Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete řídit? Ukažte rejstřík

aktualizováno 
Získat řidičák je čím dál složitější a dražší. Nový silniční zákon vyžaduje mnoho potvrzení, včetně trestní bezúhonnosti. Testy na počítači však jsou jednodušší a zkoušky úspěšně skládá více lidí.

Autoškola, řidič | foto: Profimedia.cz

Zájemci, kteří si chtějí udělat kurz v autoškole, ještě ani nevkročili do učebny a už platí. Podle nového zákona totiž musí ještě před jeho zahájením předložit několik dokladů. A jejich získání stojí peníze.

"Klient je povinen doložit autoškole výpis z evidenční karty řidiče a výpis z rejstříku trestů již při zahájení výcviku. Což trvá zhruba tři týdny. Takže, když si chci dneska rychle udělat řidičák, musím o tom zavčasu přemýšlet. K tomu je ještě potřeba mít posudek o zdravotní způsobilosti," řekl majitel autoškoly v Holicích Josef Bartoníček.

Lidé tak ještě ani nezačnou kurz a už musí zaplatit za zdravotní posudek a způsobilost, což stojí okolo 400 korun. Dále pak dají 50 korun za výpis z rejstříku trestů a 15 korun za výpis z karty řidiče. "Je to hloupost, jak se patří. Ministerstvo dopravy se tím ale jistí, aby někdo neměl vyslovený zákaz řízení, je to alibismus," pokračoval Bartoníček.

Nový zákon přinesl i změny ve zkoušení. Teorii zkouší na obecních úřadech a všechny testy jsou v podobě počítačového programu.

Počítačový program dělá problémy starším lidem
Ještě než začal nový zákon 1. července platit, majitelé autoškol z něj měli obavy. Hlavně proto, že neznali počítačový program s testy, podle kterého by své žáky mohli připravovat. Někde ho nemají dodnes.

"Program jsme dostali až po měsíci. Otázky však byly zpřístupněny na internetu, takže je po nás lidi příliš často nepožadovali. Zkusili si to na webu a zjistili, že ty otázky nejsou až tak složité, a šli rovnou ke zkoušce," uvedl Josef Bartoníček.

Dnes však většinou majitelé autoškol přiznávají, že obavy byly vlastně trochu přehnané. "Počítače fungují i učebnice už jsou na trhu. Myslím, že první tři neděle jsem byli trochu na vodě, ale teď to všechno funguje správně. Problém je tady jen jeden, a to je výuka starších lidí, protože na počítači pracovat neumějí. Oni sice hodinu absolvují, ale pak je ještě učíme ovládat myš. Aby u zkoušek dokázali odpovídat počítači," řekl majitel přeloučské autoškoly Pavel Peml.

Zákon se nově dotkl i pověřených obcí, kde se nyní zkouší teoretická část. Tady se zase bojovalo s technikou i s časem.

Nové testy jsou lehčí, lidé u zkoušek úspěšnější
Zákon ale na druhou stranu přinesl i příjemnou změnu. Zkušební komisaři i majitelé autoškol se totiž shodují, že nové testy na počítači jsou jednodušší. Teoretickou část tak skládá mnohem víc lidí než dřív.

"Tahle forma je mnohem lepší, než byly dosavadní testy. Systém jedné správné odpovědi je pro lidi jednodušší. I proto je lidí, kteří u testů neuspějí, méně. Jsou srozumitelné, křižovatky vycházejí z reálných situací, takže jsou lidem bližší než nějaká malovaná situace," dodal Běloušek.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Najdete na iDNES.cz