Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat, když vás na cestě na dovolenou potkají problémy

aktualizováno 
Dopravní nehoda je vždy nepříjemná. Když se navíc přihodí za hranicemi, řešení kvůli jazykové bariéře a velké vzdálenosti od domova bývá ještě složitější.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Základem je přivolat policii. To je jediná jistota, že se jasně prokáže, kdo za nehodu může, a vy budete mít doklad pro pojišťovnu. Druhým krokem by mělo být kontaktování pojišťovny, kde máte uzavřenou havarijní pojistku nebo povinné ručení.

Číslo na nonstop linku dostanete při uzavření pojistky. Pracovníci pojišťovny vám pak se vším pomohou. "V rámci asistenční služby nabízíme například úhradu práce mechanika, právní pomoc, telefonické tlumočení, odtahovou službu nebo zajištění noclehu," vyjmenovává pracovník na zákaznické lince České pojišťovny.

Tyto služby nabízejí i ostatní pojišťovny. Jejich rozsah je však různý. Jednat na vlastní pěst se nemusí vyplatit například při sjednávání odtahu nepojízdného auta do servisu. Pojišťovny mají své smluvní partnery a může se stát, že vámi objednaný odtah odmítnou proplatit.

Co musíte mít po ruce
Platí, že při nehodě by si účastníci mezi sebou měli vyměnit následující údaje: jméno řidiče, údaje o vlastníkovi vozu, registrační značku vozu, číslo jeho povinného ručení a číslo zelené karty. Dobré bude, když nehodu nafotíte. Pokud vám policisté budou dávat k podpisu protokol, podepište jej pouze, když mu budete rozumět. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě.

S uplatněním svého nároku na náhradu škody se pak můžete obrátit buď přímo na pojišťovnu viníka nehody, nebo na národní pojišťovací kancelář státu, ve kterém k nehodě došlo - adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty, kterou dostává každý motorista po uzavření povinného ručení.

Pokud nehodu zaviníte vy, co nejdřív o ní informujte pojišťovnu, kde jste uzavřeli povinné ručení. Nejlépe ještě na místě nehody.

Když skončíte v nemocnici
Komplikovanější situace nastává ve chvíli, kdy jste vy či viník bouračky odvezen do nemocnice. V tuto chvíli je nutné vyžadovat údaje o viníkovi po policistech. Pak je třeba se obrátit na národní pojišťovací kancelář státu, v němž se nehoda stala.

Adresy a telefonní čísla pro země Evropské unie jsou na zadní straně takzvané zelené karty. Pomůže i Česká kancelář pojistitelů, která na základě zadaných údajů, jako je registrační značka vozu, jeho typ či jméno řidiče, o viníkovi zjistí všechny dostupné informace.

Nejvýhodnější je využít internetových stránek www.ckp.cz, kde je pro tyto případy připraven formulář. Radu lze získat i na telefonním čísle 221 413 111.

Co když auto zmizí
Může se stát i to, že vám na dovolené auto ukradnou. Opět volejte policii, která krádež vyšetří, sepíše protokol a poškozenému motoristovi vydá jeho kopii. Ta je nezbytná při náhradě škody v pojišťovně. Ale platí to jen tehdy, má-li řidič uzavřené potřebné pojištění. V opačném případě majitel zmizelého auta žádné peníze bohužel nedostane.

Stejný postup funguje i při vykradení vozu. V rámci havarijní pojistky či asistenční služby lze využít služeb tlumočníka, náhradního vozu nebo noclehu. To vše je zdarma.

Pojišťovny a asistenční služby však mají u každého úkonu pevně stanovený finanční strop, který umožňuje pouze základní vyřízení celé záležitosti. Navíc se vše děje ve spolupráci s pracovníkem informační linky, který klientovi říká, jak postupovat a na co má právě nárok.

Když přijdete o doklady
Časté jsou i situace, kdy naši turisté v zahraničí přijdou o doklady. V případě cestovních dokladů musí kontaktovat zastupitelský úřad České republiky a následně se na něj dostavit osobně.

Úředníci po ověření totožnosti občana a jeho občanství vystaví náhradní cestovní doklad, který je určen k jednotlivé cestě, zpravidla k návratu do vlasti. Doba platnosti tohoto dokladu je proto časově omezena.

Za vydání náhradního cestovního dokladu se platí poplatek 400 korun. V případech, kdy byl občan okraden o pas i hotovost, může zastupitelský úřad ve výjimečných případech poplatek odpustit. Snazší je vyřízení ztráty řidičského průkazu. Stačí se jen dostavit na místní policii, která vám vydá náhradní doklad pro návrat domů.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz