Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Palivem budoucnosti je i vymlácená sláma

Otázka biopaliv je v poslední době poměrně ožehavým tématem. Zdá se, že jejich horečné zavádění totiž napáchalo více škod než užitku. Přesto ale jsou biopaliva tou správnou cestou. Jen je zapotřebí vyrábět je jinak. Nových technologií výroby bychom se měli dočkat během několika let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mirator

cesta do pekel

A kdo zaručí, že se budou spalovat pouze rostilinné odpady? Kdysi dávno začal čez spalovat dřevní štěpky (dřevní odpad) a během chvilky došlo ke zdvoj až ztrojnásobení cen - takže někteří podnikavci začali štěpky vyrábět ze dřeva - mám takový pocit, že to tak bude fungovat i u nové generace biopaliv... Nejhorší je proto stanovovat minimální limity obsahu biosložky, které musí být dodrženy...

0/0
2.7.2008 13:44

m

:))

já myslím že je to fuk, ať už se bude dělat palivo z čehokoli, stejně bude vždy "docházet". Spotřeba se neustále zvyšuje, tzn. i poptávka, a podle mě i kdyby se dělalo palivo z mrtvých naklonovaných ještěrek, stejně ho bude dřív či později nedostatek :-)) Ale rád bych se dožil toho kdy bude stát barel ropy 25 babek, koupil bych si veterána a jezdil si po Provence ;o)

0/0
2.7.2008 11:43

Honza

Re: :))

škoda že máš pravdu, vyvolej uměle nedostatek a můžeš šroubovat cenu výš a výš ... koledujeme si o pěknou krizi :-/

0/0
2.7.2008 19:06

oId fashioned Vince III..

a jak vypadá prosím

sláma nevymlácená?8-o8-o

0/0
2.7.2008 11:31

m

Re: a jak vypadá prosím

skoro jako obilí ;)

0/0
2.7.2008 11:44

David

Jednou za čas

Konečně se tady najde článek, který se dokáže podívat pravdě do očí.

Souhlasím s tím, že se nemají primárně pěstovat plodiny na výrobu biopaliv, ale mají se zužitkovat biologické odpady, pokud se ovšem najde cesta jak z nich dostat víc energie, než se do jejich transformace vloží - nejlépe pak řádově.

Pokud lidstvo bude spotřebovávat více energie, než sem dopadá z kosmu (myšleno za stejnou jednotku času), tak jednoho dne ty naakumulované zásoby dojdou, ať jsou momentální prognózy jakékoliv. Je to poměrně jednoduchá rovnice.

0/0
2.7.2008 10:58

xjohny

Re: Jednou za čas

To nebude fungovat nikdy, uvědom si, že by to pak bylo jasný perpetum mobile..

0/0
2.7.2008 11:05

David

Re: Re: Jednou za čas

Ale jdi, zjisti si co je perpetuum mobile.

Energie se ve Slunci transformuje de-fakto uvolňováním z hmoty jadernou syntézou (jsou 2 nebo 3 typy). Tato energie dopadá na Zemi v podobě IR záření, viditelného světla a UV záření s plošným průměrným výkonem cca 1,4 kW/m2. Rostliny ani člověk není schopen většinu této energie využít, natož rozumně transformovat a akumulovat. Podle Tvojí definice je to perpetuum mobile zrova teď, protože člověk se na Zemi uvolňuje více energie než je schopen z kosmu svými možnostmi získat.

Jediným východiskem pro energetickou soběstačnost - kromě již zmíněného "chytání" energie přicházející zvenčí, je uvést v praxi Einsteinovské E=mc2 a vytvářet energii malými gravitačními kolapsy. To je v malém měřítku nereálné, tak bychom si prozačátek mohli vystačit s mnohem triviálnějším způsobem, což je jaderná syntéza. Jaderný rozpad jsme sice už ovládli, ale ten je energeticky málo výhodný.

0/0
2.7.2008 11:29

alan

škoda,

že vymlácenou slámu často řidiči používají místo mozku

0/0
2.7.2008 9:15

Ach jo (bls1)

Budoucnost

Ideál je v efektivně využité a akumulované sluneční energii. Bio odpady se mají využít na hnojiva. Prakticky by to však likvidovalo celý průmysl umělých hnojiv, takže k tomu nejspíš nedojde.

0/0
2.7.2008 8:17Najdete na iDNES.cz