Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s ojetinou? Prodat nebo pohřbít!

  11:50aktualizováno  11:50
Překáží vám v garáži nebo před domem staré auto a nevíte co si s ním počít? Pokud nevyužijete nabídku jedné nejmenované automobilky "k výměně staré za novou", můžete se inspirovat u excentrických američanů a auto pohřbít na svém dvorku.

Je vám vaše "plechovka" tak drahá, že nemáte srdce ji nechat sešrotovat a nikdo ji už nekoupí? Vystrojte jí pěkný pohřeb.

Vykopejte jámu a auto do ni pošlete, pokud zůstane kus čouhat, tím lépe. Originální náhrobní kámen je na světě a můžete přidat také trefný epitaf.

Takto pobízela po celý jeden týden čtenáře novin Los Angeles Times a Philadelphia Inquirer americká automobilka Dodge.

Ti, kdo se k takovému činu odhodlali a ještě k tomu napsali esej, mohli vyhrát nový americký highway-křižník Dodge Magnum s legendárním motorem HEMI V-8.

Dodge Magnum

Obrovský prostor, obrovský výkon a také obrovská spotřeba, takový je Dodge Magnum typický reprezentant amerických muscle car (svalnatých aut). 

Býčí síla
Pod dlouhým "čumákem" kapoty bručí osmiválec HEMI V-8 o objemu 5,7 litru s výkonem 340 koní (254 kW) a maximálním kroutícím momentem 525 newtonmetrů. Historie tohoto motoru sahá až do roku 1963 (více v angličtině ZDE).

Motor spolupracuje s automatickou  pětistupňovou převodovkou a pohání zadní nápravu. Sílu osmiválce krotí kotoučové brzdy na všech kolech. Zadní náprava je pětiprvková typu multi-link.

Auto je v základním provedení vybaveno osmnáctipalcovými ráfky z leštěného hliníku, dvojitou koncovkou výfuku, koženými sedadly, mlhovkami a v neposlední řadě 288 wattovou audiosoustavou se šesti reproduktory.

Dodge Magnum - sen chatařů
Za pozornost stojí i obrovský kufr, s nesklopenými zadními sedadly pojme 770 litrů, po sklopení sedadel se do Dodge Magnum vejde 2,03 metru krychlového věcí. Za 5021 mm dlouhého, 1881 mm širokého a 1481 mm vysokého "drobečka" zájemce zaplatí 30 tisíc amerických dolarů. (Rozvor = 3048 mm)

Auto je k mání i s šestiválci 2,7 litru (142 kW) a 3,5 litru (186 kW). V nabídce je i verze s pohonem všech kol (4 x 4).

V našich zeměpisných šířkach se automobily používají do chvíle, kdy buď samo auto nebo majitel nevypustí duši.

Dvě vítězné americké rodiny, které nakonec z více 350 přihlášených své auto opravdu pohřbily, se však na svých dvorcích loučily s nijak starými vozy.

Rodina Rosenfeldových z Los Angeles se takto "zbavila" Toyoty Camry ročník 1998.

Doonersovi z Philadelphie pak pohřbili Mercury Mountaineer z roku 1997.

"Vystrojím pohřeb našemu dosluhujícímu autu a vyhraji krásný dárek pro manžela, " pomyslela si paní Doonersová po přečtení inzerátu a příliš se nerozmýšlela.

Rosenfeldovi také nenechali nic náhodě a na náhrobku jejich toyoty se skví slogan RIP.

Namísto Rest In Peace - odpočívej v pokoji, ale znamená Rust In Peace - zrezivěj v pokoji.

O tom, jestli byla po předání klíčků od hlavních cen auta exhumována  a odvezena na vrakoviště, kam správně patří, se zprávy nezmiňují.

Dodgeovo řešení problému autovraků je sice originální, méně nadšené však z něho bude životní prostředí.

Proto svou "stodvacítku" přeci jen odvezte na vrakoviště a na zahrádce raději pěstujte jahody a květák.

Obrovský prostor, obrovský výkon a také obrovská spotřeba, takový je Dodge Magnum typický reprezentant amerických muscle car (svalnatých aut).

Pod dlouhým "čumákem" kapoty bručí osmiválec HEMI V-8 o objemu 5,7 litru s výkonem 340 koní (254 kW) a maximálním kroutícím momentem 525 newtonmetrů.

Auto je v základním provedení vybaveno osmnáctipalcovými ráfky z leštěného hliníku, dvojitou koncovkou výfuku, koženými sedadly, mlhovkami a v neposlední řadě 288 wattovou audiosoustavou se šesti reproduktory.

Za 5021 mm dlouhého, 1881 mm širokého a 1481 mm vysokého "drobečka" zájemce zaplatí 30 tisíc amerických dolarů.

Auto je k mání i s šestiválci 2,7 litru (142 kW) a 3,5 litru (186 kW). V nabídce je i verze s pohonem všech kol (4 x 4).

Sílu osmiválce krotí kotoučové brzdy na všech kolech. Zadní náprava je pětiprvková typu multi-link.

Dodge Magnum - motor HEMI

Za pozornost stojí i obrovský kufr, s nesklopenými zadními sedadly pojme 770 litrů, po sklopení sedadel se do Dodge Magnum vejde 2,03 metru krychlového věcí.

Osmiválec HEMI V-8 o objemu 5,7 litru má výkon 340 koní (254 kW) a maximální kroutící moment 525 newtonmetrů.

Doonersovi z Philadelphie pohřbili Mercury Mountaineer z roku 1997.

Rodina Rosenfeldových z Los Angeles se "zbavila" Toyoty Camry ročník 1998.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

ANALÝZA: Proč Češi jezdí starými auty? Na mladší jednoduše nemají

(Ilustrační snímek)

Za loňský rok se v Česku prodalo 271 595 nových aut. Věk průměrného tuzemského auta ovšem podle statistik Svazu dovozců...

Ojetý Peugeot 307 je průšvihář, je však za dobrou cenu a má levné díly

Peugeot 307

Třistasedmička není zrovna vzorňák, dokáže potrápit řadou závad. Přesto se na trhu s ojetými vozy těší značnému zájmu....

Ferrari se narodil před 120 lety. Jeho život provázela sláva i tragédie

Enzo Ferrari

Italskému konstruktérovi a výrobci závodních a sportovních automobilů Enzovi Ferrarimu přichystal osud řadu šťastných i...

Najdete na iDNES.cz