Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se zpřísnění kontrol STK, některé jsou na zavření

aktualizováno 
V Česku funguje řada Stanic technické kontroly, které vykazují vážné nedostatky a hrozí jim uzavření," říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že ministerstvo se chce na kontroly STK letos více zaměřit.

Ilustrační foto | foto: Roman ŠvidrnochMF DNES

O které stanice jde, nechtěl mluvčí upřesnit. "Máme seznam problémových STK a letos se v nich chystáme provádět přepadové kontroly," uvedl. Podle neoficiálních informací jde řádově o desítky provozoven.

Loni ministerstvo uzavřelo STK v Mostě a Drásově. Celkem v tuzemsku funguje kolem 370 STK a ministerstvo jich loni zkontrolovalo 52.

"Letos počítáme s navýšením kapacity kontrolních pracovníků, abychom zkontrolovali více než jednu STK týdně," uvedl Hanzelka.

Pracovníci státního odborného dozoru se při prověřování stanic nejčastěji setkávají s tím, že STK neprovede všechny předepsané úkony nebo její pracovníci správně neposoudí skutečný stav vozu.

Do provozu se tak dostávají omlazené vozy, auta s pozměněnými identifikátory či jinými motory nebo vozy jejichž technický stav může znamenat hrozbu pro ostatní účastníky provozu.

Podvody často doprovází snahu o přihlášení dovážených ojetin, kterých bylo loni i kvůli toleranci některých STK přihlášeno rekordních 213 000 vozů z druhé ruky.

Ke zpřísnění dohledu by měl přispět centrální dohledový systém nad STK, který by měl od konce prvního čtvrtletí monitorovat, zda vozidlo na kontrole prošlo předepsanými úkony.

Pracovníci ministerstva budou mít díky centralizovanému systému přesný přehled o tom, jaký úkon v rámci zhruba 25minutové procedury STK právě na vozidle provádí.

Na pravidelné technické prohlídky v akreditovaných STK musí majitelé s osobním autem nejpozději čtyři roky po pořízení nového vozu a pak každé dva roky.

Při prohlídkách technici mimo jiné kontrolují účinnost brzd, seřízení světel, funkčnost podvozku a řízení, stav pneumatik, fungování elektrických přístrojů nebo úniky oleje.

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Kdo namaloval Porsche 911? Dcera designéra neuspěla s žalobou o miliony

Finální design prvního Porsche 901, později 911. Za cenu menšího místa na...

Zemský soud ve Stuttgartu zamítl žalobu týkající se autorského práva na design Porsche 911. Dcera bývalého šéfdesignéra...

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Vitara končí s atmosférou. Motor ze staré školy modernímu SUV nepasuje

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara je v kategorii SUV pojem, poprvé vyjela před třiceti lety. Postupně vznikla již ve čtyřech generacích,...

Najdete na iDNES.cz