Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dálniční plán z roku 1958 podle Disneye nesplněn

aktualizováno 
V padesátých letech vznikaly ty nejneobvyklejší představy o budoucnosti lidstva. V Disneyho filmových studiích vznikl krátký animovaný snímek o vizi budoucnosti dálniční přepravy. Film se promítal v Disneylandu v roce 1958.

Jak měly podle představ v roce 1958 vypadat dálnice budoucnosti? | foto: Disney

V padesátých letech byl žánr science-fiction na vzestupu a představy o budoucnosti lidstva byly velmi divoké. Však jistě víte, že podle nejednoho literárního díla jsme již dávno měli umět cestovat nadsvětelnými rychlostmi, přesouvat se dimenzemi, kolonizovat vesmír nebo naše planeta již neměla existovat, ať už z důvodu, že ji smetl asteroid, nebo zničila naše vlastní činnost.

Všelijaké představy měli tvůrci i ohledně osobní přepravy. Jeden z nejzajímavějších kousků o budoucnosti automobilové dálniční přepravy vznikl v Disneyho filmových studiích.

Z dnešního pohledu mnohdy hodně bláznivá představa však obsahuje i několik velmi zajímavých nápadů, které bychom jistě uvítali. Video si můžete prohlédnout na serveru YouTube.

Mezi ty nejzajímavější patří třeba barevné označení jízdních pruhů podle toho, kam směřují. V krátkém filmečku toto značení slouží k tomu, aby si pasažéři pouze vybrali trasu, po které auto pojede. Různobarevné pruhy by ale mohly v dnešní době usnadnit orientaci na dnešních složitých dálničních křižovatkách.

Jak měly podle představ v roce 1958 vypadat dálnice budoucnosti?

Ocenili bychom jistě třeba i "rozfoukávače" mlhy po stranách dálnice. Ani těch jsme se ale do dnešních dnů nedočkali.

Některé nápady však přeci jenom do reality daleko nemají. Třeba zpětné zrcátko nahrazené kamerou nebo radarový pohled skrze čelní sklo. Oba prvky se v různých variacích objevují ve všemožných konceptech.

Jak měly podle představ v roce 1958 vypadat dálnice budoucnosti?

Další návrhy však zní doslova utopicky, ostatně posuďte sami – překonávání velkých výškových rozdílů pomocí dálničních výtahů, stroje stavějící mosty, které za nimi samy tuhnou, ražba tunelů roztavením skály pomocí atomových reaktorů nebo nápad, že svůj automobil zaparkujete přímo před oknem vaší kanceláře třeba ve stém patře mrakodrapu.

Je toho ještě daleko více co video ukazuje, tak neváhejte a podívejte se na něj. Je opravdu zajímavé vidět, jak si před padesáti lety Američané představovali budoucnost dálniční přepravy. Určitě se pobavíte.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Najdete na iDNES.cz