Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dávejte pozor, kde parkujete

aktualizováno 
Přijdete k autu zaparkovanému na hlídaném parkovišti a ono je vykradené či poškozené? Co udělat pro to, abyste škodu neplatili z vlastní kapsy? Ani na hlídaném parkovišti neručí za vše. Pokud vám někdo odcizí věci položené na sedadle, máte smůlu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Závora na vjezdu, závora na výjezdu, za parkování se platí. To asi bude hlídané parkoviště, myslíte si. Jenže ono to tak být vůbec nemusí. Ve chvíli, kdy chybí ostraha v podobě hlídače nebo kamerového systému, hlídané parkoviště to není. A z toho pramení i jedna zásadní informace: za vzniklé škody na voze provozovatel parkoviště nezodpovídá.

Ujistěte se, že parkoviště je hlídané
Přestože hlídané parkoviště nabízí poměrně dobrou ochranu, i tady vás mohou potkat nepříjemnosti v podobě odřeného laku od nešikovného řidiče, který nezvládl parkování, někdo vám utrhne stěrač, případně vůz vykrade nebo auto zmizí úplně. Co v takové chvíli dělat?

Především je potřeba mít jistotu, že parkoviště, kde jste auto nechali, je skutečně hlídané. Pak máte nárok na náhradu škody. Tato informace by měla být uvedena nejlépe u vjezdu na parkoviště.

Její součástí by měl být i ceník parkování a informace včetně kontaktní adresy provozovatele. Na tu je potřeba se obrátit v případě, že nastanou nějaké problémy. Důležité je také vědět, že hlídané parkoviště nemusí být obehnáno zdí nebo plotem. Může jít i o volnou plochu, která však musí být nějakým způsobem pod neustálým dozorem.

Poničili vám auto...
Pokud zjistíte, že auto na hlídaném parkovišti je poškozené, musíte to písemně nahlásit ostraze, případně provozovateli. "A to během patnácti dnů, kdy k poškození došlo," radí právník Tomáš Beran.

Když motorista tuto lhůtu promešká, nárok na náhradu škody ztrácí. O nahlášení škody provozovateli je důležité mít písemný doklad, který bude sloužit jako důkaz v případě, že by se provozovatel bránil tím, že jste mu nic neřekli.

Jistotou je zavolání policie ihned po zjištění, že něco není v pořádku. Policisté případ zaprotokolují a budou ho vyšetřovat. Protokol pak bude sloužit jako doklad pro pojišťovnu.

O něco snazší to mají ti, kteří mají auto havarijně pojištěné nebo si uzavřeli alespoň pojistku proti krádeži a vandalismu.

"V takovém případě může motorista vzniklou škodu uplatnit ze svého pojištění. Pojistné podmínky však i v těchto případech většinou ukládají povinnost nahlásit škodu provozovateli parkoviště, po němž bude vaše pojišťovna škodu vymáhat," říká Tomáš Zavoral tiskový mluvčí Direkt Pojišťovny.

Provozovatelé hlídaných parkovacích ploch však málokdy podobná rizika nechávají náhodě a většinou mají vlastní pojistku, která škody na zaparkovaných autech kryje.

Odložený počítač nebo peněženku vám nezaplatí
Nárok na škodu má i motorista, jenž havarijní pojištění uzavřené nemá. Postup vyřizování je prakticky stejný.

"Důležité je oznámit škodu do patnácti dnů provozovateli parkoviště a nechat si od něj potvrdit, že jste ho informovali. On pak informuje o pojistné události pojišťovnu, u které má uzavřené odpovědnostní pojištění. Ta už pak kontaktuje přímo poškozeného. Pokud jde o krádež či vykradení auta, je nutné předložit pojišťovně policejní protokol," vysvětluje Václav Bálek z České pojišťovny.

V případě, že pojištění nemá ani motorista, ani provozovatel hlídaného parkoviště, musí se vyrovnání škody uskutečnit mezi nimi. V takové chvíli je nejlepší mít v ruce doklad o nahlášení škody, protokol od policie a ještě lépe vyjádření svědka, který potvrdí to, že ve chvíli, kdy jste na parkoviště přijeli, vůz byl bez poškození.

Ani na hlídaném parkovišti však není střežené všechno. Provozovatel ze zákona zodpovídá za automobil a takzvané příslušenství dopravního prostředku. To v praxi znamená třeba rezervní pneumatiku nebo autorádio.

Ne však na věci odložené na sedadlech nebo v přihrádce před spolujezdcem. Ukradenou peněženku, přenosný počítač, lyže nebo oblečení vám nikdo nezaplatí.

Na nehlídané parkoviště s pojištěním
Na nehlídaném parkovišti, i když je placené, provozovatel za škody nezodpovídá. Náhradu lze tedy získat jen z havarijního pojištění vozidla, má-li ho majitel auta uzavřené. "Na nehlídaném parkovišti můžete uplatnit škodu u jeho provozovatele v případě požáru nebo spadlého stropu, nikoliv však při vykradení nebo krádeži," říká Václav Bálek.

Ale pozor: zdaleka ne všechna placená parkoviště přiznávají, že hlídaná nejsou. Příkladem je parkoviště na ruzyňském letišti, které má takzvaný statut krátkodobě pronajímaných ploch k parkování vozidel. Když vám tady havarijně nepojištěné auto někdo vykrade, což je bohužel poměrně časté, nárok na náhradu škody nemáte.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz