Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Co lít do nádrže? Odpadky

Odpůrci biopaliv argumentují především tím, že při jejich výrobě jsou využívány potravinové zdroje. A protože jde o argument oprávněný, snaží se výrobci biopaliv přijít s novými způsoby jejich produkce. Nejčerstvější novinkou je technologie výroby biolihu z domácího odpadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Te.

http://www.ineosbio.com/62-Process_overview.htm

klepnutím na obrázek se spustí dobře udělaná předváděčka, jedna z nejlepších v tomto odvětví.

Doprovodné povídání příjemné k zamyšlení - o vývoji procentního obsahu etanolu, využití, o kyslíkových součtech, tepelném hospodaření.

Nenápadná zmínka o využití anaerobní, přirozené, bezpečné bakterie je příslibem že únik nějaké plísně/houby z výroby nepromění povrch planety v ropnou pustinu.

Za pár tisíc let by poslední plíseň chcípla hlady, za milion let ropa stekla do podzemních dutin, za za sto milionů let se vyvinuli jiní inteligentní tvorové kteří začali čerpat, při nedostatku si vytvořili ropy-tvornou plíseň krmenou stromy a slámou v provozech super-bezpečných proti úniku do lesa a na pole...

0/0
26.8.2008 15:34

tos42

Fanj...

to jsou pekny kecy, at reknou zasadni skutecnost

kolik energie se spotrebuje na vyrobu jednoho litru paliva - neni to nahodou vic, nez vyda energie to palivo?? jestli ano, je to prachsproste zneuzivani dotaci na biopaliva... RvRv

0/0
26.8.2008 10:41

Hucul

Re: Fanj...

Kolik energie se spotrebuje na kvaseni? Prakticky nula. Kolik na destilaci? Rozhodne porad mene nez na pestovani repky. :o)

0/0
26.8.2008 10:43

tos42

Re: Re: Fanj...

ne, kolik se spotrebuje na to vysokoteplotni vytapeni (jak pisou v clanku) a vubec dalsi procesy v tom celem retezci...?

0/0
26.8.2008 10:44

TectosagosOld

destilace, měrná hmotnost, oxidace...

účinnost 4 litry paliva z 10 kg odpadu je extrémní poměr,

ale kvašení a pálení slivovice je oproti vyvíjeným postupům děj výrazně nižší účinnosti – jednoduchý postup kvašení se zastavuje při nízkých procentech protože alkohol je jed a zahubí kvasinky, otráví se vlastními ... zplodinami.

Následná destilace objem alkoholu v roztoku nemění, destilace snižuje podíl ostatních složek - u vody se jí to podařit úplně ani nemůže, vždy zůstanou 4%. Proto je míchání běžného etanolu do paliva zničující – motor pohrdne a zhrdzně.

Měrná hmotnost vstupní suroviny změnit výtěžnost nemůže - 1 tuna bramborové kaše obsahuje stejné množství uhlovodanů jako 1 tuna rozsypaných bramborových plátků, nevysušených samozřejmě.

Na zvýšení hmotnosti oxidací během kvašení bych nesázel, kyslíků je ve škrobových řetězcích a buničině dost, potíž je s rozstříháním.

0/0
26.8.2008 10:38

Hucul

Re: destilace, měrná hmotnost, oxidace...

Ford, Volvo a Saab uz produkuji motory urcene primo na lihovy pohon, takze tyto motory nepohrdnou. :o)

0/0
26.8.2008 10:41

TectosagosOld

míchání BĚŽNÉHO etanolu do paliva je zničující

pro ty kdo nechtěli číst opakuji předchozí větu: "kvůli 4% obsahu vody v etanolu po destilaci". Byl by zničující i pro potrubí v rafineriích, benzinkách, mezi rafineriemi, ale Skrblíci nemají snahu laiků ušetřit nalitím samohonky - destilovaného lihu - do kovového potrubí, natož do rozpálených válců.

Souvislost i s hygroskopičností, zkuste si něco nastudovat a ne jen se nechat zmítat PR. Až najdete spalovací motor Ford, Volvo a Saab který jede na palivo obsahující vodu tak dejte zase vědět o pokrocích ve výzkumu.

.

Etanol pro motory musí být zbavován vody jiným způsobem než destilací, nejlépe pokud ji neobsahuje už od začátku, ale to nejsou běžné způsoby výroby lihu, jak to dole rozebírají podle výroby slivovice.

0/0
26.8.2008 14:53

KulaCZEk

lool DUPON takovej smejd

Dupon zastavil vyrobu soucastek z celulozi pred X desitkami let Henry Fordovi a na iVcera ted na ramenou nosi Dupon....

Redakce, redakce.....

0/0
26.8.2008 9:34

Xerces

?

... Faktem je že výroba biopaliv zpotravinových zdrojů nemá na naši společnost kladný dopad? .....

Může mi tento fakt někdo vysvětlit??? Podle mě se tady nenápadně podsouvá nepravdivé tvrzení.

0/0
26.8.2008 9:11

Já 1.

Re: ?

co třeba růst cen potravin? Výroba 1 litru biopaliva je nákladnější než 1 litru ropného paliva. Na výrobu 1 litru biopaliva se kromě jiného spotřebuje 0,5 litru nafty.  Stačí?

0/0
26.8.2008 9:44

Dežo Lakatoš

Taky mi to číslo nějak nesedí

Co by to muselo být za odpad, aby dokázal vydat 40% čistého paliva. Snad jen tyčinky Mars vyrobené z cukru. Ale pak netuším, kde se najde dostatečné množství domácností, které plní své koše pouze ušlechtilým materiálem pro výrobu biopaliv. Biopaliva druhé generace jsou dnes v plenkách a jejich ohromnou nevýhodou je materiálová náročnst. Jedna továrna by dnes potřebovala akční rádius pro materiál asi 500 km. Takovou vzdálenost by bylo potřeva svážet celulózu, aby se z ní vyrobil "benzín". A to se jaksi nevyplatí.

0/0
26.8.2008 8:07

s(k)eptik

účinnost?

Píšete: " z jedné tuny pevného domácího odpadu lze vyrobit zhruba 400 litrů biopaliva."

Tak to bych chtěl vidět!!! Na litr cca 50% slivovice je potřeba asi 10 kilo švestek (ano kvasí se to jen  přírodním kvašením a třikrát destiluje). Neznamená těch 400 litrů biopaliva, že se z odpadu vyrobí tolik alkoholu, který když se přidá do beznínu v poměru 1:9 (alkohol:benzín), vydá a 400 litrů biopaliva?

0/0
26.8.2008 7:59

kandaharista

Re: účinnost?

Taky se mi to nezdá. Ve skutečnosti se jen těžko podaří vypálit z 10 kg kvasu litr slivovice, to jen za naprosto optimálních podmínek, kdy je vše zkvašeno alkoholovým kvašením a nikoli octovým (t.j. nic neshnije). Odpadky jsou naproti tomu obvykle skoro úplně shnilé, z toho se moc nevypálí. Je zase pravda, že při dvojí destilaci dochází ke ztrátám, Rusové jsou při pálení samohonky efektivnější (ale zas ta kvalita...). Nevím, ale asi je to blbost.

0/0
26.8.2008 8:39

rocky_krysa

Re: účinnost?

MNo ale ten domovni odpad muze mit vyssi mernou hmotnost nez litr biopaliva - 1 litr benzinu taky nevazi 1000g, ale 852g .... navic kdovi, co tomu dodavaji ty bakterie.

0/0
26.8.2008 8:54

Andee

Re: Re: účinnost?

Taky se tam může počítat s nějakým nárůstěm hmotnosti oxidací či jinou reakcí se vzduchem...

0/0
26.8.2008 9:23

Hucul

Re: účinnost?

Ale slivovice musi byt pitelna, kdezto u paliva do auta jaksi nevadi, kdyz je toho velka cast jedovata. Prepalovani asi nebude nutne, podstatne je ziskat dostatecne horlavou smes, nikoli chutove vyvazenou a bez metanolu. :o)

0/0
26.8.2008 10:42Najdete na iDNES.cz