Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Celoroční svícení = méně nehod, méně mrtvých

Už od konce března nemáme nakázáno svítit. Je to správné nebo ne? Hlasování na auto.idnes.cz dopadlo přibližně jedna ku jedné. Stálé svícení přispívá především ke zvýšení bezpečnosti na našich silnicích, polovina řidičů (viz naše anketa) to ovšem nechce pochopit či akceptovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

děda

asi nesvítit

ja se domnívám že svícení nepomuže vše by asi vyřešila slušnost a ohleduplnost jenže jak ji mohou naši zakonodárci požadovat když jsou oni tím nejhorším příkladem pro ostatní řidiče 

0/0
2.4.2008 20:03

škoda peněz

Celodenní svícení ja kravina

Celodenní svícení ja kravina a rozhodně to nižší počet mrtvých či nehod nepřineslo, ale naopak! Po vzoru Rakouska by se mělo se svícením ve dne přestat; např. Německo k němu vůbec nepřistoupilo, přesto je tam bouraček (při větší hustotě provozu) méně! Postih nesvíceníj je tak dobrý akorát pro policii jako bezpracný zdroj pokut, a výrobci, žárovek, baterií, alternátorů a různých signalizací a spínátek z toho zbytečně profitují.

0/0
9.12.2007 22:51

kutil

Celoroční svícení
Pro celoroční svícení nejsou automibily přizpůsobeny. Ve Skandinávii mají automobily speciélní obrysová světla, která se automaticky rozsvěcejí při nastartování vozu. U automobilů v ČR bude docházet k vypalování reflektorů, které budou svítit málo a jizda večer bude nebezpečnější. Také dojde k ekologickému zatížení (vyšší spotřeba paliva, žárovek a dalších dílů automobilů). A hlavně celodenní svícení nezabrání nebezpečnému a hazardnímu ježdění českých řidičů. Osobně bych povinně montoval do vozů modul GPS a GSM, který by průběžně monitoroval chování řidičů (rychlá jízda, předjíždění přes plnou, jízda na červenou apod). Denně vidím na stejných místech přestupky a policajta jsem tam ještě v životě neviděl.
0/0
30.1.2006 10:11

Svítíme

svítíme
Tak už nám to schválili
0/0
28.12.2005 12:14

peněz!!!

!!!škoda
sviť měsíčku sviť, ať mi šije nit!
Jinak svícení ve dne je pořádná ptákovina, kdo nevidí toho druhého - tak ať vrátí papíry a chodí pěšky nebo MHD, Za volant rozhodně nepatří!!!
0/0
3.3.2005 12:14

peněz!!!

Re: !!!škoda
si asi dostal pokutu za nesvícení viď
0/0
3.3.2005 12:16

gogo

Re: Re: !!!škoda
ty seš ale vemeno blbý tupý zamindrákovaný!
0/0
10.3.2005 14:25

ujo

Re: Re: !!!škoda
že by schýza, že by sis povídal sám se sebou?
0/0
10.3.2005 14:29

ujo

Re: Re: Re: !!!škoda
aj Ty ?
0/0
10.3.2005 22:33

ujo

Re: Re: Re: Re: !!!škoda
No přepsat si nick dokáže i pětiletý dítě, že jo. Ale se svícením chlapče nic nenaděláš. A trabantisti nemaj dneska na silnicích co dělat. Stejně ajko auto starší deset dvanácti let z produkce RVHP a nebo nějaká bořenina svařená ze tří aut.
0/0
11.3.2005 10:31

davexx

Re: Re: Re: Re: Re: !!!škoda
Zajímavý názor, víte že průměrné stáří vozového parku v ČR je něco přes 12 let?
0/0
27.9.2005 17:03

iuos

hmm
docela mne překvapilo, že se neuvažuje o troubení při předjíždění - co takový "mrtvý úhel"?  kdo nevidí protijedoucí/jedoucí/stojící auto/překážku, tkerý nesvítí, tak nemá za volantem co dělat. svítit ano, ale pokud je to ptořeba - šero, hsutý déšť,... přesně podle vyhlášky
0/0
15.10.2004 7:26

iuos

hmm
jo a nejlepší jsou svítící nový peugeoti - těm jsou "výborně" vidět blinkry vepředu
0/0
15.10.2004 7:26

Speedy

Re: hmm
Pokud není člověk slepej, tak vidí blinkr i u Peugeotu. Nevidím v tom problém. Ford má taky podobný světla, takže to asi problém bude pouze u Vás.
0/0
18.10.2004 9:26

Speedy

Re: hmm
Od října do do března e šero prakticky pořád, nevidím důvod proč v zimním období nesvítit pořád.
0/0
18.10.2004 9:28

Tonda Zápotocký

Re: hmm
Od října do do března je šero prakticky pořád, nevidím důvod proč v zimním období nesvítit pořád.
0/0
18.10.2004 9:28

Dan

Jednoduše
V jednoduchosti je krása. Aspoň, že našim poslancům je něco jasné. To jsou přeci odborníci na všechno a na dopravu zvlášť. Co vymyslí toť perla i v tomto případě. Přesně v duchu posledních příspěvků. Co je černé  to patří do sklepa pod uhlí, co je mokré to je čisté a co svítí to je vidět. Jednoduché jako facka. Doporučil bych ještě, aby auto povinně svítilo i v garáži, aby se o něj někdo náhodou nepřerazil. Kdyby každý, kdo nezapomene za jasného dne hlavně rozsvítit světla nezapomněl při jízdě taky myslet, bylo by všechno OK. Když myslím, čumím před sebe a kolem sebe a jedu tak jak se má, nepotřebuju aby  předměty kolem mě svítily. Přestože nesvítí, tak  je vidím, komu tohle dělá potíže, např. kvůli oční vadě anebo  kvůli vlastní blbosti, ten ať radši nevychází ani z baráku. Může  totiž zakopnout i o tmavou rohožku. Blbost je zkrátka nehynoucí.
0/0
15.10.2004 2:38

Miroslav

Neomezujte se jenom na auta
Proč se diskutuje jenom o autech vždyť účastníky silničního provozu jsou i kočárky,chodci, cyklisti, stáda hnaných zvířat, prostě vše a všichni na silnici jsou součást silničního provozu, tak proč jsou lépe vidět jenom auta s rozsvícenými světly? Jestli má někdo problém vidět auto které nesvítí jak může vidět ostatní menší a snadněji přehlédnutelné účastíky?Z toho vyplívá že se musí uzákonit povinné celodení svícení pro všechny účastníky silničního provozu ne jenom pro motorová vozidla.
 
0/0
8.10.2004 11:05

Tom

Re: Neomezujte se jenom na auta
Stádo jsem na silnic ještě nepotkal, ale volů co nesvítí ikdyž je pod mrakem nebo šero potkávám denně dost, ikdyž v poslední době je to čímdál lepší, nesvití už jen pár klobouků a staříků.
0/0
8.10.2004 12:57

Revo

Nesvítěj akorát trabantisti
a dědci v klobouku!
0/0
30.6.2004 10:54

MP

praxe - dokončení
 
DOKONČENÍ:
A  je  mi jasné, že  dokud  tady  budou  vládnout  ti,  co  tu  jsou  14 let,  tak  že  se  to  zlepšit  příliš  nemůže! Podnikatelé,  co  mají  tak  málo  daňových  úlev  a  tudíž  si  kupují  nebo  lízají  každých  2,5  roku  nového  Mercedesa  či  Audinu  (jak  typická  auta  k  podnikání!),  tu  obměnu  vozového  parku  nevytrhnou!
0/0
31.5.2004 15:40

MP

praxe
Může mi někdo vysvětlit, proč svítilové nedávají blinkry - když odbočují, předjíždějí, vyjíždějí z kruhového objezdu, zařazují  se, zastavují u kraje silnice a  myslíte si, že mají před sebou nějakou překážku a tudíž taky zastavíte, abyste se vzápětí přesvědčili, že svítil před vámi nemohl dát blinkr, protože  se ukájí mobilem?
Za mnoha optických podmínek  není při rozsvícených  světlech vidět přední blikr (zvláště u aut, která mají blinkr a reflektor v jednom), jindy zase při svícení  nelze rozpoznat rozsvícení brzdových světel (zvláště u světel, kde je jedna 2vláknová žárovka). Pokud do toho trabant, škoda 105/120 a jiný výkřik RVHP ještě hodí blinkr, není již vidět vůbec nic, motor chcípne, protože dynamo či alternátor zkrátka nestíhá. To je pak větší bezpečnost, co!!! Určitě je tedy lepší nesvítit a vidět aspoň něco důležitého -  brzdění a blikání! Kdo tyhle situace nezná  a  neuznává,  je  jen  teoretik - blábolista,  co  toho  v  praxi  mnoho  nenajezdil  a  nezažil.   Nesmíme  totiž  zapomenout, že  náš  vozový  park  je  někde  okolo 13,5 nebo 14 let starý a nejsme tudíž na nějaké svícení zdaleka přizpůsobeni. A to v praxi  ještě  velká  část  vozového  parku  -  novější,  schopnější  auta  -  odpočívá  v  bazarech,  místo  aby  jezdila  a  omladila  tak  vozový  park. Na  silnicích  pak  čucháme  smrad  z  výše  jmenovaných  výkvětů  RVHP  spolu  se  škodovkami  páchnoucími  po  techničáku  (ne  průkaz,  ale  benzín)  nebo  plynu.  A  je  mi jasné, že  dokud  tady  budou  vládnout  ti,  co  tu  jsou  1
0/0
31.5.2004 15:38

nechte svícení v létě exhibici

Re: praxe
Ano, náš vozový park je skutečně muzejní. A jděte se kouknout do civilizovanějších států: mají  tam  daleko  vyspělejší,  novější  auta,  ale kde přesto svítí celodenně? Téměř nikde! Svítí severské státy, jinde jen v zimě  nebo  motocykly. Nyní  před  dovolenými  vyšly  u nás jakési  průvodce silnicemi Evropy. Tam je to černé na bílém, že většina států nesvítí !!! Pokud tam jedeme, uvidíme to samé: většina aut nesvítí! Proč nám tedy nějací lobisté neustále lžou, že ve vyspělé Evropě je to jinak, že se svítí?!  Pokud tam rozsvítím, tak si ostatní ťukají na čelo, zbytečně na sebe upozorňuju.  Je to jako když u nás rozsvítí nějaký ukrajinec nějakou 20 let starou rakev, taky hned na sebe upozorní. A takhle nějak se civilizovaný svět dívá i na nás. Je prd platné, že jsme papírově v EU.
Naštěstí u nás všichni normální šoféři, praktici, ví, že ten, kdo svítí, je nějaký exihibicionista, musí na sebe nějak strhnout pozornost. To nějak znamená svícením. A že si tudíž na něj mají ostatní dát  pozor. A má dosavadní praxe hovoří za vše: svítí - a za chvíli udělá nějakou pitominu. Kdyby člověk nepředvídal, kde by už asi byl... A to předvídání naštěstí ulehčuje svícení. Proto  páni poslanci i český autoklube, nechte stávající právní úpravu tak, jak je. Když budou svítit všichni, nebude možno rozeznat  již na dálku řidiče normální od těch, co jezdí jak cvoci ... A až z blízka poznám, že jde o cvoka, co by svítil v době, kdy ostatní normální nesvítí, - a může být již pozdě.  Že ho vynese zatáčka do protisměrné půlky silnice, kde se normálně jede 50 a on tam jede stovkou, u toho svítí a myslí si, že  to svícení  zabrání vynesení ze zatáčky nebo že tím svícením ostatní uhnou někam do pangejta. Nebo že profrčí křižovatku na červenou, stačí přeci svítit!  Že  bude  odbočovat  nebo  předjíždět - na co dávat blikr? Stačí přece svítit!
0/0
4.6.2004 11:02

Standa Blábol

Re:
cha cha, no ty seš dobrej mantinel, ty praktiku. Tipuju Tě tak na pět tisíc kiláků ročně a to ještě půlku MHD, viď?
0/0
7.6.2004 12:17

seš ty!

Re: Blábol
Staníku, ty ses asi dostal ve škole k internetu, co? Nestrkej nos mezi dospělé, když nevíš, o co go! Co ty: nemáš zadřená ložiska u kolečkovejch bruslí nebo u hliníkové kolobrndy? Je mi jasné, že na těchto strojích žádné osvětlení nemáš a rodiče ti stále nemohou kupovat nový baterky do vnějšího osvětlení, leze to do peněz. No, zkus dynamo, ty se dřívejc dávala na kola! A bacha, když nebudeš svítit, tak ať tě někdo z těch svítilků nesrazí, když nevidí, co se po silnici hejbe!
0/0
9.6.2004 15:15

stepe7

Re: to snad ne?!
tak cekal sem vsechno, ale tydle dva prispevky me fakt dorazily. probuh copak to nevidite ze kdo sviti je lip videt? ten kdo sviti jede, kdo nesviti stoji. a teorie o tom ze kdo sviti tak mu nejsou videt blinkry nebo brzdy, ta je fakt libova. tomu komu neni videt rozdil mezi svetly a brdami, tomu snad ani nejsou videt brzdove i bez svetel. no nic, doufam ze co nejdrive sviceni uzakoni. kolik pitomcu potkavam rano za sera, k veceru, nebo pres den kdyz zacne prset a oni proste nerozsviti. 'chjo...
0/0
10.6.2004 12:03

MV

z praxe
Vážený,  jezdím vyšetřovat dopravní nehody a asi byste se divil, jak často je udáváno, že nebylo vidět znamení o změně směru jízdy nebo brzdová světla. A pokud v praxi jezdíte, jistě jste se s takovými jevy již setkal. Stačí "příhodné" světelné podmínky, různě vytuningované Škodovky, které neviděly odborný servis několik pětiletek a kde si majitel dá místo žárovky s příkonem 21 W jen 5 - 10 W žárovku a na průšvih je zaděláno. Bohužel, řidič s těmito úpravami z toho bohužel vyjde většinou vítězně, protože ten, co jede za ním a  neuvidí takto "upravená" světla, zkrátka nestačí včas zastavit a nenarazit, neboť nepřizpůsobil rychlost okolnostem silničního provozu. Samostatná kapitola jsou Trabanti, kde při rozsvícených brzdových světlech   zháší  ostatní  světla  včetně "blinkrů".  Bohužel, není kdo by tyto 30 - 40 let staré  vraky  dostal ze silnic. Řada občanů na modernější auto zkrátka nemá.  Pokud jste takovéto úkazy na silnici doposud nezaregistroval, asi jste toho ještě moc nenajezdil. Nebo se pohybujete jen za zcela vyjímečných klimatických podmínek a všichni okolní účastníci provozu se chovají naprosto předpisově a jezdí s nejnovějšími auty, která jsou ještě v záruce.
Jinak ze zkušeností mohu říci: kdyby se jezdilo dle předpisů, žádné svícení za nesnížené viditelnosti by nebylo třeba. Naprostá většina autonehod je způsobena bezohledností některých jedinců. Když se viník zabije sám, budiž. Ale když viník vyvázne z nehody jen se škrábanci, a zabije přitom třeba dětem rodiče, nebo udělá z někoho doživotního mrzáka ...
Jinak je pro nás samozřejmě nesvícení v době, kdy je to jinak zákonem předepsáno,  docela dobrý zdroj  k plnění plánu pokut.
0/0
15.6.2004 13:22

mmkk

Re:
Uváděné vraky by ze silnic mohly zmizet snadno: TAKOVÉ AUTO NESMÍ PROJÍT TECHNICKOU KONTROLOU.
0/0
17.6.2004 0:28

Golfista

Re:
Nazdar cimbále, podle těch příspěvků těch nehod asi moc nevyšetříš, když tady asi pod dvaceti nickama blbneš se svícením. Příště zkus aspoń změnit styl psaní, když už si měníš přezdívku.
0/0
28.6.2004 14:56

Tomcaj

Koukam, ze to tu jeste trochu zije...
jen mi vadi, ze mnozi odpurci sviceni maji vsechny priznivce sviceni za darebaky, kteri chteji svitit jen proto, aby pak mohli "porusovat predpisy", zatimco sami sebe, nesvitici, povazuji samozrejme za ohleduplne predpisy dodrzujici sofery...
0/0
27.5.2004 13:22

Jimmi

Re:
Jasně, žije to tu. Ale asi jenom díky jednomu jedinému duševně narušenému jedinci, který pod různými nicky vždycky píše to samé. Nejdříve napíše, že všichni co svítí se poznají podle toho, že sprostě nadávají ostatním. Pak sprostě vynadá těm co svítí, a ještě přidá, že každý kdo svítí, záměrně jezdí rychle a nebezpečně a porušuje schválně předpisy. No, z této logiky bych vyvodil, že tento člověk tedy jezdí rychle a nebezpečně a schválně porušuje předpisy, ne...?
 
Moje zkušenost je taková, že když se začně stmívat a ještě začne hustě přšet, jezdí stále tak čtvrtina lidí bez světel. Jejich logiku nechápu, nechtěl bych být nikdy členem takovéto menšiny. Také se na silnicích pohybuje spousta lidí, kteří mají potíže se zrakem, nebo jedou riskantně. Vždycky mi vychází, že si pro svou vlastní bezpečnost raději rozsvítím, a to přesto (nebo právě proto), že jezdím slušně a v zásadě podle předpisů. A chápu, že jestliže existuje tak početná skupina lidí, neschopná si za snížené viditelnosti rozsvítit, je prostě nutné jim to nařídit. Na vychovávání je tady málo času.....
0/0
28.5.2004 10:14

iuos

hmm
myslím, že pokud není stanoveno, že svítit budou VŠICHNI, pak je nesmysl, aby svitil jen někdo, protože tím, že svití jen někdo, tak na sebe strhává pozornost a snadno se pak přehlédne ten druhý, který nesvítí - zkrátka - buď svítit všichni pořád a nebo svítit všichni jen, když to má smysl - a kdo není schopen za jasného dne vidět auto pak ať navštíví očního lékaře
0/0
25.5.2004 8:24

DPD

Re:
docela by mě zajímalo, jak budete rozlišovat, kdy má svícení smysl - dle mého názoru pořád, dle vašeho zřejmě téměř nikdy, takže jsme zase tam, kde jsem byli ...
jsem pro svícení pořád a nikdo mi nevymluví, že je osvětlené auto lépe vidět i za slunného počasí - stačí se ohlédnout a hned ho zaregistrujete i periferním viděním a takové zlomky sekund často hrají velkou roli navíc si myslím, že to i zvyšuje pozornost protijedoucích řidičů...
0/0
26.5.2004 22:14

Tomcaj

Re: Souhlas
0/0
27.5.2004 13:15

iuos

hmm
dle mého názoru jste mne vůbec nepochopil - zřejmě máte zasvícený mozek  neříkám, že je špatné svítit - jen jsem upozornil na to, že tím,ž e někdo svítí (i když to není potřeba - jasný den) tak na sebe strhne pozornost a pak může někdo (protijezdec, chodec,..) přehlédnout (byť na zlomek sekundy) druhé auto, které nesvítí. proto by bylo dobré stanovit zda svítit nebo nesvítit - přesně a jasně to formulovat a definovat PRO VŠECHNY
0/0
28.5.2004 7:38

speleo

Re:
nikdo mi nevymluví, že zdravý normální člověk neumí rozlišit svítící a nesvítící auto - mě osobně to nedělá žádné potíže, v řadě svítících jsem vždycky zcela zřetelně a jasně neosvětlené viděl, nedělá mi to žádné potíže a to nemám oči jak ostříž zrovna. Kdo nevidí neosvětlené auto, neměl by vůbec dostat řidičák, protže stejně tak nevidí neosvětlené chodce a cyklisty při kraji a je tudíž krajně nebezepečný nejen sobě.
0/0
1.6.2004 18:07

NESVÍTIT!!!

: normální je
Ano, souhlas, konečně jeden rozumnej názor. Taky nemohu pochopit, že někdo nerozezná nesvítící auto ve dne. Pak samozřejmě kosí neosvětlené chodce, cyklisty, zvěř přebíhající silnici, ale i auto stojící u kraje silnice. A u dlouhodobě stojícího auta se dá předpokládat, že určitě osvětleno nebude.
Pokud bych nebyl tyhle věci schopen normálně  rozeznat  (tedy  bez  svícení), vracím papíry na auto a jdu si pro papíry na hlavu!!!
Jestli tedy někomu dělá potíže tyto věci rozeznávat, jděte  vrátit řidičák! Aspoň nebudou silnice tak přecpané (hlavně těmi voly, od kterých  člověk nikdy předem neví, co se od nich dočká za prasečinu  -  myslí  si,  že    svícením  mohou  porušovat  všechny  zákony)!
0/0
4.6.2004 8:34

Tomcaj

Re: Vidim, ze tema sviceni ci nesviceni je pro vas jako rudy hadr na byka
Mimochodem, "dlouhodobe" odstavene, resp. zaparkovane vozidlo na silnici v noci osvetleno byt dle vyhlasky musi a nic neni platne, pokud stoji pod lampou.
0/0
6.6.2004 13:50

Miroslav

Re: : normální je
Tohle je vystižné ,taky nemám problém vidět auto který nesvítí, protože sleduji co se děje a nejsem ožralej ani nevychrápanej. Jestli někdo vidí jenom auta který svítí tak není v pořádku nebo se nevěnuje řízení a neměl by řídit.Samozřejmě uzakonění stálého svícení bude super, budou se po očku sledovat světýlka v polospánku z kterýho procitnete po ráně do něčeho co světýlko nemá.
0/0
8.10.2004 10:47

pietro

Re:
chacha, tys to vymyslel, ale vlastne rekls to za me, ti co sviti na sebe strhavaji pozornost protoze jsou videt, to mi ke spokojenosti staci, diky ty happymeale :-)
0/0
10.6.2004 12:09

pořád

pořád
JEDINĚ SVÍTÍT.....i za světla je auto lápe viditelné a proti slunci někdy večer jde auto daleko lépe vidět...jak se nekdo vymlouvá na žárovky že mu praskají tak by měl uvažovat o nových světlech (ne-li celém voze)..a na nové žárovky 1x za pár let ma každý...to není to nejhorší ale jsou i taci řidiči (s malým IQ, malou praxi, či totální lopaty) kteří jezdí po městě i za tmy bez zaplých světel a stačí jím pouliční osvětlení a trkne jim to v bedně až vyjedo z města a nic nevidí tak je zapne..nebo v pravé poledne je zamračeno, prší  a lidi jezdí bez světel, a proč protože jim nehrozí pokuta..lidi potřebujou mit z nečeho strach ať jim to dojde
0/0
21.5.2004 12:39

r.d.

normální je za nesnížené viditenosti nesvítit!
Mám pocit, že s tím svícením jsme chtěli být zase papežtější než papež.Podívejme se k našim sousedům a hustotu dopravy u nich. Beru v úvahu stejnou zeměpisnou šířku.Svícení má opodstatnění ve Skandinávii a ne u nás. Při svícení ve dne mnozí ani nepoznají,že mají zapnutá dálková světla a svícením jen oslňují. Navíc stále ještě dnešní auta nemají tzv.denní světla, energeticky měně náročná a tak zbytečně trápíme světla potkávací a nikdy na silnicích nebylo vidět tolik "jednookých" s prasklými žárovkami. Svítit podle mého názoru se má když je třeba a né,když to nesmyslně nařídí nějaký předpis. Nesouhlasím s nuceným svícením u aut 
0/0
16.5.2004 17:23

nejde

HIHI
TO JE SUPER http://auto.idnes.cz/diskuze.asp?a=all&iddiskuse=A040419_112840_pneu_fdV ALE NEJDOU ODKAZY :-/
0/0
13.5.2004 20:42

svítivivočovovi

svítiči
Sviť měsíčku, sviť, ať mi ...
Svítit ve dne za nesnížené viditelnosti je pěkná kravina. Jen si všimněte, jak jezdí ti,co svítí. Jak prasata! Spoléhají na to, že svícení vše zachrání. Můžeš 100 x svítit, ale když druhý pojede jak prase, zatáčka ho vynese a ty už nemáš kam uhnout. Nebo  nestačí  dobrzdit. V těhle případech je svícení k prdu! Obhajování svícení = obhajování porušování dopravních předpisů a snaha o legalizaci prasáren. Co jezdím, tak se mi nestalo, že bych nerozeznall jedoucí nesvítící auto po silnici. A tohle bych předpokládal i od ostatních "inteligentů".
Kdyby svítili všichni, nepoznáme, kdo je idiot a kdo jen dodržuje hloupé předpisy, protože nemá na pokuty. Doma vám taky někdo nařizuje, kdy máte rozsvítit lustr či zapnout TV. Asi byste si pěkně ťukali na čelo, kdyby to po vás někdo vyžadoval. Stačí, že musíte platit TV a rádio, i když státní stanice vůbec nesledujete.
0/0
12.5.2004 15:37

2Mac7

Re:
..Obhajování svícení = obhajování porušování dopravních předpisů a snaha o legalizaci prasáren... .. to je logika
0/0
12.5.2004 19:28

keram28

Re: asi???
Vždyť nikdy nikdo nenapsal a netvrdil, že pokud se bude svítit celoročně tak z cest zmizí dopravní nehody. tady jde o to že ubudou! né že nebudou. Samozřejmě vždy budou nehody při kterých pojedou frajírci a frajerky jako hovada!!! = potom fakt nikomu nepomůže ani rampa s 360W atd.
Pokud to myslíš vážně, že se ti nestalo že "nerozeznáš jedoucí nesvítící auto po silnici" tak asi jezdíš jenom na kole a to ještě v pravé poledne.
Schválně si někdy všimni jak vypadá šedej Žigulík v 6 hod. ráno(v létě) někde na horizontu mezi dvěma autama co svítí. Ani pan Bystrozraký takového vola nemá šanci vidět včas!!!
To přirovnání k lustru nebo TV jen potvrzuje velmi nízké IQ.
Na závěr si vem příklad z ledničky: tam se také svítí pokaždé co ji otevřete a je jedno jesti je zima či léto, noc či den
0/0
15.5.2004 13:27

82marek

Re:
Ale vždyť tady skoro všichni zastánci svícení ve dne tvrdí, že  svícením  se  nehodovost sníží!!! Ale je aspoň dobré, když svícení nené povinné a ty podle toho, kdo svítí, poznáš, že je hovado a že jako hovado jede.
Opravdu jsem si všiml, jak vypadá žigulík v 6 hodin ráno. Tou dobou jezdím do práce a skutečně takové auto rozeznám, i v lese a v zatáčkách. A nejsem bystrozraký! Ale vidím, to co vidět mám. A jestli ho ty nevidíš, tak jdi k lékaři a neurážej ty zdravější občany! A ještě: pokud ten šedej žigulík jede mezi dvěma autama, ty máš úchylku se cpát mezi ty dvě auta jedoucí v protisměru?
Srovnávat svícení aut s ledničkou je pěkná hovadina. Ale když mi praskne v ledničce žárovka, tak otevřu a lednička nesvítí. A život jde dál. Jen v té ledničce je pokaždé tma, ale ve dne za letního času na silnicích tma není!!!  Kromě  toho,  když  otevřu  mrazák,  tak  ten  taky  nesvítí,  protože osvětlení  nemá  již  z  výroby.  Tam ty asi nelezeš, co...?
PS: jestli tvá šifra 28 /82 znamená rok narození, tak už máš bejt v hrobě nebo naopak si ještě toho moc nenajezdil. Tak tady neopruzuj normální slušný lidi!
0/0
19.5.2004 21:49

Marcela

Re:
.nikdo nenapsal a netvrdil, že pokud se bude svítit celoročně tak z cest zmizí dopravní nehody. ....to je trochu něco jiného než snížení nehodovosti , že ? Nebo Vy to nepoznáte ? Kdo svítí je hovado a jako hovado jede - vskutku inteligentní úvaha slušného člověka. Zdravého občana určitě neurazí konstatování, že zdroj světla upoutá pozornost .Nevím jestli jste někdy přecházel silnici v 7 ráno a díval se proti slunci , jestli něco jede či ne. Asi ne, ale moje děti tak chodí do školy každý den a já sama tak občas také jdu , tak to můžu posoudit, nesouvisí to vůbec nijak se zrakem - prosté základy fyziky ZŠ . Ostatně silnice přechází i starší lidé, kteří opravdu hůře vidí , je-li číslo ve Vašem nicku vaším věkem , mohl byste to chápat. Když nechcete svítit , nesviťte ( nesvítíte jen kvůli sobě, abyste viděl, ale také proto, abyste byl viděn Vy , třeba i dětmi či těmi staršími lidmi - to je Vám ovšem fuk ), ale proč Vás tak vytáčí, že někdo jiný svítí ? PS : moc slušnosti jste zrovna nepobral
0/0
19.5.2004 22:35

Hella, Bosch atp.

Re:
Nazdar slušná teoretičko. Vy jste toho asi moc v praxi nezažila, že? Kdybyste byla praktik, asi byste uznala, že lidi, co svítí, jezdí jak prasata. Slušně řečeno!  Zrovna včera se mi 2 x v rozmezí 5ti minut přihodilo: jedu po hlavní, kterou protíná z leva doprava v pravém úhlu vedlejší. Po vedlejší zcela suverénně profrčela na plný plyn 2 auta, bez jakékoliv reakce zpomalit či dát dokonce přednost v jízdě vozidlům jedoucím po hlavní. Samozřejmě svítila. Kdybych za tyto svítící voly denodenně nepřemýšlel, asi bych tu již hodně dlouho nebyl. A těhle porušovatelů dopravních předpisů se zastáváte? V těchto případech nedošlo k nehodě ne díky tomu, že svítila, ale díky tomu, že někdo jiný myslí za ty svítily, kteří si myslí, že svícení je samospasitelné a vše zachrání. Bylo odpoledne, krásně vidět, tudíž nelze hovořit o tom, že bych nebyl viděn. Zkrátka jen arogance, možná adrenalin. Dokud se tu nebudou dodržovat základní dopravní předpisy, nepomůže ani světelná rampa s 10 majáky a příkonem 2 kW.
Zmiňujete se o chodcích a dětech. Dovolím si použít argumentaci jiných zastánců svícení, že mezi svítícími auty se ztratí neosvětlené auto. Nechápu, jak... To chce někdo mermomocí  přejet do protisměru a tam se trefovat do volné skulinky? Nebo proč by se měl jinak ocitat v protisměru, kde nemá co dělat?     ALE:  mezi  svítícími  auty  se  právě  spolehlivě  ztratí  neosvětlení  důchodci  a  děti,  o  kterých  se  zmiňujete!!!  A že tyto kategorie si nelámou hlavu, kde přechází (nějaký přechod, podchod či nadchod je absolutně nemůže rozházet!) a vrhají se na nejvíce nepřehledných úsecích pod kola  aut (u některých puberťáků se opět jedná o adrenalin provokovat ostatní řidiče!). V případě kolize je samozřejmě vinen řidič auta, který nepřizpůsobil rychlost. Můžeme začít jezdit 20 km/hod., běžec s červeným praporkem před autem to bude taky stíhat ...
0/0
25.5.2004 10:02

2Mac7

Re:
Zažila jsem toho v praxi dost a proto vím, že lidé, kteří paušalizují , mají čehosi nedostatek . Můžete zkusit hádat , co jim chybí.  Nikdo tady netvrdil , že svícení je samospasitelné a vše zachrání , ale proč to nepřekroutit , že ? Ostatně kde jsem se zastávala někoho kdo poruší pravidla, můžete citovat prosím  ?
0/0
25.5.2004 18:18Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.