Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Nguyen Phuong Thao , MF DNES

Co lít do nádrže? Odpadky

  • 16
Odpůrci biopaliv argumentují především tím, že při jejich výrobě jsou využívány potravinové zdroje. A protože jde o argument oprávněný, snaží se výrobci biopaliv přijít s novými způsoby jejich produkce. Nejčerstvější novinkou je technologie výroby biolihu z domácího odpadu.

Téma biopaliv a vliv jejich produkce na celosvětové ceny potravin je stále více na pořadu dne. Faktem je, že současný způsob produkce biopaliv nemá na naši společnost příliš kladný dopad. Výrobci biopaliv a různé vědecké společnosti se však snaží s tímto nedostatkem vypořádat a vyvíjejí způsoby produkce biopaliv, které nebudou využívat potravinové zdroje.

Společnosti DuPont a Dansco například plánují vyrábět biolíh z celulózy – tedy prakticky z nevyužitých částí zemědělských plodin. Dočkat se prý máme v roce 2012. Již za dva roky nás ale podle všeho čeká úplně jiná revoluce. Chemický koncern INEOS totiž před nedávnem oznámil, že hodlá začít produkci biolihu z běžného domácího odpadu.

Je nutné podotknout, že pro výrobu biolihu z odpadu nepůjde samozřejmě použít všechen odpad, ale pouze ten, co se dá biologicky odbourat. Jak se tedy palivo z odpadků "vaří"? 

Technologie výroby se skládá ze tří kroků. V prvním se odpad zahřeje na extrémně vysokou teplotu, čímž se nastartuje proces vývoje plynů. Tyto plyny jsou pak patentovaným procesem dodávány bakteriím, které jejich konzumací produkují etanol. Ten je následně ve třetím kroku vyčištěn a prakticky připraven ke spotřebě.

Společnost INEOS Bio momentálně vyrábí biolíh z odpadu v experimentální továrně a výsledky jsou docela příznivé – z jedné tuny pevného domácího odpadu lze vyrobit zhruba 400 litrů biopaliva. Protože jsou testy úspěšné, společnost očekává, že v brzké době oznámí místo, kde bude stát první komerční továrna pro výrobu biolihu z odpadu. Do provozu by měla být uvedena do dvou let a v té době by se měly obdobné továrny stavět prakticky po celém světě.

Technologie INEOSu je výhodná nejen v tom, že nepotřebuje k výrobě potravinové zdroje. Plusem je také to, že se zpracovává odpad, který by se jinak pouze hromadil na skládkách. A přeplněné skládky odpadu jsou jedním z dalších velkých problémů lidstva. Skoro by se chtělo říci, že INEOS tímto způsobem takzvaně zabije dvě mouchy jednou ranou.

INEOS přitom tvrdí, že jeho biopalivo druhé generace sníží produkci skleníkových plynů oproti současnosti až o 90 %. To znamená, že by proces výroby měl být energeticky efektivní a na výrobu biolihu z odpadu se spotřebuje daleko méně energie, než je schopné palivo samo vydat. Za dva roky snad budeme o něco moudřejší.