Nebuďte pes. Vemte svého miláčka sebou.

Nebuďte pes. Vemte svého miláčka sebou. | foto: Profimedia.cz

Co musíte udělat, abyste mohli vzít psa na dovolenou do ciziny

  • 17
Potvrzení, potvrzení, potvrzení. Jestli chcete na dovolenou do zahraničí se psem, počítejte s tím, že budete muset k veterinárnímu lékaři, na veterinární správu a pes dostane pod kůži čip. A ještě zaplatíte až tisíc korun.

Snazší je cestování se psem po zemích Evropské unie. K tomu majitel potřebuje "Pas zvířete v zájmovém chovu". Ten vydává jen soukromý veterinární lékař, který pro to má oprávnění. Zvíře také musí být označeno čipem. V případě psa s průkazem původu, uvedeném v plemenných knihách, může být čip nahrazen tetováním.

Další podmínkou u psů, kteří jsou starší než 3 měsíce, je očkování proti vzteklině. "Poplatek za vystavení pasu se pohybuje kolem 400 korun a čipování vyjde obvykle na 600 korun. Každý veterinář si stanovuje cenu sám," říká veterinární lékařka Martina Načeradská.

Členské státy Evropské unie si pak mohou stanovit další požadavky. Například ošetření proti endoparazitům (odčervení) nebo ektoparazitům (přípravek proti blechám a klíšťatům). Tyto požadavky a ještě k tomu vyšetření na protilátky proti vzteklině před vstupem do země vyžadují například Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko.

Smůlu mají majitelé štěněte, kterému ještě nebyly tři měsíce. S tím vůbec nesmí cestovat do Itálie, Lotyšska, Polska, Francie a na Kypr.

Nezapomeňte si sehnat všechna potvrzení. Jinak vám hrozí pokuta.

Nezapomeňte si sehnat všechna potvrzení. Jinak vám hrozí pokuta.

Přísné chorvatské kontroly

Pokud byste chtěli jet do Chorvatska, musíte ještě před cestou vyrazit pro potvrzení od veterináře o tom, že pes je zdravý. Toto potvrzení nesmí být starší než tři dny. Dále se neobejdete bez potvrzení z příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě vašeho bydliště je takzvaná příznivá nákazová situace.

Pokud tomu tak je, dostanete do "psího pasu" razítko a můžete vyrazit. Důležité je pas svého psa pořád nosit s sebou, protože ho může kontrolovat jak policista, tak při cestě do Chorvatska i celník.

Když jede pes na výlet

Psa je při cestě potřeba ochránit před vysokými teplotami. Proto je lepší vyjet na noc, případně mít auto s klimatizací. Psi mnohem lépe snášejí teploty do 25 stupňů Celsia. Při zapnuté klimatizaci by ale rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v autě neměl být větší než pět stupňů.

Samozřejmostí by měla být možnost, aby se zvíře mohlo kdykoliv během cesty napít. Proto se prodávají speciální nepromokavé látkové misky nebo lahve s miskou. V případě teplejšího počasí může zabrat i mokrý hadr nebo ručník, případně speciální chladicí deka či chladicí obleček pro psy. Dále je vhodné vzít s sebou zvířeti oblíbenou hračku a deku.

Pes nesmí zasahovat do řízení. V žádném případě.

Pes nesmí zasahovat do řízení. V žádném případě.

Nepřipoutáš, nepřežije!

Stejně jako lidé musí používat bezpečnostní pásy, i pes v autě musí být zabezpečený. Možnosti jsou následující: v přepravním boxu připevněném k sedačce, v prostoru pro zavazadla nebo připoutaný speciálním postrojem na zadním sedadle. V kufru smí být, ale jen v případě, že je oddělen sítí nebo mřížkou od řidiče nebo je připoutaný, aby nemohl zasahovat do řízení.

V případě, že se pes převáží "na volno" na zadním sedadle, měl by mít speciální bezpečnostní postroj, který se dá připnout ke klasickému pásu pro lidi. Tyto postroje jsou k dostání v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Cena se pohybuje okolo 400 korun.

Pes by se neměl rozhodně převážet pod nohama spolujezdce, nebo dokonce na klíně. V případě, že by došlo k nehodě, může se váš pes zranit, a navíc může způsobit zranění i posádce. Policisté za to mohou řidiče pokutovat.

Naplánujte si přestávky

Pes by v žádném případě neměl mít vystrčenou hlavu z okna"Pokud by cesta měla trvat například 10 hodin, je nutné ji naplánovat tak, aby se nejdéle po 2 hodinách alespoň na 15 minut dělala pauza na vyvenčení, proběhnutí či napití," radí veterinářka Načeradská.

Majitelé psů při jízdě autem často dělají tu chybu, že psa nechávají vyhlížet z otevřeného okna. "To je samozřejmě špatně. Oko se podráždí a pes pak může dostat zánět spojivek," varuje Načeradská. Další komplikací může být i vážný zánět horních dýchacích cest.

Kinedryl psovi nedávajte

Při dlouhé cestě je potřeba myslet i na krmení. Nejlepší je přibalit psovi to, co má rád a na co je zvyklý. Pokud pes cestu v autě hůř snáší, řekněte si u veterináře o tabletku, která nijak neovlivňuje vnímání psa, jen zabrání tomu, aby zvracel. Působí dvanáct hodin a podává se hodinu před cestou. Její nevýhodou je vysoká cena.

Kromě toho existují ještě zázvorové kapsle, které se dají použít. Nestojí moc, ale nezabírají na všechny. V žádném případě není vhodné podávat psovi Kinedryl ani jemu podobné preparáty určené lidem. Ty mohou způsobit vážné zdravotní problémy.