Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dnes už dokáže elektronika v autech

  15:24aktualizováno  15:24
Už i vozy nižších kategorií dostávají v továrnách běžně do vínku hned několik elektronických pomocníků. Zkratky jako ABS, ESP, ASR a další vyslovují potom v prodejnách důrazně technici před zákazníky. Mluví o tom, jak tahle zařízení předejdou smyku, zajistí stabilitu vozu nebo eliminují riziko smyku. Zní to, jako by s elektronikou pod kapotou přestávaly platit přírodní zákony. Ale pozor! Ony stále platí!

Jenom naprosté minimum řidičů ví, že ABS na suchu prodlužuje brzdnou dráhu, a počítá s tím!" říká velmi důrazně šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. Podle zkoumání techniků na místě nehod je to prý nejméně o šest procent. Mnoho řidičů už doplatilo na slepé důvěřování technice, že krizi vyřeší vlastně za ně. Dát řidičům možnost, aby si vyzkoušeli na bezpečné dráze mimo provoz, co který systém v autě umí, to je hlavním zaměřením společnosti, kterou řídí Jan Faktor: Řidiči si ve svých autech zkoušejí, co za ně elektronika zachrání, a co prostě už žádný systém odvrátit nemůže."

Základem takového tréninku je kluzká fólie na letištní betonové dráze a trpělivý instruktor. Nejdůraznějším připomenutím pravdy, že ani ten nejdokonalejší výkřik techniky nevymaže fyzikální zákony ze světa, byla nedávná nehoda nového Audi A8, určeného pro summit NATO. Proškolený policejní řidič najel přespříliš rychle do ostré zatáčky, ve které začala kola těžšího a moderní elektronickou technologií vybaveného vozu obyčejně klouzat. Stabilizační systém vyrovnával stopu za cenu narovnání" zatáčky, ovšem tím se automobil dostal až na obrubník, který poslal superluxusní vůz do série kotrmelců.

Slovníček zkratek

ABS Antilock Braking System Vůz zůstává na každém povrchu v mezích fyzikálních zákonů i při intenzivním brzdění řiditelný. Jakmile se některé kolo začne blížit stavu zablokování, systém tlak v brzdě kola až 16krát za sekundu sníží.

ASR Antriebs-Schlupf-Regelung Zaznamená-li ASR prokluz, dojde k přibrzdění prokluzujícího kola, popřípadě ještě k ubrání plynu.

EBV Elektronische BremskraftVerteilung Optimálně rozloží brzdnou sílu mezi přední a zadní nápravu automobilu.

EDS Elektronische DifferenzialSperre Elektronický závěr diferenciálu zabraňuje prokluzování jednoho z hnacích kol při rozjezdu, zrychlení nebo jízdě do kopce.

ESP Electronic Stability Programme Stabilizuje začínající smyk. Podle natáčení volantu a rychlosti jízdy vypočítá optimální průjezd zatáčkou. Pokud ESP zjistí, že vypočítané údaje neodpovídají skutečným, brzděním jednotlivých kol převede vozidlo do odpovídajícího směru.

MSR Motors SchleppmomentRegelung Pokud řidič na kluzké vozovce podřadí nebo ubere plyn, může vinou příliš velkého točivého momentu dojít ke smyku. MSR rozezná tuto tendenci a točivý moment motoru sníží.

Názvy jsou odvozeny buď z němčiny nebo z angličtiny tak, jak je pojmenoval výrobce, který s nimi přišel na trh první

Zdroj: Škoda Auto a. s.

SMYK JEN PRO NĚKOHO. Na tozdíl od pilotů závodních speciálů běžný šofér v každodenním provozu o smyk nestojí ani trochu. Civilní šoféři se spovděkem raději spolehnou na elektroniku. Měli by ale přitom jezdit s vědomím, že ani ta nejgeniálnější elektronika přírodní zákony nezruší.

Autoři:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Test letních gum: české pláště z Číny srovnali se zavedenými značkami

Test letních pneumatik 2018

České pneumatiky s čínským rodným listem Tomket za sebou mají první nezávislý test. Značku, která sází na nízkou cenu,...

Další z rubriky

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
640 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz