Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co teče, to také zamrzá?

  19:22aktualizováno  19:22
Zásada, že vše, co je v tekutém stavu, zamrzá, platí pro auta jen s určitou nadsázkou. Přesto však zima, přesněji mrazy přinášejí řidičům starosti se čtyřmi kapalinami používanými v autě: naftou, olejem, chladicí kapalinou a tekutinou do ostřikovačů skel.

Nafta
Nafta obsahuje rozpuštěné tuhé složky, parafiny, které mají zásadní nectnost - při nízkých teplotách mají sklon ke krystalizaci a vylučování z nafty. Následkem je ucpávání palivových filtrů, ale i palivového vedení na cestě od nádrže k motoru.

Zimní nafta proto obsahuje přísady, které omezují vylučování tuhých parafínů. Musí být v tuzemsku v prodeji od 16. listopadu do konce února. Má parametry, aby vydržela do -20 °C.

Někteří motoristé používají navíc ještě aditiva na zlepšení tekutosti nafty při nízkých teplotách. Taková aditiva skutečně mohou dále zlepšit vlastnosti nafty. Může se však kuriózně také stát, že v některých naftách nefungují, nebo dokonce, například při předávkování do již aditivovaných naft, tekutost nafty zhorší.

Oleje
V zimních podmínkách podstatně ovlivňuje funkce automobilu také druh motorového i převodového oleje. Výběr se řídí předpisem výrobců vozidel. Drtivá většina současných olejů je už celoročně použitelných. Vyhovují jak namáhavému provozu v letním horku, tak s nimi vůz nemá problém ani v zimě.

Výhodou moderních motorových olejů je, že zůstávají i při nízkých teplotách dostatečně řídké, aby se rychle dostaly i po studeném startu do všech mazacích míst. Podobně se v zimě kladně projevují i nové oleje v převodovkách a rozvodovkách.

Chladicí kapalina
I nemrznoucí směsi v chladicí soustavě motoru se používají dnes už zpravidla celoročně. Ovšem neuškodí před zimou prověřit koncentraci náplně chladiče; buď vlastnoručně měřičem hustoty (podobně jako u elektrolytu v akumulátoru), nebo jednodušeji v servisu.

Na trhu jsou k dispozici nemrznoucí kapaliny s dlouhou životností různých parametrů. Pro případné doplňování platí, že nejlepších účinků lze dosáhnout při mísení kapalin shodného značení. Důležité je, aby byla zachovávána jejich předepsaná koncentrace i mimo zimu. Jinak hrozí ztráta protikorozní schopnosti, naopak při příliš vysokých zhoršená chladicí účinnost.

Náplň do ostřikovače
Jde většinou o směsi alkoholů, různých aktivních látek a vody, obvykle barvené a parfémované. Pokud jsou nabízeny koncentrované, ředí se podle návodu. Není na škodu připravit si naředěnou směs s dostatečnou teplotní rezervou vzhledem k očekávaným mrazům. Kapalina v nádržce sice nemusí zmrznout, ale může namrzat voda na okně nebo mohou zamrzat trysky ostřikovačů.

Autoři:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Unikátní Mini Cooper polepený podle návrhu architekta a designéra Lucy...

Luca Stradivari pomaloval Mini Cooper, pětidveřové provedení ikonického vozu mu posloužilo jako plátno. Jedinečný...

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

Škoda Superb 3.6 V6 191kW...
Škoda Superb 3.6 V6 191kW...

r.v. 2015, naj. 72 810 km, benzín
557 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz