Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Po dosažení 12 bodů přijde řidič o průkaz

Pouze dva závažnější dopravní přestupky by mohly stačit k tomu, aby řidič přišel o řidičské oprávnění. Řidičům by se totiž měly za přestupky sčítat body. Kdo jich bude mít dvanáct, přijde o řidičský průkaz a bude platit vysoké pokuty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

miky

Dobrý záměr - katastrofální konce
Když to tak čtu, tak to vidím bledě (viz nadpis). Jednou sklouznu po ledě a udělám škodu za více než 20 tisíc, potom jednou zapomenu papíry a nakonec si nevšimnu 40 ve městě a překročím rychlost o 5 km nebo zaparkuju ve městě na místě, kde se to nemá (ono ostatně nikde jinde místo NENÍ).
Výsledek ?
Totéž, jako když ve 150km rychlosti a ožralý jako prase rozmáznu 10 dětí na autobusové zastávce. Zdá se Vám to jako nepoměr ? Mě ano. Rozdělil bych všechny přestupky do kategorie - body+pokuta a pouze pokuta. Například mi připadá naprosto absurdní přijít o řidičák za parkování. U nás v práci lidi najedou 40-60 tis. km za rok. Takže do 3-5 let budou bez řidičáku.
Výsledek ?
Dostanou padáka, protože nemůžou jezdit k zákazníkům - což nás mimochodem živí.
Perzekuce má smysl pouze v případě, že k tomu budou vytvořeny podmínky. Včera jsem málem urval kolo - díra tak 40 cm hluboká. Oprava pneu+řízení = cca 15 tisíc. Když bych při tom nedej bůh do někoho narazil, tak za to dostanu ještě mínus body. Správu silnic můžu maximálně ŽALOVAT, ale nikdo už mi peníze ani body NEVRÁTÍ. Policajti mají na všechno jednoduchou odpověď: "NEPŘIZPŮSOBIL JSTE JÍZDU STAVU VOZOVKY!", ale vždyť jsem jel 45 (v obci) a ta díra nebyla vidět! "NEZÁJEM!"
Nevěřím, že se to významně nedotkne slušných řidičů.  
0/0
2.2.2004 16:47

Michal

Za jak dlouho se budou body mazat ?
Nikde jsem se nedočetl, jaké období je limitováno 12ti body. Zda se budou po uplynutí 12 měsíců od spáchání přestupku body odmazávat a nebo se budou bez časového limitu pouze načítat. V tomto případě do dvou let nejezdí půlka republiky.   
0/0
2.2.2004 9:55

Paulis

Aco obyčejná pravděpodobnost???
Mimo všeho toho, co již bylo napsáno - nikdo se nezabývá tím, že profesionální řidiči, kteří stráví za volantem celé dny mají jen z hlediska počtu pravděpodobnosti daleko větší šanci přijít o řidičák a stát se tak nezaměstnanými, obdobně to platí o tzv. referentských řidičích, kteří k výkonu svého povolání najezdí 50-60.000 km/ročně, ti všichni budou mít stejné body jako ti - dle mého názoru nejnebezpečnější řidiči, kteří najezdí 5-10.000 (od velikonoc do dušiček) a svou nevyježděností uvádějí ostatní do nebezpečných situací. A co s tímhle?!
0/0
30.1.2004 8:48

Laďa

Velkej Bacha
Je to další z variant ja udržovat veřejnost po policejním tlakem. Policejní stát.....
0/0
28.1.2004 19:55

Alfred

Nikde jsem nenašel plné znění novely (pomůže někdo?)
každopádně pojďme si vyjasnit několik věcí:
1) nezabíjí ani rychlá jízda ani jízda pod vlivem alkoholu (jako paradox nabízím každodenní statistiku, kterou se snaží národ dojmou jakýsi plk Huml, minimum těch kteří byli pod vlivem, a to ještě nehovoří, kdo z nich skutečně nehodu způsobil) - faktem je, že TOTO policie umí snadno odhalit, a jsou tak hrdinové
2) zabíjí bezohledná jízda a ignorace selského rozumu (předjíždění na nepřehledných místech, nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky) - což policie neumí, a nechce nikterak sledovat
3) pravidla silničního provozu jsou koncipována tak, aby i ten největší mamlas mohl řídit vozidlo, a neohrožovat ostatní pokud je bude dodržovat - tedy nevidím nic nebezpečného v tom, jet po rovném úseku dálnice 160 (a nemám s tím žádné morální zábrany), zatímco na mokré a ledové silnici jsem zatraceně opatrný. Nevidím jediný příspěvek k bezpečnosti pokud "mamlas" jede po suché a rovné dálnici 130, a následně smaží 90 mimo dálnici po zasněžené zledovatělé silnici v serpentinách.
4) lidi neblbněte ... jaký krok správným směrem? Je to alibismus, prostě někteří policisté budou chtít větší úplatky za přestupky, které jsou schopni odhalit a které samy o sobě zdaleka nejsou tím, co způsobuje smrt na silnicích (tedy beru to jako jakousi důchodovou reformu), s bezpečností provozu na pozemních komunikacích to má pramálo společného
0/0
25.1.2004 9:27

2Mac7

Re:
1)  rychlá jízda výrazně zhoršuje následky dopravních nehod - základy fyziky - takže lze říci, že leckdy zabíjí ( bez ohledu na to, kdo zavinil nehodu), řidič pod vlivem alkoholu reaguje a ovládá vozidlo jinak než střízlivý a tím může způsobit nehodu , která v kombinaci s rychlou jízdou druhého účastníka nehody může přinést smrt.  3) problémem u nás je , že 90% řidičů nemá žádné morální zábrany při porušování zákona a kašlou na něj. Oni sami si určují jak pojedou - podle jejich názoru nikdy nikoho neohrožují, magor jedoucí 90 mimo dálnici po zasněžené zledovatělé silnici v serpentinách je také přesvědčen ,že auto zvládne a nevidí na tom nic nebezpečného.
0/0
25.1.2004 10:33

Johny

těžké přestupky
Jak tak koukam, není v celku rozdíl jestli v obci pojedu 55 či 155, v prvním případě 3, v druhém 4 body .  Správně by měly být těžké přestupky (mj. předjíždění zprava, předjíždění přes dvě plné a značku zákazu, jízda 150kou 3 metry od auta přede mnou...) podstatně přísněji hodnoceny než nějaké nepřipoutání a jiné blbosti. Tohle pak vede k tomu, že se lidi rozdělí na ty kteří to budou dodržovat a ty co to budou totálně ignorovat jako doteď.
0/0
21.1.2004 9:58

bc23

Re:
 Vždy se dá něco připsat dalšího, ale hlavně jde o to, že je to dle mého krok správným směrem. Podle Tebe je například blbost nepřipoutání za volantem a přitom riziko nepřipoutané osoby za volantem je mnohonásobně vyšší než u té připoutané - mimochodem - jedna z posledních událostí ukázala, že kdyby byla posádka připoutaná, asi by nebyla jejich těla po poli a jejich šance přežít by byla větší. A to je důležité nejen pro toho nepřipoutaného, ale také pro toho, kdo do něho narazí. On totiž chybu může udělat někdy každý i sebepozornější řidič... Je to velmi relativní. Já myslím, že návrh je to dobrý a jestli se někdy ještě něco zpřísní (viz 155km/h v obci), tak to na tom nic nemění...
0/0
21.1.2004 17:04

HS

tak hlavne aby...
to platilo pro vsechny a bez rozdilu!!!
0/0
20.1.2004 19:25

hroch

korupce
By mě zajimalo, na kolik  peněz se ustálí úplatek za smazání jednoho bodu... Ti, co na to mají, budou jezdit jako dobytek i nadále, v tomto úplatném státě.
0/0
20.1.2004 9:31

fufík

Re:
Jo, a vodnesou to zase jen ti chudý strejdové, co se zapomenou připásat
0/0
20.1.2004 9:33

Ondra

Opět to bude paskvil...
A i kdyby se vládě podařilo do parlamentu dát smysluplný návrh, v praxi jej bude uplatňovat PČR. Takže je jasné jak to dopadne. U nás, na rozdíl od civilizovaných zemí, je policie vyloženě represivní složka a podle toho se chová. Buzerace a dělání problémů. Za posledních pět let pozoruji výrazné zhoršení..... Zajímalo by mě jestli jízda be dokladů bude dál ohodnocena jako jeden z nejhorších přestůpků? Já bych za ni dával 0 bodů, nikoho tím neohrožuji ani neomezuji. To samé platí o pásech... to ohrožuji sám sebe. Osobně jezdím připoutaný, vždy, tak s tím problém nenám, ale připadá mi to jako každého věc.
0/0
20.1.2004 9:19

E

Re:
Už jsem to někde psal. Jízda bez dokladů asi nebude zapomenutý řidičák, ale nevlastnění takového dokladu. Tedy mám B a řídím autobus, mám odebrán řidičák a vůbec to nerespektuji a pod. A to, myslím si, je velmi závažné porušení. Jinak to dopadne tak, že odeberou řidičák za 12 bodů, jezdím v klidu dále sem tam s pokutou nebo ty ty ty, to se nesmí, a po roce mi řidičák zase vrátí i s 0 body a pořád dokola.
0/0
20.1.2004 10:16

Ondra

Re:
Když řidičák nevlastním, nemají mi to ani kam zapsat... resp. nemám ani "kartu ridiče". To co jste napsal, chápu taky jako závažné porušení .... ALE příklad. mám B a řídím TurboDaily s které má nad 3,5t .... no zdá se vám v tomto případě, porušení tak závažné? Podle předpisů je to stejné jako u toho autobusu, řídím něco na co nemám oprávnění.... asi víte co chci naznačit.
0/0
21.1.2004 10:01

Honza Votava

Prisnost? Ano, ale ucelne!
Bodovy system muze pomoci,
pokud: a) Policie nebude tak zkorumpovana, jako dnes, b) Bude stihat take prestupky, ktere jsou zavazne ale spatne se odhaluji - nebezpecne predjizdeni, agresivni chovani ridicu, nedani prednosti v jizde, jizdu na cervenou... Je totiz hrozne jednochude nastrazit nekde omezeni rychlosti s sedet za bukem nebo kontrolovat lekarnicky. Ale to, ze kdyz jedu 30 km do prace a 3x se me nekdo snazi za tu dobu sejmout v protismeru, to cajty jaxi "nepali". Krome toho bych byl rad, aby policejni auto, kteremu zrovna nehouka majak dodrzovalo vsechny predpisy zrovna tak, jako ostatni. Kolik jste jich takovych za posledni rekneme mesic videli?
0/0
19.1.2004 18:56

Ondra

Re:
0 ... právě policejní vozy a služebních vozy různých úřadů vlády, parlamentu, jednoduše všechna ta svoloč s modrými majáky, jsou ti kteří porušují předpisy nejvíc.
0/0
20.1.2004 9:22

xix

souhlasim
 S bodovym systemem souhlasim, ale body se musi mazat po urcite dobe,krome horsich prestupku,jako alkohol atd. Jedna vec me neni jasna,ridici jezdi jak prasata to je pravda,ale zakonodarci by meli pocitat se zvysenim postihu taky pro chodce. Kolik jich stale prechazi mimo prechod a ohrozuji tim plynulost provozu. Kolik bodu me seberou pokud srazim chodce mimo prechod ve meste? Moje vina to nebude.
0/0
19.1.2004 18:05

TDi

Re:
neverim tomu ze kdyz budete sledovat provoz a pojedete primerenou richlosti ze prejedete chodce ktery prechazi silnici mimo prechod protoze je od nej vzdalen vice nez 100 m
0/0
19.1.2004 22:13

2Mac7

Re:
Chodci můžou přecházet i jinde než jen a pouze na přechodu  .
0/0
19.1.2004 22:42

Janek Jankovič

Re:
Souhlasim s p. xix. Dokonce bych přímo uzákonil (protože čeští chodci jsou prostě idioti), že chodec MUSÍ i na přechodu pro chodce dát přednost autu v situaci, kdy automobil opouští křižovatku. Příklad: stojím na fekventované křižovatce bez semaforů z vedlejší ulice a chci jet rovně. Potom, co se konečně najde možnost "krosnout" hlavní, mě zarazí chodec, který musí mít přednost a zastaví mě napříč hlavní, kde mě zákonitě někdo dřív nebo později sejme. Když to těm blbcům na přechodu nedojde, že můžou svoji malichernou předností i zabít, tak se jim to musí předepsat zákonem.
0/0
20.1.2004 11:25

2Mac7

Re:
No tak si najedete před přechod a počkáte , ne ? On Vás v té křižovatce nikdo nesejme , idioti jsou přeci pouze češti chodci ( i Vy býváte chodec) , čeští řidiči ne. Pravděpodobně  , ten "idiot "chodec také čeká na možnost "krosnout " silnici a dostat se na druhou stranu,  přednost mu nikdo nedá, tak jde ,když je mezera.
0/0
20.1.2004 15:19

xix

Re:
 Jenom mala pripominka o tech chodcich. V  prvnim pripade jsem napsal ohrozuji plynulost provozu- myslel jsem tim samozrejme ve meste. Pokud vim byl uzakonen zakon -jestli ze je prechod pro chodce vzdalen 50 metru chodec je povinnen ho pouzit. Kolik lido to respektuje???? Za druhe mnohokrat se me stalo, ze davam prednost chodcum na prechodu, podotykam oni jsou otoceni k ceste, a oni si jenom tak vedou rozhohor a vubec nemaji tendenci prejit. A za treti ono opravdu neni slozite srazit chodce i v padesatikilometrove rychlosti a to znovu ve meste,takze nevim co je na tom komu tak divneho. Timto clankem neobhajuji v zadnem pripade ridice, pouze poukazuji na chodce ,kteri by meli nest  zodpovednost tou samou mirou.
0/0
20.1.2004 18:13

2Mac7

Re:
Chodci samozřejmě by měli také nést zodpovědnost. Oni především nesou na trh svůj život - na rozdíl od řidiče v případě střetu řidič - chodec, a to by měl mít každý řidič na paměti - že on je ten podstatně silnější a rychlejší  a proto brát ohledy na chodce i když poruší pravidla. To nemluvím o rozšířeném zvyku řidičů ( teď hovořím o Praze , ale možná je to i jinde)  parkovat těsně před přechodem , co vidíte ? Jistě stalo se mi i to , že chodec stál u přechodu, já zastavila a chodec stál dál, stačí houknout, on to zaregistruje , omluví se a když se mu to stane párkrát, přestane to dělat. . Vadí Vám, že  i když je přechod do 50m , přechází chodec mimo něj, vadí mi to také, ale jezdíte skutečně ve městě max.50  km/h ( pokud není dovoleno více) ? Tomu vážně moc nevěřím  ( pokud ano, tak se omlouvám), pak porušujete zákon stejně jako chodec, tak proč Vám jeho přestupky vadí ?
0/0
20.1.2004 21:30

Jimmi

Některé se budou mazat...
...po nějaké předem určené době (někde jsem to viděl, asi čtyři body za rok či tak nějak), jiné ale ihned po přestupku, tak jako dosud běžné pokuty, a to pomocí složené tisícikoruny v řidičáku
0/0
19.1.2004 15:26

hugo

Re:
tak to mam smulu, ja mam ridicak zality v plastu
0/0
19.1.2004 17:21

Jimmi

Re:
...si ho dáš do desek jako já, ne.....?
0/0
21.1.2004 14:59

Alex

12 bodů -Na jak dlouho???
Možná jsem četl nepozorně, ale zajímalo by mě po jaké době se budou nasbírané body mazat nebo nějakým způsobem snižovat. Nebo se s ničím takovým nepočítá? To snad ne. To by byla i u slušných řidičů vždy jen otázka času, kdy by o řidičák přišli.  
0/0
19.1.2004 14:34

Stanley

12 bodů za jak dlouho ?
No myslím, že pokud dejme tomu člověk dostane řidičák v 18 letech, tak pokud bude jezdit často, o něj do 40 let svého věku nejspíš přijde, protože 3 bodové přestupky nejsou problém. Zapomene se připoutat ... A to se za tu dobu klidně 4x může stát. Samozřejmě, že ho musí při tom chytit, ale i tak je ta pravděpodobnost vysoká. Takže by u nás do 10-15 let byla půlka lidí bez řidičáku
0/0
19.1.2004 14:27

Dudu

Re:
Myslím, že by spoustě lidí neuškodilo. Dnes, když se pokouším jet podle předpisů, tak si připadám jako blbec, který všechny ostatní otravuje a zdržuje. Pokud budou mít nad sebou nějaký bič, tak se snad konečně začnou chovat dle pravidel.
0/0
19.1.2004 16:03

Honza

Re:
Tento problém mi dosud nikdo nevysvětlil. Pamatuji ještě staré růžové řidičáky, ke kterým existoval tzv. kupón. Byla to jakási obdoba dnes navrhovaného bodového systému - jenže bez centrální evidence. Policajt (tehdy příslušník SNB) Vám ve specifikovaných případech (jízda na červenou, ...) kromě napaření pokuty udělal ještě díru do kupónu (+ vyznačil tam datum). Když byl kupón samá díra, sebral Vám zrovna řidičák. Platil však princip, že cca po 2 letech po posledním přestupku jste mohl dostat nový čistý kupón. Podobný princip bych uvítal i teď, jinak je bodový systém obrovským znevýhodněním řidičů, kteří jezdí často (nemluvě o profesionálech), oproti opravdu nebezpečným svátečním jezdcům (čepice a plato vajec pod zadním sklem).
0/0
26.1.2004 17:14Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.