Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrysler PT Cabrio - bezstarostná jízda

  8:30aktualizováno  8:30
hodnocení iDNES 4,0/5 Americký rebel dorazil do města, muži se otáčejí a matky schovávají své dcery. Pobrukující čtyřválec se rozvážně převaluje pod dlouhou kapotou a i sebevědomí superrychlých sporťáků se před charismatem PT Cabria vykouřilo jak pára nad hrncem. VNĚJŠÍ VZHLED * INTERIÉR A KUFR * JÍZDNÍ VLASTNOSTI MOTOR A SPOTŘEBA * CENA

Kabrioletů, do kterých se kromě řidiče vejde jen jeden spolujezdec a naditá portmonka, je na trhu relativní dostatek.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Chrysler můžete koupit na www.automodul.cz

Co ale dělat, když si chce bezstarostnou jízdu užívat více lidí najednou?

PT cabrio je auto, ve kterém vás okolí dozajista nepřehlédne a dobře nejen vypadá, ale i jezdí.

Co nejvíce pokulhává za ostatními kvalitami velkého retrokabrioletu je pohonná jednotka.

Typicky americké srdce má sice velkorysý objem 2,4 litru, motor je ale velký lenoch.  Do kufru, který je vcelku velký, pak budete obsah zavazadel soukat spíše po částech.

 hodnocení 

PLUSY
- vzhled

- pohodlí pro všechny čtyři pasažéry
- výbava
- cena
- tuhost karoserie

MINUSY
- sladění převodovky s motorem
- vstup do kufru
- ergonomie ovládacích prvků

Vzhled auta
Interiér a provedení
Zavazadelník
Odkládací plochy
Bezpečnost
Ovladatelnost a jízdní vlastnosti
Volba motoru
Spotřeba
Základní výbava
Poměr cena/užitek
Konečné hodnocení (průměr)

Autu s vysokou dávkou stylovosti lze odpustit i americky méně ergonomický interiér. Mile překvapí podvozek a přesná převodovka.

INTERIER A KUFR

Auto mohou sedlat pouze čtyři, pro víc pasažérů auto homologované není. Každý z nich ovšem najde pohodlné křeslo, i dvojice na zadních sedadlech má pro nohy místa dostatek. Právě plnohodnotná "čtyřmístnost" interiéru je velkým plusem auta. 

Do "ptčka" se díky, na kabriolet vysoké, stavbě karoserie dobře nastupuje. I sedadla jsou výše než je u aut "nahoře bez" obvyklé.

Při jízdě se zataženou střechou se posádka netísní, málo skloněné čelní sklo dává řidiči a spolujezdci dostatek životního prostoru, dvojice vzadu vidí ven o něco méně, místa na hlavu má ale dost. Autorádio s CDpřehrávačem je v základní výbavě, v uzavřeném autě si muziku užije i za vysokých rychlostí celá čtveřice, při jízdě "topless" spíše jen ti vpředu.

Výkonné topení umožňuje jízdu beze střechy i ve chvílích, kdy se slunce schová, aerodynamika je však v tu chvíli neúprosná a v oblasti, kde má řidič ruku na řadicí páce, vytváří dokonalý ledový vír.

Na stáhnutí a zatáhnutí střechy by jedna červená na křižovatce mohla vystačit, podle příručky jí to trvá 10 sekund. Je jí třeba trochu pomoci ručně. Vše se ale zvládne ze sedadla řidiče, stačí vyklopit madlo, otočit, zatáhnout a pak už jen podržet  knoflík na přístrojovce.

Méně odpustitelné, pro Evropany opečovávané interiéry ve kterých je vše po ruce, je řešení středového panelu. Designérům interiéru by dalo asi hodně práce najít ještě horší místo pro ovladače stahování oken, než je to na jeho vrcholu. Daleko je pro řidiče i spolujezdce, plast který je obklopuje je též velmi diskutabilní kvality.

S odkládacími prostory je na tom auto relativně dobře. U otevřeného auta jsou životní nutností zavíratelné schránky, vše ostatní nekompromisně uletí, "ptčko" jich moc nemá. Kapsy ve dveřích jsou ale dostatečně chráněné a vejde se do nich ledacos.

O kufru, do kterého vstup je všechno jiné jen ne praktický, už byla řeč. Jeho dveře se otevírají směrem vzhůru a dokonale překážejí jakékoliv manipulaci s nákladem. V předklonu/podřepu/pokleku do něj lze naložit 210 litrů zavazadel. Pozitivem je, že se objem kufru se sklápěním střechy nemění. Kufr lze také zvětšit sklopením zadních dělených sedadel.


JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Podvozek auta je překvapivě sebejistý. Tuhá zadní náprava s vlečnými rameny sice zázraky neumí, svůj díl dobré práce ale odvádí. Je samozřejmě potřeba počítat s vyšším těžištěm, zatáčku ale auto vykrouží svižně a bez zaškobrtnutí.

Svůj podíl, na nad očekávání dobrými jízdními vlastnostmi, mají i 16palcová kola obutá do pneumatik 205/55. Brzdění probíhá bez problémů, krocení rychlosti mají na starosti kotoučové brzdy. Mají možná o něco pomalejší nástup, díky vysoké hmotnosti auta se ale není co divit.

Bezstarostná jízda se odehrává jen za rychlostí, na které se jen rozvážně se převalující motor odhodlá rozjet. Při jízdě má řidič pocit, že řídí cokoliv jiného než auto s 2,4 litrem pod monumentální kapotou. Svým (ne)zátahem se  čtyřválec "tváří" jako dvoulitr, nezdolností a buldočí vytrvalostí zase připomíná dieselový motor. Svůj díl viny nese i pětistupňová převodovka s velmi dlouhými převody.

Namísto nezkrotných mustangů pod kapotou dřímá 141-hlavé stádo rozvážných valachů. Připočítáme-li i vcelku vysokou hmotnost (téměř 1700 kg), vlastní všem kabrioletům, je jasné, že na dovádění PT cabrio s tímto motorem stavěné není. Hlavně žádný spěch.

"Ptčko" je pak ale vcelku nenáročné na stravování, vystačí s přibližně 11 litry benzinu na 100 kilometrů. Výrobce udává kombinovanou spotřebu 9,9 litrů.

Kdo chce okouzlovat nejen vzhledem, ale též výkony auta, měl by sáhnout spíše po verzi GT Turbo se 164 kW výkonu, za tu ale oproti testované verzi Limited zaplatí o 80 tisíc více.

Manuální převodovka je obdivuhodně přesná a má krátké dráhy. Ani zde nebylo zapomenuto na špetku stylovosti. Provedení řadící páky - tenká tyčka a na jejím konci kulička velikosti golfového míčku, vypadá nejen stylově, ale také nečekaně dobře padne do ruky.


I přestože má  PTčko několik neduhů, jeho neuvěřitelné charisma, styl a nekonvenčnost všechnu racionalitu v rozhodování dokonale eliminuje. Kabriolet se nekupuje hlavou, ale srdcem a na útok na city je Američan vybaven více než dobře.

Za 879 000 korun lze pořídit auto, ve kterém bude řidič středem pozornosti a byla by velká smůla kdyby v ulici našel druhé takové. Ve výbavě nechybí ABS, čtyři airbagy, mlhovky, audiosoustava, vyhřívaná přední sedadla, interiér vyvedený v kůži... připlatit lze pouze za metalízu a tempomat. Excentrický američan v retrostylu bude ozdobou každé garáže - bezstarostná jízda.

Chrysler PT Cruiser Cabrio 2,4 Limited 

VW New Beetle Cabrio 2,0
Mini Cooper Convertible
objem motoru (cm3) 2429 1984 1598
výkon (kW/k) 105/141 85/115 85/115
max.toč.
moment (Nm)
214 172 150
počet válců/ventilů 4/16 4/16 4/16
typ motoru zážehový zážehový zážehový
max. rychlost (km/h) 195 185 200
zrychlení 0-100 km/h (s) neudáno 11,7 9,8
spotřeba město/mimo město/kombin. (l/100 km) 13,6/
7,7/
9,9
12,0/
6,9/
8,8

10,1/
5,7/
7,3

nádrž (l) 56,8 55 50
rozměry d/š/v (mm) 4288/
1748/
1539
4081/
1724/
1502
3655/
1688/
1418
rozvor (mm) 2616 2509 2467
objem kufru skl./neskl. sedačky (l) 210/neudáno 201/- 120/605
rozměr pneumatik přední/zadní 205/55 R16 195/65 R15 175/65 R15
airbag řidiče/
spolujezdce
ano/ano ano/ano ano/ano
boční a hlavové airbagy ano/ne ano/ano ano/ne
ABS/ESP ano/ne ano/ano

ano/15 000

autorádio ano ano ano
klimatizace ano 38 600 (man.) 30 000 (man.)
záruka (roky) 2 2 2
cena v Kč 879 000 775 700 525 000

CENA

MOTOR A SPOTŘEBA

VNĚJŠÍ VZHLED

PT cabrio je auto, ve kterém vás okolí dozajista nepřehlédne a dobře nejen vypadá, ale i jezdí.

Je to auto, ve které nemá řidič potřebu jezdit rychle, vítr ve vlasech a obdivné pohledy je přece třeba patřičně vychutnat.

Správný kabriolet má mít i ochranný oblouk za hlavami řidiče a spolujezdce. Ten co má PT cabrio je plně funkční, příjemný vliv má i na jízdní vlastností.

Zvídavější pozorovatel zjistí, že krásná chromovaná kola, která působí jako magnet na pohledy, vlastě chromovaná nejsou. Jsou to jen pochromované plastové kryty.

Je to auto, ve které nemá řidič potřebu jezdit rychle, vítr ve vlasech a obdivné pohledy je přece třeba patřičně vychutnat.

Do výbavičky evropské "ameriky" patří i apartní kryt na staženou střechu ve stejné barvě, ve které je střecha.

I přesto, že PTčko má několik neduhů, neuvěřitelné charisma, styl a nekonvenčnost všechnu racionalitu v rozhodování dokonale eliminuje.

Dveře kufru se otevírají směrem vzhůru a dokonale překážejí jakékoliv manipulaci s nákladem.

Pozitivem je, že se objem kufru se sklápěním střechy nemění. Kufr lze zvětšit sklopením zadních dělených sedadel.

V zakrytém stavu je oblouk nedílnou součástí interiéru. Střecha jej úspěšně ignoruje a plně jej překryje, bezrámová okna se také zatáhnou "přes něj".

Je chvályhodné, že tvrdá plechová skládací střecha, která dnes hýbe světem kabrioletů, nechala designéry Chrysleru chladné.

Auto mohou sedlat pouze čtyři, pro víc pasažérů auto homologované není. Každý z nich ovšem najde pohodlné křeslo.

Designérům interiéru by dalo asi hodně práce najít ještě horší místo pro ovladače stahování oken, než je to na jeho vrcholu středového panelu.

Právě plnohodnotná "čtyřmístnost" interiéru je velkým plusem auta.

Do výbavičky evropské "ameriky" patří i apartní kryt na staženou střechu ve stejné barvě, ve které je střecha.

Takto vypadá Chrysler PT Cruiser Cabrio s nataženou plátěnou střechou.

Kabrioletů, do kterých se kromě řidiče vejde jen jeden spolujezdec a naditá portmonka, je na trhu relativní dostatek. Co ale dělat, když si chce bezstarostnou jízdu užívat více lidí najednou?

Typicky americké srdce má sice velkorysý objem 2,4 litru, motor je ale velký lenoch.

Do kufru, který je sice vcelku objemný, pak bude kovboj obsah zavazadel soukat spíše po částech.

Průjezd Pt cabria ulicí nezůstane bez odezvy, karoserie se nese ve stylu amerických hot-rodů let padesátých a působí jako dokonalý magnet na pohledy.

Do "ptčka" se díky, na kabriolet vysoké, stavbě karoserie dobře nastupuje. I sedadla jsou výše než je u aut "nahoře bez" obvyklé.

Při jízdě se zataženou střechou se posádka netísní, málo skloněné čelní sklo dává řidiči a spolujezdci dostatek životního prostoru, dvojice vzadu vidí ven o něco méně, místa na hlavu má ale dost.Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Nej auto na léto je bez střechy. V Mini mouchy vyšťouráte jen ze zubů

Mini Cabrio Cooper S

V době letních dovolených potkáváte na silnicích kvanta naložených kombíků s rakví na střeše. Češi hromadně migrují na...

Honda CR-V dala sbohem dieselu, poprvé je sedmimístná

Honda CR-V

Honda často staví svá auta jinak než ostatní. A není to jen netradičním designem. Například vytvoří od podlahy nové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Najdete na iDNES.cz