotni několik tisíc za poznávací značku podle svého přání zaplatit, však budou smět její podobu ovlivnit jen omezeně.

"Dvě číslice a kód kraje na prvních třech místech zůstane. Volitelné budou jen čtyři další znaky, kde bude na výběr mezi použitím číslic a písmen. Možná bude i kombinace obou,“ říká Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

Motorista z jižních Čech, který bude chtít udělat radost své manželce či přítelkyni vlastní registrační značkou, jí na nový automobil může objednat tabulku v podobě například 6C2 JANA.

Smůlu budou mít ti, kteří plánují, že kromě prvních tří znaků by tabulku nechali čistě bílou. "Nepůjde to. Nějaká písmena nebo čísla tam být musí. Chceme zachovat celkovou strukturu a podobu registrační značky,“ vysvětluje Pokorný.

Nastat může i situace, kdy koupíte vůz s individuální „espézetkou“? „Jestliže je nový majitel vozu ze stejného kraje jako prodávající, pak se značka nemění. Pokud se mu ale nebude líbít, může ji jako poškozenou vyměnit za běžnou značku, což ho bude stát 400 korun,“ dodává Josef Pokorný. Když bude auto prodáno do jiného kraje, registrační značka je automaticky zrušena.

Dnes jen s úplatkem
Řidiči automobilů i motorek značky s vlastními údaji požadují. "Tlaky, aby si občan mohl požádat o konkrétní kombinaci znaků na registrační značce, přibývá,“ potvrzuje Josef Pokorný. Úředníci tak chtějí změnou zákona zamezit i nezákonnému obchodování se značkami se zajímavými číselnými kombinacemi.

"Na možné nesprávné postupy úřadů při vydávání registračních značek nás občané upozorňují. Nemůžeme to prokázat, ale máme důvodné pochybnosti o tom, že úřady registrační značky přidělují podle pořadí tak, jak jim na úřad přijdou, bez ohledu na jejich číselnou kombinaci,“ dodává Pokorný.

To potvrzuje i motorista z Brna, který si nepřeje být jmenován, ale redakce má jeho jméno k dispozici. "Před lety jsem si kupoval sportovní auto a chtěl jsem na něj pěkné číslo. Člověk na úřadu za přepážkou mi řekl, že to půjde zařídit za pět tisíc korun. To jsem odmítl.“

Slovenská inspirace
Zatímco v Česku se zavedení individuálních značek zatím jen připravuje, v řadě evropských zemí jde o roky fungující praxi. Odlišit se mohou motoristé ve všech okolních zemích, ve Velké Británii, ve Švédsku, Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Belgii, Finsku nebo v Dánsku.

Zájem lidí o individuální „espézetky“ potvrzují i na Slovensku, kde se naši úředníci hodlají inspirovat při tvorbě poplatku za zvláštní značku. Od roku 2000, kdy na Slovensku tato možnost existuje, o ni požádalo přes osm tisíc motoristů, což do státního rozpočtu přineslo přes čtyřicet milionů slovenských korun.

"Očekáváme, že na tom budeme podobně. Je ale potřeba říct, že nepůjde o čistý výnos. Individuální značky budou dražší na výrobu a další peníze bude vyžadovat zajištění složitějšího informačního systému, který zabrání výrobě dvou stejných značek,“ vypočítává Josef Pokorný.

Návrh má i kritiky
Zavedení značek na přání však nemá jen příznivce. Vadí třeba autoru knihy České poznávací značky Petru Marinovi. "Myslím, že není dobré měnit systém, který má svou číselnou logiku a historickou posloupnost. Bylo by přece lepší platit jen za,hezká‘ čísla, třeba 7777, ale nevtahovat do systému písmena, která ho rozbijí,“ tvrdí Marinov.

Podle něj by se mělo vybírat za značky podstatně více. "Jestliže si někdo může koupit auto za jeden a půl milionu, dvacet tisíc pro něj nic není. Další omezení by mohlo být časové. Zvláštní značka by platila třeba po dobu jen pěti let. Pak by se musela znovu předplatit,“ uvažuje Petr Marinov.

Zůstaňte nenápadní

Pokud nyní toužíte po registrační značce s nápadným číslem, počítejte s tím, že vás dopravní policisté při silničních kontrolách budou stavět častěji.

Značky v okolních zemích

Slovensko: Registrační značku lze mít podle svého přání od roku 2000. Upravit lze znaky jen za dvoumístným regionálním kódem. Počet volitelných znaků je tedy pět. Za individuální značku se platí 5000 slovenských korun (4200 Kč).

Německo: Vlastní registrační značku lze mít od roku 1990. První písmena (jedno až tři) na značce podle příslušnosti k regionu se nemění. Zbývajících až pět znaků si může majitel zvolit podle svého. Zaplatí za to 39,10 eura (1100 Kč).

Rakousko: Od roku 1990 existuje možnost vlastnit na maximálně 15 let poznávací značku s volenými znaky. Její formát tvoří kód regionu, nálepka erbu regionu a 3 až 6 volitelných znaků. Stojí 308,75 eura (8750 Kč).

Polsko: Vytvořit si vlastní kombinaci čísel a písmena na poznávací značce jde od roku 2000. Za kódem vojvodství a k němu připojenému číslu může zájemce přiřadit 3 až 5 znaků. Zaplatí za to 1075,50 zlotých (8070 Kč).

Další země, kde si můžete zvolit značku
Albánie, Andorra, Belgie, Bulharsko, Bělorusko, Dánsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Maďarsko, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Turecko


Autoři:
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Vypadá jako motorka, ale motorka to není. I když se tak chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraz vytříbených bavoráků přivítal žraloka, botu i nejlepší M všech dob

17. dubna 2024

Rekordní. Tak se dá shrnout letošní setkání majitelů a příznivců vozů BMW divize M. Na trať...

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Účet za policejní manévry s radary: policie vybrala na pokutách 3,5 milionu

23. dubna 2024

Dopravní policisté zaznamenali při páteční celorepublikové bezpečnostní akci 2 166 dopravních...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

Šviháky lázeňské déšť nezastaví. Italové vyrazili na promenádu na kolonádu

23. dubna 2024

Už po pětadvacáté si dali italští frajeři sraz na kolonádě v Poděbradech. Tradiční sraz spojený s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...