Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím budeme jezdit zítra?

  9:28aktualizováno  9:28
Automobilky nás neustále zásobují svými vizemi dopravních prostředků budoucnosti. Naznačují tak, kam budou jejich aktivity směřovat jak po stránce designu, tak z pohledu technických řešení. Nezapomeňte na zajímavou fotogalerii!

O tom, že zajímavé projekty vznikají nejen za bedlivě střeženými dveřmi vývojových center automobilek svědčí i výstava, která proběhla začátkem roku ve foyeru  fakulty architektury ČVUT v Praze.

Své myšlenky a názory na současnost i budoucnost automobilů a motocyklů zde  prezentovali studenti fakulty dopravní a fakulty strojní. Pod vedením předního českého automobilového designéra Václava Krále vznikají zajímavé projekty, které ukazují, že svět automobilů (a dopravních prostředků obecně) nemusí být tak nudný a uniformní, jak se na první pohled zdá.

I ty nejfuturističtější návrhy však mají za všech okolností racionální základ. Požadavkem, který je na každý z projektů kladen, je jeho funkčnost a realizovatelnost. Každý z projektů musí být po technické stránce podložen. - Návrhy musí být nejen krásné na pohled, musí být především reálné.
 
Jak můžete vidět v obsáhlé fotogalerii, zajímavé a neotřelé studie "přibližovadel" budoucnosti vznikají i v našich zeměpisných šířkách. Jsou v mnohém zajímavější a přínosnější, než studie tvůrců omezených tradicemi, či vývojovými plány automobilek.  

Hlavní přínos výstavy spočívá v tom, že žádný z vystavených projektů pouze neopakuje mnohokrát zpracovávaná témata, ale snaží se o vlastní pohled na věc. Dalším kladem je široký záběr tvůrců návrhů: od motocyklů, přes městská miniauta až po kamiony.

Není bez zajímavosti, že jen velmi málo vystavených návrhů počítá s využitím klasického spalovacího motoru. Tvůrci vidí budoucnost automobilové dopravy především v elektřině získávané z palivových článků.

Velkým tématem, kterým se budoucí designéři zabývají, je také dopravní prostředek pro přepravu tělesně postižených. Při tvorbě návrhů se pak studenti plně podřizují jejich přáním a potřebám. Dodejme ještě, že práce jednoho z handicapovaných (1,2,3), který na konzultace p. Krále občas zavítá, byly také součástí expozice. 

Mezi dalšími zajímavými exponáty jmenujme například návrh, který se účastnil designérské soutěže vyhlašované automobilkou Peugeot. K největším lákadlům celé expozice patřil také minibike Blata B1 Origami, jehož design je prací jednoho z bývalých studentů ČVUT.

Jak vidno budoucnost automobilismu pravděpodobně spočívá spíše v ohleduplnosti k člověku a životnímu prostředí a v praktičnosti, než síle a rychlosti.

Invence budoucím automobilovým designérům rozhodně nechybí. Nyní už záleží pouze na odvaze automobilových výrobců, jestli ji přenesou do sériové výroby.

Výstava

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz