Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crashtesty dětských autosedaček: pozor na děti na předním sedadle

  11:00aktualizováno  11:00
Jediná z deseti dětských autosedaček dostala výborné hodnocení za ochranu dětských pasažérů při bočním nárazu v nejnovějších testech evropských autoklubů.

Test dětských sedaček | foto: ADAC

Nejlépe vyšla z testu autosedačka Brio Primo určená dětem do 13 kilogramů, která byla vybavena systémem isofix. Z bočních crashtestů si jako jediná odváží výborné hodnocení. "Ostatní by si zasloužily vylepšení," píše v hodnocení testu německý ADAC.

ADAC zjistil, že autosedačky jsou mnohem lépe konstruovány pro ochranu při čelním nárazu, než pro boční náraz. Nejhůře v testu dopadly autosedačky I´Coo C-Care Plus a Chicco Neptun. V bočním nárazovém testu naprosto propadly a dostaly hodnocení "nedostatečné".

Nejhorší výsledky ze simulace čelního střetu si odváží Recaro Start, protože existuje nebezpečí, že dítě při nárazu podklouzne pod pásem.

Pro čelní nárazový test stanovily autokluby přísnější podmínky, než jaké předepisuje legislativa. Testovací náraz se uskutečňuje v 64kilometrové rychlosti. Homologační procedury nezahrnují boční crashtest, autokluby právě na něm ukazují na nedostatky autosedaček. Přihlíží se navíc k rozdílnému vzrůstu dítěte či k pevnosti uchycení autosedačky k sedadlu ve voze.

Pokud autosedačka propadne v čelním nebo bočním crashtestu, nemá šanci na úspěch v celkovém hodnocení testu.

Kromě bezpečnosti test zkoumal také komfort, jednoduchost montáže a náročnost údržby autosedaček. Nedostatky odhalili zkoušející také u sedaček HTS Besafe iZi Combi X2 a Britax Multi-Tech. Testeři jim strhli body za příliš komplikovanou instalaci v autě.

Pozor na předním sedadle

Autokluby Švýcarska, Rakouska, Německa a dalších zemí zkoumaly v crashtestech také bezpečnost dětí usazených v autosedačce na sedadle spolujezdce.

Výsledky ukazují, že největšímu nebezpečí jsou vystaveny děti v sedačce upevněné proti směru jízdy (tzv. kolíbce), určené pro děti do jednoho roku. Pokud je airbag deaktivován, je miminko ochráněno dobře i při crashtestu v 64kilometrové rychlosti. Když ovšem upevníte sedačku na sedadlo spolujezdce a nevypnete čelní airbag, vystavujete dítě velkému nebezpečí.

Vystřelený nafukovací polštář totiž přimáčkne autosedačku do sedadla. "Dítě by utrpělo s nejvyšší pravděpodobností smrtelná poranění hlavy a krku," uvádí Steffan Kerbl z rakouského autoklubu ÖAMTC. Velká zranění hrozí i při nehodách v malých rychlostech. Airbagy se totiž nafukují už při nárazech ve třicetikilometrové rychlosti.

Větší děti usedají do autosedaček, upevněných ve směru jízdy. Z crashtestů vyplynulo jednoznačné doporučení: odsuňte sedadlo spolujezdce dozadu, jen tak může airbag dobře fungovat. Když je příliš blízko palubní desce, může vybuchující airbag dítě vážně zranit. Crashtesty odhalily nebezpečí popálenin od horkého plynu v airbagu a dokonce i zlomeniny.

Test dětských autosedaček 
podzim 2009
bezpečí obsluha komfort údržba výsledek

do 13 kilogramů (0+), do jednoho a půl roku dítěte

BRIO Primo (Go)+ base isofix ++ + + o +
NANIA Be-One SP + + + + +
BRIO Primo (GO) + + + o +
I'Coo C-Care -- - o + --
do 18 kilogramů (0/I), do čtyř let dítěte
HTS Besafe iZi Combi X2 o - + + -
9 až 25 kilogramů (I/II), od jednoho roku do sedmi let dítěte
BRITAX Multi-Tech o - o + -
9 až 36 kilogramů (I/II/III), od jednoho roku do 12 let dítěte
CHICCO Neptun -- o + + --
15 až 36 kilogramů (II/III), od čtyř do dvanácti let dítěte
SUNSHINE KIDS Monterey Booster (Isofix) + + + + +
JANÉ Montecarlo Plus (Isofix) o + + + o
RECARO Start 2.0 o + ++ ++ o

Hodnocení: ++ velmi dobrý, + dobrý, o uspokojivý, - dostatečný,
-- nedostatečný

Poznámka: Celkové hodnocení vychází z výsledků crash testů (v tabulce kolonka bezpečí) a obsluhy sedačky - jak jednoduše ji lze v autě upevnit a poté uvolnit. Komfort sedaček a náročnost údržby celkové hodnocení nezohledňuje.

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Další z rubriky

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Najdete na iDNES.cz