Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cigarety škodí více než motory aut

  14:43aktualizováno  14:43
Co více znečišťuje vzduch a co je nebezpečnější pro naše zdraví cigareta, nebo automobilový motor? Studie italského týmu vědců mluví jednoznačně: daleko škodlivější je kouřit než dýchat zplodiny z moderních aut.

Italští vědci konstatovali, že tři cigarety vyrábějí až desetkrát více škodlivých částic než nový dieselový motor.

Italský tým vedený Giovannim Invernizzim z Národního ústavu pro boj s rakovinou provedl zajímavý a výmluvný experiment.

Srovnal karcinogenní látky z cigaret, a to jemné prachové částice, s exhalacemi z moderního dieselového motoru auta, které používá palivo s nízkým obsahem síry.

Tři doutnající cigarety vyprodukovaly desetkrát více mikroskopických částic než motor běžící na volnoběh. Tyto jemné částice jsou rizikovým faktorem pro chronické plicní nemoci, které mohou značně oslabit lidský organismus a v některých případech vést až ke smrti. Jde o nemoci, jako je astma, bronchitida, rozedma plic. Tyto částice rovněž značně zvyšují riziko vzniku rakoviny plic, dokážou totiž proniknout přímo až do plicních sklípků a zůstávají v nich.

Cigareta a naftový motor

Tým italských vědců z Národního ústavu pro boj s rakovinou srovnával karcinogenní látky z cigaret s exhalacemi z moderního dieselového motoru auta. Vědci sledovali počet mikroskopických částic, které se při hoření uvolňují do vzduchu. Ty jsou považovány za příčinu mnoha chronických plicních onemocnění i rakoviny plic.
V garáži o objemu 60 metrů krychlových nejprve běžel na volnoběh dvoulitrový turbodieselový motor Fordu Mondeo z roku 2002, a to po dobu 30 minut. Při pokusu bylo použito palivo s nízkým obsahem síry. Potom byla garáž vyvětrána a následně zde v průběhu 30 minut vědci postupně zapálili tři cigarety s filtrem a nechali je zde dohořet.
Při obou testech vědci každé dvě minuty měřili úroveň znečištění vzduchu, a to ještě dodatečných 90 minut poté, co byl motor vypnut a cigarety dohořely.
Během první hodiny po nastartování motoru a zapálení cigaret došli výzkumníci k závěru, že tři cigarety vyprodukovaly desetkrát více nebezpečných mikročástic než turbodiesel.
Jinak řečeno, jedna cigareta znečistila ovzduší prachovými částicemi stejně jako naftový motor, pokud by běžel na volnoběh více než jednu a půl hodiny.
"Byl jsem velmi překvapen. Nečekali jsme, že zjistíme tak velký rozdíl v produkci částic," uvedl Giovanni Invernizzi pro New Scientist.

Experiment byl proveden v malém alpském městě Chiavenna, které je považováno za oblast s velmi nízkým znečištěním.

Garáž jako laboratoř

V garáži o objemu 60 metrů krychlových a odvětrávané šesti malými ventilátory nejprve běžel na volnoběh dvoulitrový turbodieselový motor Fordu Mondeo z roku 2002, a to půl hodiny. Tento motor splňuje evropské normy pro zplodiny a při pokusu bylo použito palivo s nízkým obsahem síry.

Vědci nechali garáž čtyři hodiny větrat a pak zde v průběhu 30 minut zapálili tři cigarety s filtrem, jednu po druhé, a nechali je zde dohořet.

Byly to běžné italské cigarety MS, obsahující 1 miligram nikotinu a 11,2 miligramu dehtu (pro srovnání: české "modré" sparty, někdejší Sparta Light, mají v jedné cigaretě 8 mg dehtu, 0,6 mg nikotinu a 9 mg oxidu uhelnatého).

Při obou testech vědci každé dvě minuty měřili úroveň znečištění vzduchu, a to ještě dodatečných 90 minut poté, co byl motor vypnut a cigarety dohořely. Výzkumníci se zejména soustředili na mikroskopické částice, v průměru menší než 2,5 mikrometru. Během první hodiny po nastartování motoru a zapálení cigaret došli k již zmíněnému závěru, že tři cigarety vyprodukovaly desetkrát více jemných částic než turbodieselový motor běžící půlhodinu na volnoběh. Jinak řečeno, podle italského týmu jedna cigareta znečistila ovzduší prachovými částicemi více než tři mondea dohromady za půl hodiny.

"Vzhledem k tomu, že při testech jsme použili podobně velký prostor, v jakém se pohybujeme v práci i doma, získané údaje o cigaretách jsou znepokojující," napsali vědci.

Nové motory versus staré

Nová vozidla, respektive jejich motory, dnes již mají značně lepší parametry v produkci emisí než staré vozy. Italové odhadují, že nové dieselové motory vyrábějí v průměru až stokrát méně emisí než staré. Na sníženém množství prachových částic se podílí i palivo s nízkým obsahem síry.

Nicméně doktor Radim Šrám, vedoucí Laboratoře genetické ekotoxikologie Ústavu experimentální medicíny AV ČR a Zdravotního ústavu Středočeského kraje, pohlíží na experiment italského týmu a jeho výsledky s určitými pochybnostmi.

"Museli bychom znát mnoho dalších údajů včetně použitých měřicích přístrojů, abychom italský test objektivně posoudili," uvedl.
"Je však fakt, že nové dieselové motory jsou velmi kvalitní. Avšak na českých silnicích se pohybují auta v průměrném stáří takřka čtrnácti let, jejichž motory zdaleka tak dobré nejsou," řekl.


Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Najdete na iDNES.cz