Co teče, to také zamrzá?

  19:22aktualizováno  19:22
Zásada, že vše, co je v tekutém stavu, zamrzá, platí pro auta jen s určitou nadsázkou. Přesto však zima, přesněji mrazy přinášejí řidičům starosti se čtyřmi kapalinami používanými v autě: naftou, olejem, chladicí kapalinou a tekutinou do ostřikovačů skel.

Nafta
Nafta obsahuje rozpuštěné tuhé složky, parafiny, které mají zásadní nectnost - při nízkých teplotách mají sklon ke krystalizaci a vylučování z nafty. Následkem je ucpávání palivových filtrů, ale i palivového vedení na cestě od nádrže k motoru.

Zimní nafta proto obsahuje přísady, které omezují vylučování tuhých parafínů. Musí být v tuzemsku v prodeji od 16. listopadu do konce února. Má parametry, aby vydržela do -20 °C.

Někteří motoristé používají navíc ještě aditiva na zlepšení tekutosti nafty při nízkých teplotách. Taková aditiva skutečně mohou dále zlepšit vlastnosti nafty. Může se však kuriózně také stát, že v některých naftách nefungují, nebo dokonce, například při předávkování do již aditivovaných naft, tekutost nafty zhorší.

Oleje
V zimních podmínkách podstatně ovlivňuje funkce automobilu také druh motorového i převodového oleje. Výběr se řídí předpisem výrobců vozidel. Drtivá většina současných olejů je už celoročně použitelných. Vyhovují jak namáhavému provozu v letním horku, tak s nimi vůz nemá problém ani v zimě.

Výhodou moderních motorových olejů je, že zůstávají i při nízkých teplotách dostatečně řídké, aby se rychle dostaly i po studeném startu do všech mazacích míst. Podobně se v zimě kladně projevují i nové oleje v převodovkách a rozvodovkách.

Chladicí kapalina
I nemrznoucí směsi v chladicí soustavě motoru se používají dnes už zpravidla celoročně. Ovšem neuškodí před zimou prověřit koncentraci náplně chladiče; buď vlastnoručně měřičem hustoty (podobně jako u elektrolytu v akumulátoru), nebo jednodušeji v servisu.

Na trhu jsou k dispozici nemrznoucí kapaliny s dlouhou životností různých parametrů. Pro případné doplňování platí, že nejlepších účinků lze dosáhnout při mísení kapalin shodného značení. Důležité je, aby byla zachovávána jejich předepsaná koncentrace i mimo zimu. Jinak hrozí ztráta protikorozní schopnosti, naopak při příliš vysokých zhoršená chladicí účinnost.

Náplň do ostřikovače
Jde většinou o směsi alkoholů, různých aktivních látek a vody, obvykle barvené a parfémované. Pokud jsou nabízeny koncentrované, ředí se podle návodu. Není na škodu připravit si naředěnou směs s dostatečnou teplotní rezervou vzhledem k očekávaným mrazům. Kapalina v nádržce sice nemusí zmrznout, ale může namrzat voda na okně nebo mohou zamrzat trysky ostřikovačů.

Autoři:

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Elektroauta také lžou o spotřebě. Test odhalil obrovské rozdíly

Nová generace elektromobilu Nissan Leaf

Německý ADAC podrobil 11 nejrozšířenějších elektromobilů standardnímu testu spotřeby. A ukázalo se, že jestli bylo pro...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Sluchátka

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli....

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Další z rubriky

Na zimní gumy zatím přezulo osmdesát procent řidičů, méně než loni

ADAC test letních pneumatik

Na zimní pneumatiky má v současnosti přezuto kolem osmdesáti procent českých řidičů, což je o jednotky procent méně než...

OBRAZEM: Závodní Porsche 911 cestuje na závody letadlem

Nakládání 28 automobilů Porsche 911 GT3 Cup do letadla Boeing 747-400 F

Podívejte se na unikátní transport osmadvaceti vozů Porsche, které musely přeletět oceán ze Stuttgartu do Mexico City....

Crashtest aut, která dělí 20 let, ukázal, jak se posunula bezpečnost

Crashtest aut, které dělí dvacet let - Ford Fiesta z roku 1998 proti vozu z...

Simulovaná srážka dvou Fordů Fiesta, které dělí 20 let, ukázala, jak dramatický pokrok v bezpečnosti auta za tu dobu...

Najdete na iDNES.cz