Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Švýcarští zelení chtějí zakázat moc velká a žravá auta

Land Rover, hummer, ferrari, lamborghini - velká a výkonná auta se nelíbí Mladým zeleným ve Švýcarsku. Chtějí vyvolat hlasování o zákazu aut, která jsou nebezpečná pro chodce, moc žerou a vypouštějí příliš emisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

__XXXX___

Já pořád těm zelenejm nerozumím

Když jezdím starou Felicií, tak tomu, komu ji příště prodám, chtějí zelení napařit ekologickou daň 10.000 Kč = auto se stane neprodejným. Ale když si naopak chci koupit auto nové, a čirou náhodou mám i na SUV, tak to je také špatě. ;-D[>-]

0/0
31.7.2008 23:36

Pavel

Auto za nic nemůže

Auto samo za nic nemůže, je přece blbost zakazovat nákup nových aut a nechat jezdit stará. Logičtější by bylo důsledněji trestat konkrétní přestupky jejich řidičů, zakázat vjezd aut přesahujícíh určité rozměry nebo hmotnost do konkrétních míst atd. A mít silnice v takovém stavu, aby se člověk s obyčejným osobákem nemusel bát, kdy si zruší geometrii nebo disk o díru v asfaltu nebo dlažbě.

0/0
31.7.2008 16:20

Performer

auta neškodí - škodí spalování PHM

je úplně jedno jestli někdo najede 1 km se spotřebou 20l/100km a jiný 4 km se spotřebou 5l/100km. Výsledek pro životní prostředí je stejný.

Hlavně by se měla pořádně zdanit smrdutá nafta, aby se v autech kde to není z principu nutné (těžká nákladní auta) diesely nepoužívaly. Diesely jsou smrdutý jedovatý hnus a to i ty FAP plnící euro5.

0/0
31.7.2008 12:16

Pavel

Re: auta neškodí - škodí spalování PHM

Z jakého principu musí mít nákladní auto dieselový motor?? :-)

0/0
31.7.2008 15:40

MartyKO

Jako meloun, jako meloun...

... zvenku zeleny a uvnitr rudy... Rv

0/0
30.7.2008 23:30

Keryx

Švýcarští zelení chtějí zakázat moc velká a žravá auta

a dobre delaji

0/0
30.7.2008 18:19

roba21

Re: Švýcarští zelení chtějí zakázat moc velká a žravá auta

Ať si je zakazují sami sobě a ostatní nechají na pokoji. Je každého věc za co si bude utrácet peníze. Stačí emisní limity pro nová auta, všechno ostatní je buzerace zamindrákovanejch blbečků se zeleným oznáčkem.

0/0
30.7.2008 19:19

echo

Re: Re: Švýcarští zelení chtějí zakázat moc velká a žravá auta

Právě by stačilo by omezit emise na 250 gramů CO2 na kilometr a mělo by to stejný výsledek.

0/0
31.7.2008 8:51

Budul

Co s nimi ?

Jako jisté řešení bych viděl novou kategorii vozidel, např. nad 2 tuny. Kategorie by měla vlastní řidičák a samozřejmě některá omezení, např. zákaz vjezdu do center měst, pěších zón, rekreačních oblastí apod.

Stávající stav, kdy majitelé SUV obtěžují ostatní v centrech měst je dlouhodobě neudržitelný. Ze stejného důvodu vznikla kategorie vozů nad 6t.

Jinak mé zkušenosti s některými majiteli SUV jsou velmi špatné. Zejména mi vadí to, že vjíždějí se svýma plechovkama do zakázaných zón označených značkou (např. lesy, CHKO) a jsou naprosto bezohlední k chodům, cyklistům, zvěři apod.

Bohužel i takoví lidé se pohybují mezi námi...

0/0
30.7.2008 17:19

kluknakluky

Re: Co s nimi ?

Člověče, nejste Vy úředníkem v Bruselu, nebo lobbystou pro autoškoly, , když uvažujete tak blbě? Dopravní značka "Zákaz vjezdu vozidel o hmotnosti vyšší než 2tuny" přece existuje, stačí ji jen před to centrum města postavit.

0/0
30.7.2008 17:25

Budul

Re: Re: Co s nimi ?

Nejde jen o samotnou hmotnost auta. Jde o novou kategorii "SUV", která by vyžadovala např. přísnější nároky na řidičák. Oproti běžnému autu jde přeci jen o více nebezpečnou zbraň, tak by měla platit přísnější pravidla, např. papíry po X leté praxi apod. Stejně tak to funguje u nákladních vozidel a autobusů, nevidím problém, proč by to nemohlo být i zde.

Neustálé zvyšování hmotnosti vozidel za cenu bezpečí posádky není řešením. Docela by mě zajímal test čelní srážky dvou fiatů 500 a dvou Q7. Ale o tom někteří nechtějí ani slyšet...

0/0
30.7.2008 17:37

kubíkjansů

Re: Re: Re: Co s nimi ?

No potěš koště...už dneska je těch kategorií řidičáků tolik, že když někomu řekneš že máš kategorii D1+E, bude se tě ptát co si to chytil za ošklivou nemoc....Podobný zakazovací tendence povedou k tomu, že za chvíli by všichni jezdili v nějakejch řekněme pěti normalizovanejch typech osobních aut s předpisovou spotřebou do 5,5 litru. A každej by kategorii, kterou si smí koupit dostal přidělenou státnim úředníkem, nejlépe na základě třídního původu a kádrovýho profilu....To by pak byla panečku paráda, co?

0/0
30.7.2008 19:39

Pavel

Re: Co s nimi ?

A nebylo by rozumnější trestat bezohlednost a nikoli zakazovat auta??

0/0
31.7.2008 16:14

martasex

Re: Co s nimi ?

hm, díky, že nebudu moct svoji 5ti člennou rodinu zavést svým autem do centra města. 3 dětská sedačka totiž znamená auto kolem těch dvou tun. Pokud to ale myslíte vážně navrhuju aby auta pod objem 3 litry a trvale udržitelnou rychlost 120 Km/h (a to i do velmi prudkých kopců) nesměli vyjet na dálnici. Líbí????? Mě moc ne, ale nápad je to stejně blbej. 8-o

0/0
31.7.2008 18:59

kubíkjansů

no

Panenko skákavá, to je tu zase počteníčko!!!! Přesně to tu dokládá jeden nezapomenutelnej citát panaFilipovskýho z prvního dílu Básníků: "To je zajímavý. Ať řekneš sebevětší pitomost, vždycky se najde nějakje blbec, kterej ti zatleská." A jak tak koukám, je jich tu požehnaně.....

0/0
30.7.2008 16:34

Gandalf

Zelení nerovná se zákazy

Nemyslím si, že primárním principem v tomto případě je cokoliv zakazovat. Jde ale o smutné poznání, že schopnost vnímání širších souvislostí, soucítění s ostatními nebo úcta k životnímu prostředí řadě lidí bohužel nejsou dány a za své peníze chtějí jen ukojení vlastních přání a ambicí. Až na konci pak stojí nevyhnutelnost omezující zákonné úpravy jako posledního, sice politováníhodného, ale pro současnou majoritní společnost zřejmě jediného reálného řešení...

0/0
30.7.2008 15:12

Petr

Re: Zelení nerovná se zákazy

Presne tak. Vetsina lidi si takovato auta kupuje z uplne jinych duvodu, nez ze je potrebuji. Jak je v clanku napsano, zakaznikum, kteri dokazi, ze takove auto ke svemu zivotu&praci potrebuji, budiz. Neni to o zakazu, ale o tom donutit lidi trochu myslet.

0/0
30.7.2008 15:38

Heh

Re: Re: Zelení nerovná se zákazy

Ano, každý si bude smět koupit jen to, co opravdu potřebuje. Skvělé, jen tak dál. Rv

0/0
30.7.2008 16:18

Gandalf

Re: Re: Re: Zelení nerovná se zákazy

Koupí si cokoliv bude chtít, ale pokud to nebude zcela zbytečně škodit ostatním... Je to tak prosté.

0/0
30.7.2008 16:36

vzpamatuj se!

Re: Re: Re: Re: Zelení nerovná se zákazy

Můžeš si dělat co budeš chtít, ale pokud nebudeš kritizovat naši stranu a vládu  ... Je to tak prosté.

Tak stupidní argumentaci jakou mají současní příznivci zelených už jsem kdysi slýchal za vlády komunistické strany. Bohužel jak praví citát "Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat" se opět ukazuje jako pravdivý. Nově vyrůstající generace, ve které je nejvíc voličů zelených, neví o dějinách vůbec nic a proto nás všude podobní rozumbradové přesvědčují, že díky zákazům pod vševědoucím vedením strany zelených nás čekají nové a lepší zítřky. Ale zatím jsme se dočkali jen ekologických daní, zvyšování cen elektřiny (díky vetu zelených na výstavbu nových jaderných elektráren) a zvyšování cen potravin (díky tomu že zemědělci pěstují rostliny na dotované biopalivo místo nedotovaných potravin).

0/0
30.7.2008 17:18

jmeno

Re: Re: Re: Re: Re: Zelení nerovná se zákazy

R^

výborně, vzal jste mi to z pusy

0/0
31.7.2008 10:11

Pavel

Re: Re: Re: Re: Re: Zelení nerovná se zákazy

Pokud přijmeme finanční řízení a to, že by se měla spotřeba energie omezit kvůli její ceně, tak si skoro myslím, že cena energií roste ještě málo. Ale vybrané prostředky by se měly schovat pro další generaci, aby za ně mohla hledat jiné zdroje, a ne se rozplynout v daňovém systému.

0/0
31.7.2008 15:45

Gandalf007

Re: Re: Re: Re: Re: Zelení nerovná se zákazy

Jste na omylu v tom, že bych byl zastáncem politiky Zelených, jen se snažím realisticky dívat na vývoj situace na silnicích... a na soudnost většinové populace. :-)

0/0
31.7.2008 16:18

bambam

stoprocentní souhlas

Díky takovým autům roste poptávka po ropě a my všichni máme dražší paliva. Nepočítám-li to, že ten humus z výfukových plynů musí dýchat i ti okolo.

Lidem, kterým se to nelíbí, to jsou většinou egoisté, kterým jde jen o to, aby ukázali, že mají velké drahé auto a vůbec jim nejde o to, že se někdo okolo nich dusí výfukovými plyny. Nejsou ochotní přiznat, že by mohli jezdit s minimální spotřebou. Jsou největší borci, protože mají peníze na to, aby zničili přírodu a když budou chtít, všude bude jen smrad a poušť -  takže respekt před nima ;)

0/0
30.7.2008 14:47

Heh

Re: stoprocentní souhlas

Ale kecy. Poptávka po ropě roste s rostoucím počtem aut na světe. To, jestli jedno chlastá 6 litrů a druhé 10, je jedno, máš tady kamiony, fůru náklaďáků, stroje. Poměr aut s velkou spotřebou je malý. Ovšem počet aut celkově pořád roste. Dřív taky žraly auta běžně 15 litrů a nikoho to netrápilo. Teď je aut mnohem víc a tak se palivo zdraží a přestane se dostávat na všechny. Ať má každý auto, jaké chce, pokud bude mít na palivo, je to jeho věc. S tvojí filozofií by sis měl pěkně utáhnout opasek, protože jinde na světě nemaj co do huby a ty si chodíš nakupovat žrádla do supermarketu, kolik se ti jen zachce. Pěkně si to přeber, hošánku a nezáviď.

0/0
30.7.2008 15:09

bambam

Re: Re: stoprocentní souhlas

s tvou filozofií absolutně nesouhlasím a nezávidím ti ji, spíš je mi z ní zle... kdybysis koupil hybridního Lexuse, klidně ti to přeju... a co se týče kamionů, měly by jít na železnici... a u tebe platí pravidlo, co bych byl ohleduplný já, když kamioni nejsou, že? A ještě si myslíš, že ti takové omezené myšlení závidím? ;-D Seš vtipnej. Krom toho u toho jídla - nevím sice, co má společného s výfukovými jedy u aut ;-)

0/0
31.7.2008 8:05

Heh

Re: Re: Re: stoprocentní souhlas

Bože ... těch jedů bude pořád přibývat i se snižováním emisí a zákaz těch 5% velkých žravých vozů to nezmění. Tohle, co se začíná projevovat v EU, je ekoterorismus, je to hnus. A ty seš vypatlaný rovnostářský závistivý pako. Koleje nevedou všude. Co kdyby ti zákazali jízdu tvojí maloobjemovou plečkou proto, že můžeš jezdit veřejnou dopravou? Jo, ty jezdíš jenom vlakem, vlastně. Ty seš pan ekolog, woe.

0/0
31.7.2008 9:41

Smeagol

Re: stoprocentní souhlas

Zase jeden zavistivy ctenar. :-©

Nejvetsi (Y) je, ze ta draha auta si kupuji ti, diky nimz je Svycarsko tam, kde je, No a az je zeleni vytoci hodne moc, tak pujdou pryc a svycarum nezbude, nez jezdit v malych autech ala SWIFT se spotrebou 3l /100km nebo na bobech z kopce

0/0
30.7.2008 16:45

bambam

Re: Re: stoprocentní souhlas

Závidím miliardářům luxusní BMWčka na vodík, to máš pravdu. ;-D

Švýcaři si vyhodili ze silnic kamiony a maj tam aspoň krásný silnice. Nemyslím, že by byli hloupí, protože chtějí čistčí vzduch.

To jen lidé tady jsou takoví chudáci, že mají plnou pusu o závisti.  Třeba jedna menšina háže z paneláků odpadky pod okna. Podle tvé logiky jí musí každý normální závidět, protože s tím musí k popelnici ;-D

Zkuste prosím příště lepší argumenty - úsporná auta, to nejsou jen Swifty ;-)

0/0
31.7.2008 8:25

Heh

Re: Re: Re: stoprocentní souhlas

Jasně, ve Švýcarsku nejezdí kamiony, jenom 2x víc menších náklaďáků, kterým se neříká kamion a tak tam maj čistší vzduch ;-D Nebo, že by jim všechno chodilo po kolejích ? Jasněěě

0/0
31.7.2008 9:46

Heh

zákazy k lepšímu životu

Ano, zakažme všechno, abychom se všichni mohli dožít super vysokého věku, v zemi ve které je všechno zakázané. Švýcaři jsou na hlavu.

0/0
30.7.2008 13:48

brusel

Re: zákazy k lepšímu životu

To není jen o Švýcarech, to je o celé Evropě. Zákazů už je pomalu víc než za komunistů a každý měsíc přichází nové návrhy.  Nejdřív zakáží kouření, potom alkohol a následně tučná jídla, protože všechno škodí lidem. Takže se budeme dožívat 100 let (z toho do 90let pracovat) a celej život zobat zrní a vlákniny.

Dále jediné v čem může být Evropa soběstačná z energií je elektřina, protože ropa ani zemní plyn tady není v dostatečné míře. Ovšem díky zákazu výstavby jaderných elektráren, který zelení prosadili skoro v celé Evropě, je elektřiny nedostatek a její cena se rok od roku zvyšuje. A místo výstavby nových elektráren to má vyřešit projekt solární elektrárny na Sahaře!!! Takže se od šejků a Rusáků necháme vydírat už i v cenách za elektřinu. Neustále rostoucí ceny energií a vstupů (také díky ekologickým daním a normám) tak zhoršují už teď špatnou konkurenceschopnost Evropských  firem na celosvětovém trhu. U bruselských politiků vyhrává regulace nad trhem a zákazů bude jen přibývat.

0/0
30.7.2008 16:31

Dan D

Ne !!!!!

Já nechci nižší emise!!! Chci řvoucí šestiválec uprostřed ranního oparu na okresce... jak drtí veverky i ježky, a jeho dechberoucí ryk láme větve stromům i v lese poschovávaným aktivistům obroučky brejlí!!!! :-) Nechci lít do nádrže ani vodík ani kozí moč!!!

0/0
30.7.2008 13:31

bambam

Re: Ne !!!!!

Jojo, to je pravda, ten pocit... hmmm... třeba si tě taky někdo jednou splete s veverkou. Jestli ti ten elán pak vydrží, tak respekt;-)

0/0
30.7.2008 14:52

Ou

Re: Ne !!!!!

jo a přesně takový Volvo mam, 6-válec bez katu a co to vyprodukuje a schlamstne paliva proti těm i*****ům v Číně??? 00000 nic

0/0
30.7.2008 22:05

Mak1

A proč ležej SUV většině z vás v žaludku ?

Já je taky moc rád nemám, ale abych na jejich majitele zvracel nesmysly.....

A kromě toho určitě SUV škodí přírodě míň, než kamión, který mnohdy jede úplně zbytečně

0/0
30.7.2008 13:12

Gandalf

Re: A proč ležej SUV většině z vás v žaludku ?

Málokterý provozovatel si dovolí používat kamion zbytečně, byť jen jedinou jízdu. Ale jezdit po jednom ve městě v silně předimenzovaných SUV je bezohlednost. Stejně tak zaplacené vědomí, že cestuji bezpečněji, ale na úkor ostatních, protože moje vyšší konstrukce vozidla a větší hmotnost při kolizi zpravidla "přetlačí" menší a lehčí automobily... Rv

0/0
30.7.2008 15:20

tygr.karlos

Re: Re: A proč ležej SUV většině z vás v žaludku ?

Ano, přetlačí menší a lehčí automobily a řidič mám pak mnohem větší šanci kolizi přežít. Ten kdo si kupuje sračky typu Fiat500 nebo Fabia má docela smůlu. Když mu nezáleží na životě...

A nemluvím jen o nových autech. Radši pořádnou desetiletou káru než novou Fobii v HáTéPéčkuR^

0/0
31.7.2008 12:30

Gandalf007

Re: Re: Re: A proč ležej SUV většině z vás v žaludku ?

Jen to potvrzujete, většina lidí totiž nedosáhne na vůz SUV v základu od cca. 700 tis. výše, ale právě ty Vaše "sra..." typu Fabia, Corsa, event. Golf, Astra apod. A právě v tom spočívá jejich bezohlednost, která vychází čistě z vyšší konstrukce nosných a deformačních konstrukcí a vyšší hmotnosti... za víc peněz, paliva - které si samozřejmě může dovolit jen ten "lepší" člověk... Rv

0/0
31.7.2008 16:17

Ginny

Moje zkušenosti s offroady

Jeden pán tu psal, že do svého obrovského auta naloží kupu dětí a jejich věci. A cítí se dobře, protože ví, že jsou jeho děti v bezpečí. I když spálí víc paliva.

To bych brala. Ale většinou potkávám taková auta jen s řidičem. Takže jeden chlap na takovou velkou krávu. A potkávám je často tam, kde nemají auta co dělat - v lese, v přírodě, tam, kde je zákaz vjezdu.

A většinou jedou, s prominutím, jako prase. A jednou mě podobnej týpek málem smetl i s kolem do příkopy.

A tak mi vadí. Nemám je ráda. Nic jim nezávidím. Jen si myslím, že jsou to většinou burani zakomplexovaní a hloupí.

0/0
30.7.2008 13:07

Mak1

Re: Moje zkušenosti s offroady

u nás v Práglu s nima zase jezděj většinou ženský.... A když parkujou před Glóbusem - tak to je opravdu k popukání.

Nebo spíš k pláči ....;-(

0/0
30.7.2008 13:14

stoklis

Re: Re: Moje zkušenosti s offroady

Tomu se nedá říkat ženské. Herečky to jsou...

0/0
30.7.2008 22:59

Snoopy

doma

A co kdybysme měli doma každý malou elektrárničku. třeba uhelnou... Ten neekologický čez utře...;-D

pečení rohlíčků doma v malém je určitě energeticky náročnější, než když se pečou ve velkém. A to platí o všem, co se hromadně vyrábí.

0/0
30.7.2008 12:24

jgeo

Re: doma

Souhlas, ale co to ma jako spolecneho s SUV vs. mala auta?

0/0
30.7.2008 12:25

Ginny

Re: doma

No, to asi bylo na mě.

Možná máš pravdu v tom, že pečení doma v malém je energeticky náročnější, přesto si různé slané i sladké pečivo doma vyrábíme.

Ale o to nejde, rohlíky kupuju. To mi nevadí, protože pekárna je jen pár kilometrů vzdálená a tím neporuším pravidlo třiceti kilometrů.;-)

0/0
30.7.2008 13:04

Mak1

Re: Re: doma

A drogérii, kterou používáte vyrábí také do 30km od Vás ?(když jste mi nereagovala na to pivo):-)

0/0
30.7.2008 13:15

Ginny

Re: Re: Re: doma

Bohužel. Brala bych to. Ale zkoušela jsem doma vyrábět prací gel. Moc nepral.

Že bych si uvařila aspoň vlastní mýdlo?

Ale beze srandy, v tomto ohledu dávám aspoň přednost domácím výrobkům, ne dovozu.

0/0
30.7.2008 13:21

Mr. SkyFish

Cha cha

Debilita zelených khmérů už přesahuje všechny meze. :-) Ekonacisté - to jsou přesně.

0/0
30.7.2008 11:00

jgeo

Re: Cha cha

A Ti ekonaciste myslis jako zelene nebo ty zakomplexovane majitele terenaku? Pro me jsou ekonacisti spis Ti druzi :-(

0/0
30.7.2008 12:24

Aleš

Řekl bych že velká SUV přitahují zakomplexované

chudáky. Ti jsou bezpečně poznat podle toho, že vozí na střeše zahrádku (tím se to auto ještě opticky zvětší) i když ji nikdy nepotřebovali. Neb na tu střechu ani nedošáhnou.

0/0
30.7.2008 10:24Najdete na iDNES.cz