Citroën Xantia 2,0 HDi má naftové srdce

- Po Fiatu, Mercedesu a BMW přišla s pokrokovým naftovým motorem se vstřikováním systémem Common Rail francouzská automobilka PSA. Právě Xantia dostala šanci, aby jako první koncernový vůz ukázala, o co je lepší v porovnání se svým předchůdcem, vybaveným takzvanou vířivou komůrkou. Asi největším nedostatkem francouzské limuzíny je její vysoká cena.

Jinak nezbývá než potvrdit, že Common Rail (vysokotlaký systém, který uchovává palivo v jednom společném potrubí a elektronika pak naftu precizně vstřikuje do jednotlivých válců), dává zapomenout na naftové motory s přívlastky hlučný,vibrující a zdlouhavě žhavící. Navíc spotřeba nafty opět poklesla. U testované Xantie se pohybovala mezi pěti a sedmi a půl litry na sto kilometrů. Dolní hranice odpovídá cestování na okresních cestách, jen o něco málo více spolykala Xantia na dálnicích a ve městě se spotřeba nafty spolehlivě směstnala pod osm litrů na sto kilometrů. To vše u auta, které váží 1435 kilogramů bez posádky. Oproti svému předchůdci s vířivou komůrkou má Xantia HDi podle výrobce spotřebu o jednadvacet procent nižší. K jízdní pohodě ve velkém Citroënu s naftovým motorem patří silný zátah v nízkých otáčkách, za který hovoří údaj o točivém momentu - 250 Newtonmetrů. V praxi to znamená, že většinu městských pojížděk zvládá třetí a čtvrtý rychlostní stupeň, na dvojku je nutné řadit minimálně. Při rychlé akceleraci při předjíždění nebo při rozjezdu na dálnici není nutné podřazovat, protože motor výborně táhne jak na čtvrtý,tak i na pátý rychlostní stupeň. Svezení s Xantií je zvláštní díky hydropneumatickému pérování. Pozitivní je na tomto ojedinělém řešení jízdní komfort, horší je to na větších příčných nerovnostech. Díky dlouhému rozvoru má Xantia výborné jízdní vlastnosti, velká vzdálenost mezi nápravami se podepsala i na velkém vnitřním prostoru francouzského vozu střední třídy. Na zadních sedadlech atakuje Xantia svým místem i vozidla z vyšších kategorií. Také vnitřní šířka je lepší než u většiny konkurentů. Trochu však zaostává komfort na předních sedadlech připomínající více televizní křeslo než sedadlo, které by mělo řidiče a spolujezdce i v zatáčkách bezpečně držet při zemi. I na úzký věnec volantu a jeho sklon je zapotřebí si chvíli zvykat. Prostor pro zavazadla se vyznačuje na svou třídu podprůměrným objemem a vysokou nákladovou hranou, dobré je ale jeho praktické využití. Kromě skutečnosti, že jako u každého pětidveřového modelu lze i v Xantii hodně zvětšit prostor pro náklad sklopením zadních sedadel, má Citroën uprostřed zadního opěradla i praktický otvor. Tím lze protáhnout dlouhé předměty,aniž by se ubralo místo pro čtyři cestující. Zkoušky v ÚSMD ukázaly krátkou brzdnou dráhu Xantie.

Měření MF DNES

Zrychlení 0-100 km/h (s)  13,0
Zrychlení 0-400 m (s)  18,7
Zrychlení (IV.) 50-90 km/h (s)  8,9
Zrychlení (V.) 80-130 km/h (s)  17,6
Brzdná dráha z 80 km/h (m)  30,6
Pramen: ÚSMD

Očima designéra 
Uvědomíme-li si, že se plavné tvary Xantie ukázaly světu poprvé v listopadu 1992, kdy automobilka Citroën v rámci obchodní strategie prezentovala své vozy jako jiné,zůstal dodnes její půvab stále silný. Dlouhý rozvor kol a krátký zadní převis však viditelně prozrazují stavební filozofii značky. Maestro Bertone v Turíně znamenitě ztvárnil dopřednou dynamiku Xantie a dal ji navíc zajímavé tvarové prvky, jako je měkký lom zadního okna a zavazadlového prostoru. Během času doznal »obličej« menších změn vlivem módy uzavřených tvarů. Osobně bych masku neměnil, ale zvýraznil bych tradiční a originální logo uprostřed masky. Záď by zasluhovala radikální změnu tvarů koncových světel.  
Pavel Hušek, autor je spolupracovníkem redakce

Prognóza odhadce 
Je to nespravedlivé, že tak technicky vyspělé auto jakým je Citroën Xantia, nenachází zatím u českých zákazníků větší odezvu. Rozhodně si ji zaslouží a snad s tím něco udělá nový vznětový motor HDI s technikou vysokotlakého přímého vstřikování Common-Rail, který po 17 letech nahrazuje oblíbený typ XUD a je také jasným důkazem o tom, že vznětové motory mají obecně větší potenciál pro zlepšení než motory zážehové. Nabízí se otázka, není-li 70 000 korun navíc (oproti typu 1,9 TD) příliš za novou, i když špičkovou techniku. Ale 20% méně spotřebovaného paliva a o 3 dB nižší hladina hluku jsou pádné argumenty. Vznětové motory od koncernu PSA mají v českých podmínkách velmi dobrou pověst a za pár let bude moderní diesel s vysokotlakým přímým elektronicky řízeným vstřikováním i u většiny ojetých naftových aut běžnou záležitostí. Prognóza ceny po 5 letech mluví také pro novou techniku: zhruba 295 000 Kč.
Petr Liška, autor je spolupracovník redakce

Citroën Xantia 2.0 HDi