Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dnes už dokáže elektronika v autech

  15:24aktualizováno  15:24
Už i vozy nižších kategorií dostávají v továrnách běžně do vínku hned několik elektronických pomocníků. Zkratky jako ABS, ESP, ASR a další vyslovují potom v prodejnách důrazně technici před zákazníky. Mluví o tom, jak tahle zařízení předejdou smyku, zajistí stabilitu vozu nebo eliminují riziko smyku. Zní to, jako by s elektronikou pod kapotou přestávaly platit přírodní zákony. Ale pozor! Ony stále platí!

Jenom naprosté minimum řidičů ví, že ABS na suchu prodlužuje brzdnou dráhu, a počítá s tím!" říká velmi důrazně šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. Podle zkoumání techniků na místě nehod je to prý nejméně o šest procent. Mnoho řidičů už doplatilo na slepé důvěřování technice, že krizi vyřeší vlastně za ně. Dát řidičům možnost, aby si vyzkoušeli na bezpečné dráze mimo provoz, co který systém v autě umí, to je hlavním zaměřením společnosti, kterou řídí Jan Faktor: Řidiči si ve svých autech zkoušejí, co za ně elektronika zachrání, a co prostě už žádný systém odvrátit nemůže."

Základem takového tréninku je kluzká fólie na letištní betonové dráze a trpělivý instruktor. Nejdůraznějším připomenutím pravdy, že ani ten nejdokonalejší výkřik techniky nevymaže fyzikální zákony ze světa, byla nedávná nehoda nového Audi A8, určeného pro summit NATO. Proškolený policejní řidič najel přespříliš rychle do ostré zatáčky, ve které začala kola těžšího a moderní elektronickou technologií vybaveného vozu obyčejně klouzat. Stabilizační systém vyrovnával stopu za cenu narovnání" zatáčky, ovšem tím se automobil dostal až na obrubník, který poslal superluxusní vůz do série kotrmelců.

Slovníček zkratek

ABS Antilock Braking System Vůz zůstává na každém povrchu v mezích fyzikálních zákonů i při intenzivním brzdění řiditelný. Jakmile se některé kolo začne blížit stavu zablokování, systém tlak v brzdě kola až 16krát za sekundu sníží.

ASR Antriebs-Schlupf-Regelung Zaznamená-li ASR prokluz, dojde k přibrzdění prokluzujícího kola, popřípadě ještě k ubrání plynu.

EBV Elektronische BremskraftVerteilung Optimálně rozloží brzdnou sílu mezi přední a zadní nápravu automobilu.

EDS Elektronische DifferenzialSperre Elektronický závěr diferenciálu zabraňuje prokluzování jednoho z hnacích kol při rozjezdu, zrychlení nebo jízdě do kopce.

ESP Electronic Stability Programme Stabilizuje začínající smyk. Podle natáčení volantu a rychlosti jízdy vypočítá optimální průjezd zatáčkou. Pokud ESP zjistí, že vypočítané údaje neodpovídají skutečným, brzděním jednotlivých kol převede vozidlo do odpovídajícího směru.

MSR Motors SchleppmomentRegelung Pokud řidič na kluzké vozovce podřadí nebo ubere plyn, může vinou příliš velkého točivého momentu dojít ke smyku. MSR rozezná tuto tendenci a točivý moment motoru sníží.

Názvy jsou odvozeny buď z němčiny nebo z angličtiny tak, jak je pojmenoval výrobce, který s nimi přišel na trh první

Zdroj: Škoda Auto a. s.

SMYK JEN PRO NĚKOHO. Na tozdíl od pilotů závodních speciálů běžný šofér v každodenním provozu o smyk nestojí ani trochu. Civilní šoféři se spovděkem raději spolehnou na elektroniku. Měli by ale přitom jezdit s vědomím, že ani ta nejgeniálnější elektronika přírodní zákony nezruší.

Autoři:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

Najdete na iDNES.cz