Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Designér superbu: Přední i zadní světla jsou stejná

  11:11aktualizováno  11:11
Nová Škoda Superb je na pohled hodně odlišná od své předchůdkyně a může se pochlubit jednou zajímavostí. Přední i zadní světla mají zcela identický tvar i velikost, koncová jsou jen obrácena vzhůru nohama.

Miroslav Jaskmanicki z designérského týmu Škody Auto, který byl hlavním tvůrcem vnitřku nového superbu, v rozhovoru pro iDNES.cz říká, jak se novinka inspirovala u předválečných škodovek, a odmítá podobnost vnějších tvarů superbu s jinými vozy od konkurence.

"Nový superb si našel svou tvář, která je charakteristická jen pro něj. Nastínili jsme tak směr, kterým se chceme do budoucna dát," říká designér interiéru nové největší škodovky.

"První návrhy superbu vznikaly v letech 2004-2005," prozrazuje Jaskmanicki. Designéři škodovky pracovali s různými tvary zádě. Superb mohl vypadat více jako kupé nebo hatchback, ale konečný výsledek skončil u konzervativního ztvárnění.

Skici Škody Superb

"Škodovka není extravagantní značka. Je to konzervativní značka, z toho důvodu jsme zvolili klasický tvar karoserie, se správným množstvím zasklení a plechu. Myslím si, že proporce nového superbu se povedly," říká designér.

"Při navrhování interiéru superbu a samozřejmě i exteriéru se udělala spousta návrhů, která se nakonec nerealizovala. Z nich pak můžeme čerpat do budoucna," říká tajemně.

Nová Škoda SuperbNová Škoda SuperbNová Škoda Superb
"Návrhů na přední i zadní část bylo mnoho," říká designér. "Během výběrových řízení se zafixovala tato přední část a logicky se k tomu udělala zadní část."

Občasné námitky na nesourodost předku a zadní části Miroslav Jaskmanicki odmítá: "Myslím si, že právě u superba zadní a přední část fungují dokonale dohromady."

Na ohlasy, že nový superb může zepředu připomínat BMW a zezadu renaulty, namítá: "Škoda Superb je stoprocentně svá, škodovácká. Přední maska je charakteristická pro škodovku. Tento styl jsme představili už na fabii a roomsteru. Přední světla jsou hodně odlišná od ostatních automobilů, jsou hodně řezaná."

Skici Škody Superb

Největší překvapení, kterého si na první pohled nevšimne ani pozorný divák, Jaskmanicki odhaluje na světlech nového superbu. Hrátky designérů vyústily v použití stejného tvarování předních i zadních světel. "U zadní lampy jsme použili stejný princip jako u předních, jen jsme je otočili," vysvětluje.

Nová Škoda SuperbNová Škoda Superb 
Zadní světlo je tak vlastně překlopené přední. Zadní světla přináší superbu další novinku: "Poprvé jsme u superbu použili dvojdílná zadní světla, kde je část světla v zadním víku," vysvětluje designér.

Konstruktéři vymysleli pro superb unikátní systém dvojitého otvírání zadních dveří Twindoor (jak to funguje, uvidíte ZDE), designéři tak dostali netradiční zadání na ztvárnění zádi."Technicky je to čisté, my jsme měli za úkol dát tomu nějakou myšlenku, která na toto specifické řešení upozorní," vysvětluje Jaskmanicki. "Samozřejmě, že to byla komplikace, protože ten mechanismus musíte někam dostat. Tato komplikace ale byla zároveň výzvou ztvárnit vše tak, aby to vypadalo hezky."

Skica nové Škody Superb

Jaskmanicki měl na starosti návrh interiéru: "Inspirovali jsme se hodně historií - starým superbem ze třicátých a čtyřicátých let, kdy jsme se do interiéru snažili dostat dojem luxusu, který v předválečných autech opravdu byl. Použili jsme hodně dřevěných dekorů a chromových detailů. A samozřejmě jsme použili co nejkvalitnější materiály, což je uvnitř vidět."

Upozorňuje na chromové kroužky, které lemují budíky na přístrojovce: "Vyloženě z nich sálá historie."

Škoda Superb

"Vím jednoznačně, interiér se nepodobá žádnému autu z koncernu VW," říká. "Je charakteristický pro škodovku." Své specifické ztvárnění tak dostala mimo jiné kaplička sdružených přístrojů. Designér také upozorňuje na elegantní vodorovné linky na přístrojovce. "Nebo napojení středové konzoly do tunelu s naším typickým B-tvarem," dodává.

U superbu budou jen bíle podsvícené přístroje. "Bílá barva se více hodí pro tuto luxusní třídu, je také daleko více čitelná. Snažili jsme se zredukovat počet barev prosvětlení, aby interiér působil harmonicky."

Skici Škody Superb

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Najdete na iDNES.cz