Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrysler PT Cabrio - bezstarostná jízda

  8:30aktualizováno  8:30
hodnocení iDNES 4,0/5 Americký rebel dorazil do města, muži se otáčejí a matky schovávají své dcery. Pobrukující čtyřválec se rozvážně převaluje pod dlouhou kapotou a i sebevědomí superrychlých sporťáků se před charismatem PT Cabria vykouřilo jak pára nad hrncem. VNĚJŠÍ VZHLED * INTERIÉR A KUFR * JÍZDNÍ VLASTNOSTI MOTOR A SPOTŘEBA * CENA

Kabrioletů, do kterých se kromě řidiče vejde jen jeden spolujezdec a naditá portmonka, je na trhu relativní dostatek.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Chrysler můžete koupit na www.automodul.cz

Co ale dělat, když si chce bezstarostnou jízdu užívat více lidí najednou?

PT cabrio je auto, ve kterém vás okolí dozajista nepřehlédne a dobře nejen vypadá, ale i jezdí.

Co nejvíce pokulhává za ostatními kvalitami velkého retrokabrioletu je pohonná jednotka.

Typicky americké srdce má sice velkorysý objem 2,4 litru, motor je ale velký lenoch.  Do kufru, který je vcelku velký, pak budete obsah zavazadel soukat spíše po částech.

 hodnocení 

PLUSY
- vzhled

- pohodlí pro všechny čtyři pasažéry
- výbava
- cena
- tuhost karoserie

MINUSY
- sladění převodovky s motorem
- vstup do kufru
- ergonomie ovládacích prvků

Vzhled auta
Interiér a provedení
Zavazadelník
Odkládací plochy
Bezpečnost
Ovladatelnost a jízdní vlastnosti
Volba motoru
Spotřeba
Základní výbava
Poměr cena/užitek
Konečné hodnocení (průměr)

Autu s vysokou dávkou stylovosti lze odpustit i americky méně ergonomický interiér. Mile překvapí podvozek a přesná převodovka.

INTERIER A KUFR

Auto mohou sedlat pouze čtyři, pro víc pasažérů auto homologované není. Každý z nich ovšem najde pohodlné křeslo, i dvojice na zadních sedadlech má pro nohy místa dostatek. Právě plnohodnotná "čtyřmístnost" interiéru je velkým plusem auta. 

Do "ptčka" se díky, na kabriolet vysoké, stavbě karoserie dobře nastupuje. I sedadla jsou výše než je u aut "nahoře bez" obvyklé.

Při jízdě se zataženou střechou se posádka netísní, málo skloněné čelní sklo dává řidiči a spolujezdci dostatek životního prostoru, dvojice vzadu vidí ven o něco méně, místa na hlavu má ale dost. Autorádio s CDpřehrávačem je v základní výbavě, v uzavřeném autě si muziku užije i za vysokých rychlostí celá čtveřice, při jízdě "topless" spíše jen ti vpředu.

Výkonné topení umožňuje jízdu beze střechy i ve chvílích, kdy se slunce schová, aerodynamika je však v tu chvíli neúprosná a v oblasti, kde má řidič ruku na řadicí páce, vytváří dokonalý ledový vír.

Na stáhnutí a zatáhnutí střechy by jedna červená na křižovatce mohla vystačit, podle příručky jí to trvá 10 sekund. Je jí třeba trochu pomoci ručně. Vše se ale zvládne ze sedadla řidiče, stačí vyklopit madlo, otočit, zatáhnout a pak už jen podržet  knoflík na přístrojovce.

Méně odpustitelné, pro Evropany opečovávané interiéry ve kterých je vše po ruce, je řešení středového panelu. Designérům interiéru by dalo asi hodně práce najít ještě horší místo pro ovladače stahování oken, než je to na jeho vrcholu. Daleko je pro řidiče i spolujezdce, plast který je obklopuje je též velmi diskutabilní kvality.

S odkládacími prostory je na tom auto relativně dobře. U otevřeného auta jsou životní nutností zavíratelné schránky, vše ostatní nekompromisně uletí, "ptčko" jich moc nemá. Kapsy ve dveřích jsou ale dostatečně chráněné a vejde se do nich ledacos.

O kufru, do kterého vstup je všechno jiné jen ne praktický, už byla řeč. Jeho dveře se otevírají směrem vzhůru a dokonale překážejí jakékoliv manipulaci s nákladem. V předklonu/podřepu/pokleku do něj lze naložit 210 litrů zavazadel. Pozitivem je, že se objem kufru se sklápěním střechy nemění. Kufr lze také zvětšit sklopením zadních dělených sedadel.


JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Podvozek auta je překvapivě sebejistý. Tuhá zadní náprava s vlečnými rameny sice zázraky neumí, svůj díl dobré práce ale odvádí. Je samozřejmě potřeba počítat s vyšším těžištěm, zatáčku ale auto vykrouží svižně a bez zaškobrtnutí.

Svůj podíl, na nad očekávání dobrými jízdními vlastnostmi, mají i 16palcová kola obutá do pneumatik 205/55. Brzdění probíhá bez problémů, krocení rychlosti mají na starosti kotoučové brzdy. Mají možná o něco pomalejší nástup, díky vysoké hmotnosti auta se ale není co divit.

Bezstarostná jízda se odehrává jen za rychlostí, na které se jen rozvážně se převalující motor odhodlá rozjet. Při jízdě má řidič pocit, že řídí cokoliv jiného než auto s 2,4 litrem pod monumentální kapotou. Svým (ne)zátahem se  čtyřválec "tváří" jako dvoulitr, nezdolností a buldočí vytrvalostí zase připomíná dieselový motor. Svůj díl viny nese i pětistupňová převodovka s velmi dlouhými převody.

Namísto nezkrotných mustangů pod kapotou dřímá 141-hlavé stádo rozvážných valachů. Připočítáme-li i vcelku vysokou hmotnost (téměř 1700 kg), vlastní všem kabrioletům, je jasné, že na dovádění PT cabrio s tímto motorem stavěné není. Hlavně žádný spěch.

"Ptčko" je pak ale vcelku nenáročné na stravování, vystačí s přibližně 11 litry benzinu na 100 kilometrů. Výrobce udává kombinovanou spotřebu 9,9 litrů.

Kdo chce okouzlovat nejen vzhledem, ale též výkony auta, měl by sáhnout spíše po verzi GT Turbo se 164 kW výkonu, za tu ale oproti testované verzi Limited zaplatí o 80 tisíc více.

Manuální převodovka je obdivuhodně přesná a má krátké dráhy. Ani zde nebylo zapomenuto na špetku stylovosti. Provedení řadící páky - tenká tyčka a na jejím konci kulička velikosti golfového míčku, vypadá nejen stylově, ale také nečekaně dobře padne do ruky.


I přestože má  PTčko několik neduhů, jeho neuvěřitelné charisma, styl a nekonvenčnost všechnu racionalitu v rozhodování dokonale eliminuje. Kabriolet se nekupuje hlavou, ale srdcem a na útok na city je Američan vybaven více než dobře.

Za 879 000 korun lze pořídit auto, ve kterém bude řidič středem pozornosti a byla by velká smůla kdyby v ulici našel druhé takové. Ve výbavě nechybí ABS, čtyři airbagy, mlhovky, audiosoustava, vyhřívaná přední sedadla, interiér vyvedený v kůži... připlatit lze pouze za metalízu a tempomat. Excentrický američan v retrostylu bude ozdobou každé garáže - bezstarostná jízda.

Chrysler PT Cruiser Cabrio 2,4 Limited 

VW New Beetle Cabrio 2,0
Mini Cooper Convertible
objem motoru (cm3) 2429 1984 1598
výkon (kW/k) 105/141 85/115 85/115
max.toč.
moment (Nm)
214 172 150
počet válců/ventilů 4/16 4/16 4/16
typ motoru zážehový zážehový zážehový
max. rychlost (km/h) 195 185 200
zrychlení 0-100 km/h (s) neudáno 11,7 9,8
spotřeba město/mimo město/kombin. (l/100 km) 13,6/
7,7/
9,9
12,0/
6,9/
8,8

10,1/
5,7/
7,3

nádrž (l) 56,8 55 50
rozměry d/š/v (mm) 4288/
1748/
1539
4081/
1724/
1502
3655/
1688/
1418
rozvor (mm) 2616 2509 2467
objem kufru skl./neskl. sedačky (l) 210/neudáno 201/- 120/605
rozměr pneumatik přední/zadní 205/55 R16 195/65 R15 175/65 R15
airbag řidiče/
spolujezdce
ano/ano ano/ano ano/ano
boční a hlavové airbagy ano/ne ano/ano ano/ne
ABS/ESP ano/ne ano/ano

ano/15 000

autorádio ano ano ano
klimatizace ano 38 600 (man.) 30 000 (man.)
záruka (roky) 2 2 2
cena v Kč 879 000 775 700 525 000

CENA

MOTOR A SPOTŘEBA

VNĚJŠÍ VZHLED

PT cabrio je auto, ve kterém vás okolí dozajista nepřehlédne a dobře nejen vypadá, ale i jezdí.

Je to auto, ve které nemá řidič potřebu jezdit rychle, vítr ve vlasech a obdivné pohledy je přece třeba patřičně vychutnat.

Správný kabriolet má mít i ochranný oblouk za hlavami řidiče a spolujezdce. Ten co má PT cabrio je plně funkční, příjemný vliv má i na jízdní vlastností.

Zvídavější pozorovatel zjistí, že krásná chromovaná kola, která působí jako magnet na pohledy, vlastě chromovaná nejsou. Jsou to jen pochromované plastové kryty.

Je to auto, ve které nemá řidič potřebu jezdit rychle, vítr ve vlasech a obdivné pohledy je přece třeba patřičně vychutnat.

Do výbavičky evropské "ameriky" patří i apartní kryt na staženou střechu ve stejné barvě, ve které je střecha.

I přesto, že PTčko má několik neduhů, neuvěřitelné charisma, styl a nekonvenčnost všechnu racionalitu v rozhodování dokonale eliminuje.

Dveře kufru se otevírají směrem vzhůru a dokonale překážejí jakékoliv manipulaci s nákladem.

Pozitivem je, že se objem kufru se sklápěním střechy nemění. Kufr lze zvětšit sklopením zadních dělených sedadel.

V zakrytém stavu je oblouk nedílnou součástí interiéru. Střecha jej úspěšně ignoruje a plně jej překryje, bezrámová okna se také zatáhnou "přes něj".

Je chvályhodné, že tvrdá plechová skládací střecha, která dnes hýbe světem kabrioletů, nechala designéry Chrysleru chladné.

Auto mohou sedlat pouze čtyři, pro víc pasažérů auto homologované není. Každý z nich ovšem najde pohodlné křeslo.

Designérům interiéru by dalo asi hodně práce najít ještě horší místo pro ovladače stahování oken, než je to na jeho vrcholu středového panelu.

Právě plnohodnotná "čtyřmístnost" interiéru je velkým plusem auta.

Do výbavičky evropské "ameriky" patří i apartní kryt na staženou střechu ve stejné barvě, ve které je střecha.

Takto vypadá Chrysler PT Cruiser Cabrio s nataženou plátěnou střechou.

Kabrioletů, do kterých se kromě řidiče vejde jen jeden spolujezdec a naditá portmonka, je na trhu relativní dostatek. Co ale dělat, když si chce bezstarostnou jízdu užívat více lidí najednou?

Typicky americké srdce má sice velkorysý objem 2,4 litru, motor je ale velký lenoch.

Do kufru, který je sice vcelku objemný, pak bude kovboj obsah zavazadel soukat spíše po částech.

Průjezd Pt cabria ulicí nezůstane bez odezvy, karoserie se nese ve stylu amerických hot-rodů let padesátých a působí jako dokonalý magnet na pohledy.

Do "ptčka" se díky, na kabriolet vysoké, stavbě karoserie dobře nastupuje. I sedadla jsou výše než je u aut "nahoře bez" obvyklé.

Při jízdě se zataženou střechou se posádka netísní, málo skloněné čelní sklo dává řidiči a spolujezdci dostatek životního prostoru, dvojice vzadu vidí ven o něco méně, místa na hlavu má ale dost.

Nejčtenější

Dětská sedačka s airbagy
VIDEO: Dětská autosedačka dostala airbagy, už se prodává

Každý den je podle světových statistik více než 5 500 dětí vážně zraněno při haváriích v silničním provozu. Děti mají v poměru k tělu větší hlavu než dospělí a...  celý článek

Ferdinand Porsche se svým zkušebním, nejúspěšnějším vozem Volkswagen Brouk
Vychází kniha o Porscheho začátcích pod hákovým křížem

Pro Ferdinanda Porscheho bylo bodem zvratu setkání s Adolfem Hitlerem. Po špatných obchodech byl automobilový inženýr značně zadlužený, když v květnu roku 1933...  celý článek

Opel Insignia první generace
Ojetý Opel Insignia boduje cenou. Minusem je prostor a kila

Insignia na trhu s ojetými automobily prodejní rekordy netrhá. To se přirozeně projevuje na cenách vozů. Jako ojetina tak přijde levněji i o desítky tisíc ve...  celý článek

Škoda Rapid Spaceback ScoutLine
VW dál plánuje levné auto pro Čínu. Indii má na starost Škoda

Navzdory zmrazení jednání s indickou Tata Motors pokračuje Volkswagen v plánu na vstup do segmentu levných aut. Do roku 2020 chce mít dvě nové modelové...  celý článek

Kdo peče s kým a kdo koho vlastní v automobilovém průmyslu?
Kdo komu patří: přehledný průvodce automobilkami

Letošní prodej Opelu společnosti PSA opět změnil situaci na poli automobilových koncernů a aliancí. Kdo peče s kým? A kdo koho vlastní? Připravili jsme velký...  celý článek

Další z rubriky

Škdoa Karoq
První kilometry se Škodou Karoq: má skvělý podvozek na české cesty

Na Sicílii mají silnice rozbombardované podobně jako ve Středočeském kraji. I na nich je Karoq obdivuhodně pohodlný. I když je podvozek nádherně vláčný, je i...  celý článek

Seat Alhambra
Hledá se velké auto. Opravdu velké a levné. Řešením je benzinové MPV

Hledáte co největší auto s levným provozem? Řešením nemusí být naftové kombi nebo stále populárnější SUV. Jen musíte vědět, které vybrat. Spočítali jsme to za...  celý článek

Nissan Qashqai
Qashqai slaví deset let, láká na luxusní detaily a neustálé inovace

Udržet se na vrcholu je ještě těžší než se na něj dostat. Proto Nissan společně s faceliftem modelu Qashqai rovnou slibuje další vylepšení.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.