Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dálniční známka 2006 platí, ujišťuje právník

Platnost dálničních známek na rok 2006 byla o měsíc zkrácena, strašilo ministerstvo dopravy řidiče. Většina z nich si proto raději koupila známku novou. Expert na silniční právo Tomáš Beran tvrdí, že názor ministerstva nemá oporu v zákoně. "Případný soud by řidič vyhrál," říká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ja

zakon

Nekde jsem v posledni dobe na toto tema slysel, ze v zakone, na ktery se MD odvolava, je chyba a vyplyva z nej, ze byla zkracena platnost dalnicnich znamek nektereho starsiho roku, ale nikoliv 2006 byt to tak zamysleli ti farizejci z MD pri predkladani toho poskvilu zakona, na ktery se nyni odvolavaji a tvrdi, ze jsou povinni jej dodrzovat. Prdlajz, sami si ho vymysleli a jen ho podstrciliek schvaleni,naramne jim vyhovuje, zas bude vic penez na zbytecne uredniky.

0/0
12.1.2007 16:12

TomášM

Nesmysl

jaký kalendářní rok, nekalendářní rok, zákon nezákon. Na známce je vytištěno že platí do 31.1.2007 tak do toho data platí.

0/0
12.1.2007 13:43

Glumik

Dopis na Ministerstvo dopravy

Vážení,

cca před rokem jsem si zakoupil dálniční známku na osobní automobil do 3,5 tuny na rok 2006, s tím že bude platit do 31.1.2007. Tím byla sjednána smlouva mezi Vámi a mnou o poskytnutí a délce trvání této služby. Na Vašich stránkách jsem se ovšem nyní dočetl, že jste tuto smlouvu jednostranně změnili tj. že známka dle Vás nyní platí pouze do 31.12.2006. Toto považuji za nepřijatelné porušení základních právních pravidel, kdy jsou měněny pravidla již dávno sjednané a zaplacené služby. Žádám Vás proto abyste přehodnotili toto nepřijatelné stanovisko nebo alespoň zkrácení platnosti kuponu náležitě kompenzovali. Jsem připraven posoudit Vaše návrhy na kompenzaci.

0/0
12.1.2007 8:13

Glumik

Re: Dopis na Ministerstvo dopravy

Odpověď:

v souvislosti se zavedením elektronického výběru poplatku za užívání pozemních komunikací (mýta) končí platnost u ročních dálničních kupónů pro všechny kategorie vozidel emise 2006 dnem 31. prosince 2006. Dvouměsíční dálniční kupóny a patnáctidenní dálniční kupóny emise 2006 končí se dnem ukončení jejich platnosti, tj. po uplynutí doby jejich platnosti. Změna platnosti vyplývá ze zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, který byl novelizován zákonem č. 80/2006 Sb., kde konkrétně tak stanoví § 21b. Je tedy zřejmé, že danou problematiku upravuje zákon schválený Parlamentem ČR a nikoliv rozhodnutí Ministerstva dopravy a změnou zákona se pozměnily podmínky platnosti dálničních kupónů. Dálniční kupón byl zakoupen za určitého zákonem upraveného právního stavu a tento právní stav byl změněn opět zákonem.

Dále bych Vás chtěl upozornit na ten fakt, že dvoudílným kupónem se prokazuje zaplacení časového poplatku za užití zpoplatněných pozemních komunikacích.

0/0
12.1.2007 8:14

Glumik

Re: Re: Dopis na Ministerstvo dopravy

pokračování:

Upozorňujeme též na skutečnost, že zákon v § 20 resp. v § 21 novely zákona tento poplatek vždy vymezuje názvem "na kalendářní rok" a dle názoru Ministerstva dopravy kalendářní rok má 12 měsíců. Rozšíření platnosti na předchozí nebo následující měsíc je míněno hlavně z důvodu usnadnění, rozložení distribuce a možnosti nákupu ještě před začátkem nového kalendářního roku oproti případu, kdy by po skončení platnosti starého dálničního kupónu začala druhý den platnost nového.

Zákon též nestanoví možnost kompenzace a je zapotřebí vyjít z toho, že nastal nový právní stav, který je odlišný od toho předchozího. Ministerstvo dopravy tak žádný zákon neporušuje, naopak je tomuto zákonu podřízeno a daný právní stav musí akceptovat.

S pozdravem

Ing. Václav KRUMPHANZL

0/0
12.1.2007 8:15

Czertik

Re: Re: Re: Dopis na Ministerstvo dopravy

Blbost, zákon nemusí žádnou kompenzaci stanovovat, to by mohla přitáhnout banda ministerskejch šmejdů ke mně domů, odnést mi majetek a tvrdit, že nějakej zákon o dopravě neobsahuje ustanovení o kompenzaci za tyto věci. KAŽDÝ kdo se CÍTÍ jako poškozený se může obrátit na škůdce a následně i na soud s požadavkem kompenzace. Tak mě neser, Krumphajzle... ;-O;-D

0/0
15.1.2007 20:21

Vítěžslav Jandák Mgr.

Drobný dotaz...

Dá se někde na "oficiálních místech "(tím myslím web MD nebo na nějaké jejich "zelené lince" zjistit, které že to silnice jsou zatíženy onou "dálniční" známkou...resp. které úseky dálnic a silnic tomuto podléhají?...Nerad bych se dočkal toho, že např. budu objíždět Brno po dálnici abych se vyhl zácpám v centru a pak na mě vyrukoval nějaký orgán,že nemám dál. známkuX!!!

0/0
12.1.2007 3:41

erpet

Re: Drobný dotaz...

Na webu MD je mapa i seznam zpoplatněných úseků... (snad aktuální...)

0/0
12.1.2007 8:09

DaM

Tak uz to nereste :-)

Proste a jednoduse, az Vas na dalnici do 31.1.2007 vcetne zastavi PCR a bude Vam chtit dat pokutu bud za nesundanou znamku z roku 2006 a nevylepenou znamku z roku 2007, tak to slusne ale durazne poslete nekam, at si s tim dela co chce. Upozornete ho na to, ze retroaktivita zakonu neni v CR mozna a ze se prave dopousti zneuziti pravomoci verejneho cinitele, soucasne se dopousti vyhrozovani (pokutou), a za to mu hrozi docela vysoky trest. Na oboji ho durazne upozornete a muzete si byt jisti, ze Vas pseudoprestupek nikam do spravniho rizeni posilat nebude. Osobne takto jednam s PCR i MP uz leta a nikdy jsem zadny vyraznejsi problem nemel. A navic - nedokazete si predstavit, jak prijemny pocit to je, kdyz mate na tim trotlem navrch :-)

0/0
11.1.2007 21:11

turista

Absurdistan

Tak neadekvátně vysoké pokuty za neodlepenou dálniční známku jen dokazují, že Česká republika zůstává nadále Absurdistanem.

0/0
11.1.2007 19:35

Milan Kohout

Je to jako bych si koupil časovou jízdenku

na rok a revizor by poslední měsíc platnosti tvrdil, že už neplatí! Ale u nás je možné všechno, právníci ty nesmysly, co schválí naši zákonodárci vždycky nějak zdůvdní.

0/0
11.1.2007 18:09

Franta Jetel

právník??????

Znamky platí, super, právník říká že soud PRAVDĚPODOBNĚ vyhrajete, není nad dobrou právní radu

0/0
11.1.2007 17:17

David

Re: právník??????

pochybuju ze plati, a soud by zrejme nikdo nevyhral. jedna se o retroaktivitu nepravou ktera je sice nezadouci ale povolena. a nejedna se o smlouvu soukromopravni, ale verejnopravni vztah, takze ani zadna kompenzace neni mozna.

0/0
11.1.2007 17:49

nd4spd

Re: právník??????

Dobré právní rady nebývají zdarma. Znám jiné řešení: postřílet všechny poslance kteří hlasovali pro tento zákon. Ti lidé pro mě nemají nejmenší cenu. Nevím jak Vaše, ale moje dálniční známka nalepená na mém osobním autě s žádným elektronickým systémem vybírání mýta nekoliduje. To, že to poslanec neví protože z titulu své imunizované funkce může jezdit bez známky ho neomlouvá.

0/0
11.1.2007 18:13

blastula

Re: Re: právník??????

Jenom pro tento zákon????To jsi docela lidumil.Když oni ti chudáci tráví čas, kdy jejich kolegové plodí pozměňovací návrhy - jeden dementnější než druhý- ve velkém, v kuloárech= v parlamentní osvěžovně, pak  se akorát na zavolání seběhnou, a aniž by věděli, o co šlo, to odhlasují. Pak se nediv, jaké krávoviny z té jejich instituce:-© padají.Hlavně že mají za to prebendy.

0/0
11.1.2007 20:48

nd4spd

Re: Re: Re: právník??????

Samozřejmě se toho najde hafo, ale toto je takový příklad co musí být jasný i tomu největšímu debilovi. Myslím že ani ten největší lidumil by se jich v této věci nemohl zastat. Mě to jen přesvědčuje o jednom: napíše to nějaký opravdu "méněcenný" a ostatní to před hlasováním ani nečtou. Kdyby si to totiž přečetl alespoň jeden "zbytkově normální", tak by s tím pozměňovacím návrhem musel vystoupit. Buď tam tedy normální není nikdo, nebo to píše blb a nikdo to po něm nečte...

0/0
11.1.2007 23:31

PetrM

Jsem zoufalý,

Prosím poraďte,

mám na čelním skle svého vozu přilepené dvě velké muchy a ještě několik dalších menších mušek.

Myslíte, že i když jsou z roku 2006, musím je umýt anebo je tam můžu nechat?

;-D;-D;-D

0/0
11.1.2007 17:05

awe

Re: Jsem zoufalý,

Podle §578 odstavec c) a f) můžeš za více jak jednu přilepenou mouchu dostat ve správním řízení pokutu až 3.000.000 korun. (pozn: původní návrh s. Šimonovského na pokutu ve výši 5.000.000 byl nakonec přehlasován rozumně uvažujícími poslanci)

0/0
11.1.2007 17:11

Mojda

Re: Re: Jsem zoufalý,

Pokud to je pravda, pak je vidět, že jsme do Parlamentu zvolili správně a hlupáci jsou poprvé v menšině. Demokracie přináší první ovoce, jen tak dále.;-D

0/0
11.1.2007 17:19

PetrM

Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

Tak to je radši umyju, nerad bych si šel vyřizovat hypotéku na pokutu.X

0/0
11.1.2007 17:44

JUDr. Káně

Re: Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

Mouchy tam mohou zůstat v těchto případech:

 a) mouchy nejsou předměty, tj jsou velmi malé na to, aby mohly být považovány za předměty, tj. menší než malě, dle mého expertního odhadu méně než 20mm,

 b) mouchy tam nejsou umístěny - pokud jste je tam sám nalepil, jasně tam být nemohou. Pokud jste na ně najel, rozhodne policista nebo soudem určený znalec, zda se jedná o umístění,

 c) mouchy neomezují výhled řidiče žádným směrem - tj. jejich průhlednost je zjevně vyšší než 75% (v přpadě bočního skla 70%),

 d) mouchy jsou schválené označení určené k umístění na skla vozida - v tom případě je vhodné vozit ssebou ve vozidle protokol o schválení.

0/0
11.1.2007 19:31

JUDr. Káně

Re: Re: Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

Ještě dodatek: Pokud jste na mouchy najel, a budete za jejich umístění na čelním skle pokutován, pak touto pokutou vám vznikla škoda, která nastala při provozu na silniční komunikaci, když alespoň jedno z vozidel (vaše nebo moucha) bylo v pohybu, a tedy pokud by pokuta byla vysoká, měl jste povinnost ke srážce s mouchou přivolat policii.

To se týká i případu, že moucha nebyla v jejím vlastním vlastnictví, ale ve vlastnictví třetí osoby. Moucha, jakožto zvíře nemůže nic vlastit, a pokud neměla vlastníka, jedná se o externalitu ve vzdušném prostoru ČR, jejímž vlastníkem je stát. Z toho plyne, že policii je nutno přivolat ke srážce s mouchou vždy.

0/0
11.1.2007 19:38

PedroKV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

Mají mouchy atest MD 8SD?

0/0
11.1.2007 22:32

vita

Re: Re: Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

pane kolego to je nesmysl, moucha na bočním okně nemůže mít průhlednost pouze 70%, jelikož se bočním oknem nepohybuje vozidlo vpřed, nemůže být síla nárazu dostatečně velká na to aby mouchu dostatečně zprůhlednila.

0/0
11.1.2007 20:20

Vítěžslav Jandák Mgr.

Re: Re: Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

A účtenku ze zverimexu!!!!!!!!

0/0
12.1.2007 2:57

Vítěžslav Jandák Mgr.

Re: Re: Re: Re: Jsem zoufalý,

Ona je otázka jestli by ti ji banka dala .... na takovou pitchovinu ;-D

0/0
12.1.2007 2:56

jo

pravník radí a ujištuje

policista inkasuje jako vždy v dolíku českém

0/0
11.1.2007 16:57

pan_Pavek

dálniční známka

otázka: Je problém, když mám na okně neplatnou rakouskou dálniční známku?

0/0
11.1.2007 16:26

chorchoj

Re: dálniční známka

V souvislosti s probíraným přestupkem ne, poněvadž zákon 13/1997 Sb. mluví o kupónu dle tohoto zákona, čili o české dálniční známce.

0/0
11.1.2007 16:36

Vítěžslav Jandák Mgr.

Re: dálniční známka

V tom případě mi uniká smysl argumentace,že:"Stará dálniční známka zamezuje ve výhledu z vozidla"..takže rozumím tomu dobře že,když budu mít na předním skle např. 2 rakouské, 1slovenskou a 1 italskou dál. známku tak tyto ve výhledu z vozidla nebrání? 8-o

1)Ony naše dálniční známky jsou něco "horšího" než evropské?

2)A co na to p.Šimonovský? A co na to jan Tleskač?

0/0
12.1.2007 3:02

Tomas

Dopravní policie - lidé bez vlastní hlavy...

Bohužel, na tom, že policisté pokutují řidiče za známku v tomto konkrétním případě, je vidět pouze to, že jim jde taky jen o šikanu z pozice síly. Místo aby to nechali být (protože naši zákonodárci jsou banda hlupáků), tak jim jdou na ruku. Ono jich se to netýká, když policajt chytne policajta, tak jen pokecají a nazdar. To je vidět např. na tom, jak se policie staví k např. k nepovoleným úpravám aut - "obyčejné" řidiče pokutují a berou techničáky, ale sami v civilu jezdí "neupravenými a předpisům odpovídajícími vozy" protože jim tu pokutu kámoš nedá. Já na tebe, ty na mě :-/ 

Ale chápu, že vážnější přestupek, než je jízda po dálnici s (ne)platnou známkou, na našich cestách není...

0/0
11.1.2007 16:25

Tomas

Re: Dopravní policie - lidé bez vlastní hlavy...

Ovšem pak ať si všichni ti bambasové, humlové a spol. nestěžejí, že dopraváci nemají u řidičů dobrou pověst. Můžou si za to sami.RvRv

0/0
11.1.2007 16:25

Tomas

Re: Re: Dopravní policie - lidé bez vlastní hlavy...

btw pro rejpali: tuningové nebo jinak upravené auto nemám, prostě mi vadí, že na každého je jiný metr...

0/0
11.1.2007 16:26

Pešek

Re: Dopravní policie - lidé bez vlastní hlavy...

Musím oponovat chlapče.

Ani sami policajti mezi sebou nejsou kamarádi, záleží na jednotlivcích.

Kámoše jako policajta, taky "šikanovali", i když jel dle předpisů...

A taky ne každej policajt jezdí "jako magor" (stejně tak jako každej civil nejezdí slušně)...

Navíc jak měli policajti vědět že dálniční známka platí? Tys to věděl?

0/0
11.1.2007 19:28

karel

vtipne

to je opravdu vtipne!!  2.1. nebylo mozno od nemeckych hranic k Plzni t.j. 9 cerpacich stanic mozno dalnicni znamku zakoupit, protoze proste nebyla. jel sem tedy radsi po stare plzenske, ktera byla kompletne na ledu az do Prahy. cesta ktera mi obvykle zabere 2hodiny se mi timto i se zastavkami na pumpe protahla na 4hodiny. kdyz ctu ted tento clanek, verte ze se mi vari v zilach krev. karel

0/0
11.1.2007 15:57

pan_Pavek

Re: vtipne

Co takhle žalovat ministerstvo za šíření poplašené zprávy? ;-D

0/0
11.1.2007 16:23

kristi

pokuta

Pokutu za jízdu bez známky jsme už zaplatili a nikdo se s námi o tom nebavil.;-OJenom nám vyhrožovali pokutou až 500 000. Bylo to 6.1.2007[>-]

0/0
11.1.2007 15:57

Redakce Auto.iDNES.cz

Re: pokuta

Dobrý den, můžete se prosím ozvat na adresu: frantisek.dvorak@idnes.cz

Děkuji, přeji krásný den

František Dvořák

Auto.iDNES.cz

0/0
11.1.2007 16:14

kunde

nezájem.

když jsem známku kupoval, tak s tím že platí od 01.12.2005 do 31.012007..takže mi můžou skočit na cara. Pokud její platnost někdo zkrátil tak mi laskavě vratí 1/14 pořizovací ceny. Tedy 64,20 CZK..Myslím si že celá byrokracie s 64,20 by stát přišla na mnohem víc. Takže bych lumenum z minsterstva doporučil ať radši seděj v tiše v koutku a držej ústa. howgh!

0/0
11.1.2007 15:55

Michal

Tak jsem

si dnes koupil MF Dnes a co vidím? Pan novinář Vaca se zase divil proč není na silnici víc policajtů( už asi popatnácté). Že by se někdy zastal státem šikanovaných řidičů jsem ještě nepostřehl.

0/0
11.1.2007 15:25

Michal

?

0/0
11.1.2007 15:21

Zerovan

vegan

Jsi řidič? Tak nesmíš být pod vlivem, musíš mít:doklady, dálniční známku, kontrolní kupon, doklad o pojištění, svítit a na pokyn musíš zastavit. Musíš policajtovi odpovědět na všechny otázky. Policajt tě má okamžitě na háku a může si s tebou dělat co chce, vždycky něco najde. ;-(

Oč jednoudušší to má například zloděj nebo pachatel jiného trestného činu, který vlasně nemusí nic a úspěšně se tím případně obhahuje.  :-)

Nestala se někde chyba?  8-o

0/0
11.1.2007 15:15

Karel Polivka

odlepení známky

 zkuste to odlepovat z pravého dolního rohu - mělo by to fungovat - odpozorováno dnes na poště...

0/0
11.1.2007 15:13

LoMo

Doba platnosti

Mně je to jedno - platnost je do 31.1.2007, tak ji tam do té doby prostě budu mít.

0/0
11.1.2007 15:09

Karel Polivka

Odlepování známky pro rok 2007

0/0
11.1.2007 15:08

Karel Polivka

Re: Odlepování známky pro rok 2007

0/0
11.1.2007 15:09

Karel Polivka

Re: Re: Odlepování známky pro rok 2007

jako admin idnesu by si měl poladit engine, z netscape 8-ičky nejde přispívat...

0/0
11.1.2007 15:14

Anonym

Doba platnosti

Předpokládám, že dálniční známka na dva měsíce z roku 2006 (M), zakoupená na přelomu listopadu a prosince skutečně platí dva kalendářní měsíce, tedy i v lednu 2007... 

0/0
11.1.2007 14:54

chorchoj

Re: Doba platnosti

Je platná i v lednu. Problematické zkrácení se týká jen ročních.

0/0
11.1.2007 15:11

Jolie

Re: Doba platnosti

mno... radej bych se preptal na ministerstvu, jestli k tomu taky nemaji nejaky dabelsky vyklad... ;-D

0/0
11.1.2007 16:54Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.