Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci jezdí do Česka pro levné řidičáky

  1:00aktualizováno  1:00
Z Česka se stala levná autoškola Evropy. Zdejší zákony umožňují, aby kurz a řidičskou zkoušku v Česku vykonával cizinec s překladatelem. V roce 2005 například získalo řidičský průkaz v Česku 7144 občanů Německa. Pravidla, která se tu učí, jsou samozřejmě česká.
Němců v českých autoškolách přibývá. Ilustrační foto

Němců v českých autoškolách přibývá. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Například v okrese Teplice podle údajů tamního magistrátu skládalo zkoušku letos v prvním čtvrtletí 1089 adeptů, z toho bylo 301 Čechů a 788 cizinců, takže připadají na jednoho českého žáka dva cizinci. Nejčastěji jsou to Němci nebo Vietnamci. Německé žáky evidují i v Plzni.

A jelikož Česko od července zákonem "řidičákovou turistiku" ztíží, v těchto měsících zájem Němců láme všechny rekordy. Není divu, když kurz a zkouška na osobní auto stojí v Česku nyní asi 8 tisíc korun, zatímco v Německu 1000 eur (30 tisíc korun).

Kromě těch, co chtějí ušetřit, však žádají v Česku o řidičský průkaz i lidé, kterým ho doma zabavila německá policie. A to není vše.

"Domníváme se, že k nám přicházejí skládat zkoušku přistěhovalci do Německa – Turci či Indové – kteří neumějí dobře německou řeč a přísnou zkoušku doma by nezvládli," říká tajemník teplického Magistrátu Marek Fujdiak.

"Evropský řidičský průkaz", který Němec v Česku získá, není o nic méně hodnotný než ten český. Stačí se naučit pár českých slov.

Nový zákon možnosti omezí
Od 1. července, kdy začne platit nový silniční zákon, bude moci o řidičský průkaz žádat jen člověk, který bude půl roku předtím mít v Česku trvalý pobyt.
Toto opatření má nekontrolovatelnému přílivu cizinců zamezit. Fujdiak však odhaduje, že autoškoly, pro které němečtí klienti představují až příliš velký byznys, stejně najdou nějaký trik, jak jim zkoušku v Česku usnadnit.

"Například je budou půl roku předem přihlašovat někam v Česku k trvalému pobytu," míní tajemník.

S cizinci v českých autoškolách se pojí ještě jedno podezření. Totiž zda jim překladatel při zkoušce "neporadí".

"Zkoušky s překladateli si proto nahráváme, abychom je později mohli překontrolovat," uvedl Bohumír Smolka z plzeňského magistrátu.

Zkušební testy přeložené do němčiny jako pomůcku běžně používá například teplická autoškola Rapid Loco. Přesto její majitel zpřísnění podmínek pro cizince vítá.

"Alespoň se pročistí trh a nebude mít autoškolu každý," míní Kudr. Nevylučuje, že u konkurentů mohou překladatelé pomoci žákům, on sám se tomu brání právě přeloženými testy.

Otázky týkající se německých žadatelů o řidičské oprávnění zaslala MF DNES i německému ministerstvu dopravy, odpovědi zatím nedošly.

"Nejsem si jistá, jestli máme statistiku, kolik Němců žádalo o řidičské průkazy v cizině. Možná se to pozná u každého jednotlivého případu až při kontrole," pouze řekla Sabine Mehwald z tiskového odboru ministerstva dopravy v Berlíně.
Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Nevěří Bosch elektromobilům? Zrušil investici do výroby baterií

Opel Ampera-e

Německý dodavatel autodílů chtěl investovat dvacet miliard eur a sliboval kompaktní 50kWh akumulátor. Teď svoje plány...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz