Čtyřkolka Gladiator X450

Čtyřkolka Gladiator X450 | foto: Jan Altnerpro iDNES.cz

Test nejlevnější pracovní čtyřkolky na trhu. Gladiator X450 se povedl

  • 14
U nového modelu značky Gladiator dostanete za necelých sto tisíc poměrně moderní zpracování i slušnou výbavu, kterou se ještě před pár lety mohly pyšnit jen ty nejdražší americké stroje.

Čínské čtyřkolky se v dnešní době technikou dotahují na své japonské a americké vzory, ale současně si udržely nízkou cenu a na českém trhu dokonce jednoznačně vedou v prodejích.

Pod značkou Journeyman Gladiator se na našem trhu prodávají čtyřkolky obřího čínského koncernu CF Moto, který kromě quadů (čtyřkolek) a skútrů v posledních letech začíná koketovat i s velkými motocykly.

Podobně jako u automobilů se i u čtyřkolek pomalu začínají projevovat trendy downsizingu, proto je nástupcem loňského nejlevnějšího půllitru stejné značky dnešní Gladiator X450 sč čtyřstovkou osazenou elektronickým vstřikováním. Ten přitom umí nabídnout ještě o pár koňů vyšší maximální výkon než zmíněný půllitr 510.

Hlavně pro zábavu

Nová pohonná jednotka vznikla jednoduchým zkrácením zdvihu pětistovky z vyššího modelu a výsledná hodnota zdvihového objemu je dokonce jen 400 cm³. Výsledkem je sympatický živý a točivý motor, který sice v nízkých otáčkách moc síly nepobral, ale po vytočení je s ním docela zábava. Po otevření na plný výkon má 32 koní a to už na běžné využití v terénu i na silnici stačí.

Rozjezdy i manévrování jsou s novým variátorem bez rozběhové spojky jednoduché, menší točivý moment je znát v podstatě jen když si chcete vychutnat výjezd do svahu nebo potřebujete utrhnout zadní kola do driftu a otočit se efektním smykem. Tady se projeví menší síla oproti vyšší řadě 550, stejně jako třeba při tahání přívěsu.

Čtyřkolka Gladiator X450

Na prostupnost v terénu nebo výjezdy z bahna však má X450 sil až dost. Stačí tlačítkem na levé rukojeti připojit pohon obou náprav a v případě potřeby ještě zamknout diferenciál a gladiator dostojí svému názvu a přemůže každý terén. Limitem je jen vzorek pneumatik. A kde dojdou síly, je stále ještě v záloze sériově namontovaný elektrický naviják s ovládáním na pravém řídítku.

Na pracovní pojížďky X450 v pohodě stačí, ale pokud vám jde o pořádnou zábavu nebo tahání dřeva, přeci jen zvažte třeba robustnější X550. Ten má kromě vyššího krouťáku i odolnější podvozek a víc se hodí i pro jízdu se spolujezdcem.

Co se líbí, to se prodává

Hodně velký díl dosavadního prodejního úspěchu modelové řady Gladiator lze přičíst líbivému designu. Agresivní tvary světlometů v kombinaci se složitě tvarovanou mřížkou chladiče a s předním trubkovým nárazníkem prostě vypadají atraktivně. A co si budeme povídat, lákavý sportovní vzhled prodává.

Čtyřkolka Gladiator X450

Co na tom, že na práci to není nijak zvlášť praktické, nebo že směrovky schované v rozích světlometů nejsou ze strany vůbec vidět. Předek se prostě povedl a tváří se jako stroj o dvě skupiny vyšší cenové kategorie, zvlášť v atraktivní oranžové barvě a s příplatkovými litými koly. Ovšem na testovací projížďku jsme radši vytáhli základní černou verzi s obyčejnými disky, na které budou přeci jen méně vidět škrábance.

Gladiator X450 se může pochlubit i řadou nejnovějších hi-tech drobností, jako jsou dva USB konektory k připojení nabíječky mobilu či navigace, elektrická zásuvka nebo samostatný zámek řadicí páky. Na druhou stranu některé nápady jsou možná až trochu křečovité a na úkor odolnosti, to platí třeba pro sdružené zadní světlo, které je vyklápěcí a pod ním najdete malý odkládací prostor.

Čtyřkolka Gladiator X450
Čtyřkolka Gladiator X450

Přístrojovou výbavu tady zastupuje malý displej s palubním počítačem, kde najdete vše potřebné. Ovládání je klasické, jen na levé rukojeti řídítek budete marně šátrat po brzdové páčce, X450 má pouze přední brzdu na pravé rukojeti a kombinovanou nožní brzdu. Brzdy jsou přitom kotoučové na předních kolech doplněné jedním centrálním kotoučem na zadním kardanu.

Firemní pracant

X450 je celkově jen nepatrně menší, než je u půllitrové kategorie obvyklé, mimo jiné za to můžou nižší 24palcové pneumatiky obuté na 12palcových discích. Bohužel je také zhruba stejně těžký jako půllitry a se všemi náplněmi se váha přehoupne přes 350 kg.

Ale důležitá není celková hodnota, hlavní je výška těžiště a to je tady pěkně nízko. Gladiator je díky tomu dobře ovladatelný a podle mého názoru se příplatek 15 tisíc za posilovač řízení vyplatí spíš jen u prodloužené verze pro jízdu ve dvou.

Čtyřkolka Gladiator X450

Tento model si za příplatek dalších deseti tisíc lze objednat i ve verzi X450A s rozvorem prodlouženým o 20 mm a poctivým dvoumístným sedlem. Za X450 v základu zaplatíte necelých sto tisíc bez DPH, protože ji asi koupíte „na firmu“. Pracovní čtyřkolky jsou totiž opravdu univerzální pracanti a na finančním úřadě se dají snadno obhájit jako pracovní nástroj.

Gladiator X450

Motor
Typ motoru: 4-taktní, 4-ventilový jednoválec, SOHC
Výkon motoru: 14,8 kW / 5 600 ot.
Točivý moment: (off-road úprava) 35 Nm/5900 ot./min
Vrtání x zdvih: 91 mm x 61,5 mm
Objem motoru: 400 cm3
Chlazení motoru: kapalinou a nezávislým olejovým okruhem
Plnění motoru: elektronické vstřikování Bosch EFI
Benzinová nádrž: 15 litrů

Rozměry
Délka (standard/prodoužený): 2 100/2 300 mm
Šířka: 1 100 mm
Výška: 1 350 mm
Rozvor (standard/prodloužený): 1 260/1 460 mm
Suchá hmotnost (standard/prodloužený): 335/350 kg

Systém pohonu
Převodovka: automatická CVT-variátor/uzamykatelný přední diferenciál
Náhon kol: kardanovými hřídeli
4x4 pohon: odpojitelný
Přední pneu: 24x8-12
Zadní pneu: 24x10-12