Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím budeme jezdit zítra?

  9:28aktualizováno  9:28
Automobilky nás neustále zásobují svými vizemi dopravních prostředků budoucnosti. Naznačují tak, kam budou jejich aktivity směřovat jak po stránce designu, tak z pohledu technických řešení. Nezapomeňte na zajímavou fotogalerii!

O tom, že zajímavé projekty vznikají nejen za bedlivě střeženými dveřmi vývojových center automobilek svědčí i výstava, která proběhla začátkem roku ve foyeru  fakulty architektury ČVUT v Praze.

Své myšlenky a názory na současnost i budoucnost automobilů a motocyklů zde  prezentovali studenti fakulty dopravní a fakulty strojní. Pod vedením předního českého automobilového designéra Václava Krále vznikají zajímavé projekty, které ukazují, že svět automobilů (a dopravních prostředků obecně) nemusí být tak nudný a uniformní, jak se na první pohled zdá.

I ty nejfuturističtější návrhy však mají za všech okolností racionální základ. Požadavkem, který je na každý z projektů kladen, je jeho funkčnost a realizovatelnost. Každý z projektů musí být po technické stránce podložen. - Návrhy musí být nejen krásné na pohled, musí být především reálné.
 
Jak můžete vidět v obsáhlé fotogalerii, zajímavé a neotřelé studie "přibližovadel" budoucnosti vznikají i v našich zeměpisných šířkách. Jsou v mnohém zajímavější a přínosnější, než studie tvůrců omezených tradicemi, či vývojovými plány automobilek.  

Hlavní přínos výstavy spočívá v tom, že žádný z vystavených projektů pouze neopakuje mnohokrát zpracovávaná témata, ale snaží se o vlastní pohled na věc. Dalším kladem je široký záběr tvůrců návrhů: od motocyklů, přes městská miniauta až po kamiony.

Není bez zajímavosti, že jen velmi málo vystavených návrhů počítá s využitím klasického spalovacího motoru. Tvůrci vidí budoucnost automobilové dopravy především v elektřině získávané z palivových článků.

Velkým tématem, kterým se budoucí designéři zabývají, je také dopravní prostředek pro přepravu tělesně postižených. Při tvorbě návrhů se pak studenti plně podřizují jejich přáním a potřebám. Dodejme ještě, že práce jednoho z handicapovaných (1,2,3), který na konzultace p. Krále občas zavítá, byly také součástí expozice. 

Mezi dalšími zajímavými exponáty jmenujme například návrh, který se účastnil designérské soutěže vyhlašované automobilkou Peugeot. K největším lákadlům celé expozice patřil také minibike Blata B1 Origami, jehož design je prací jednoho z bývalých studentů ČVUT.

Jak vidno budoucnost automobilismu pravděpodobně spočívá spíše v ohleduplnosti k člověku a životnímu prostředí a v praktičnosti, než síle a rychlosti.

Invence budoucím automobilovým designérům rozhodně nechybí. Nyní už záleží pouze na odvaze automobilových výrobců, jestli ji přenesou do sériové výroby.

Výstava

Autoři:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Další z rubriky

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz