Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kuchařka pro převod ojetiny

Odhlášení, přihlášení, pojištění, kontroly... Nákupem auta z druhé ruky vám začíná povinné kolečko po úřadech. A především uzavření kupní smlouvy. Ptejte se právníka na problémy, které vás mohou potkat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Robert Oplt

Registr vozidel

Chci upozornit na problém který nastane při prodeji vozidla,dočasně vyřazeného z provozu"depozit". Vozidlo nesmí na komunikaci,nema pojištění,ORV,RZ! Legálně to nelze.Trvale manipulační značky (zelen.-bílé),pojištěné se nesmějí namontovat(vozidlo vyřazeno),na zkušební jízdu se zákazníkem.Zákonodárci nechali "skulinku".Při opravě vozidla lze namontovat! Občan nemá šanci.Tak před příchodem zákazníka vyjmout z depozita uzavřít min.na měsíc pojistku a když se neprodá zpátky.A zákazník v bazaru v pátek? Přespat do pondělí,nebo domu a vrátit se,protože neodjede.Vrátí se,co myslíte? Robert Oplt Kladno

0/0
30.12.2008 23:54

Petr

Překročení doby dočasného vyřazení z registru vozidel

:-) Ahoj motoristi.:-) Zájímá mne,co se stane,když překročím roční lhůtu o dočasném vyřazení z registru.Budu nějak sankciován?Upozorní mne někdo nato?:-/Nechci vozidlo likvidovat a samozřejmě s ním nejezdím a ani neplatím pojištění.Díky za odpovědi.R^

0/0
30.12.2008 10:57

Robert Oplt

Re: Překročení doby dočasného vyřazení z registru vozidel

Nic.Maximálně zaplatíte za každých 6měsíců 50kč poplatek.

0/0
30.12.2008 23:56

carlos

přepis auta

Pokud koupím ojetinu v jinem okrese naž bydlím, mužu ji přihlásit tamtéž nebo musím do svého okr.

0/0
20.12.2008 15:51

LAMASEK

samovyroba přivěsneho voziku a přihlašení

        mam napravu s certifikatem vyrobce přivěsnych vozíku

      když si udělam korbu sam  je šance dostat řidičak i techničak porad jak na to

0/0
18.12.2008 20:06

lamasek

Re: samovyroba přivěsneho voziku a přihlašení

samoyřejmě značku a techničak ne řidičak

chybička se vloudila

0/0
18.12.2008 20:11

Storm

Nepřihlášené auto

Mám doma auto které sa na mně před 2 roky pouze přepsalo a ja ho nepřihlásil.Od te doby mam stale značky doma. Na aute se provádí kompletní oprava. a ještě rok bude. Jak mam postupovat aby jsem podle nového zákona za toto auto od ledna neplatil?

0/0
14.12.2008 13:51

chicocheco

Re: Nepřihlášené auto

Podle mě se neplatí, pokud je auto odhlášeno se značkama v depozitu, aspoň dočasně.

0/0
14.12.2008 16:45

Robert Oplt

Re: Nepřihlášené auto

Máte na napsat "odhlásilo"a já "nedohlásil.Naložte ho na vlek udělejte evidenční kontrolu,dohlašte a depozito. (depozit v odhlášce nelze).

0/0
31.12.2008 0:06

x

prevod v ramci jednoho okresu

Pokud prehlasujete auto na sebe (mate plnou moc od prodejce na odhlaseni) a nemeni se okres, tak odhlaseni i prihlaseni lze udelat najednou, tj. na evidencni kontrolu si dojdete pred tim a ne mezi odhlasenim a prihlasenim. Alespon tam mi to rekli v Praze Stodulkach. Skoda ze takovy veci ve clanku nejsou ... nejakou hodinu by to usetrilo :-/ Na druhou stranu na strankach magistratu je uplny ..... Rv

0/0
11.12.2008 13:53

Pavel N.

Re: z praxe prodejce aut

Prodejce aut si opět stěžuje, že odhlášky nelze dělat po celé republice.Dnešní praxe je taková, že na klaždé vozidlo registrováno v elektronickém registru vozidel se vede ještě spis v písemné podobě.Spisy vozidel jsou uloženy na úřadech podle trvalého bydliště jejich vlastníků.Miliony spisů vedených na všechna vozidla, registrována v ČR nelze skladovat na jednom místě.Každá změna v registru s eprovádí na základě písemné žádosti, která se po vyřízení - nevyřízení spou se zápisem o tom, jak bylo rozhodnuto fyzicky vkládá do písemného spisu daného vozidla.Tak lze i po letech zpětně dohledat všechny podrobnosti z minulosti daného vozidla. Pokud úředník řeší  nějaký sporný problém, například občan požaduje schválení přestavby, opravu  údajů v technickém průkazu, nelze často bez nahlédnutí do spisu vozidla, kde jsou tyto údaje v písemné podobě uloženy objektivně a v souladu se zákonem rozhodnout.

0/0
7.12.2008 20:50

Pavel N.

jak postupovat, když prodávající a kupující je jedna osoba

Špatně formulovaná otázka,vozidlo může prodávat jen vlastník, jak může prodat vozidlo někdo sám sobě? Do registru vozidel se zapisuje vlastník vozidla, případně provozovatel, kterým může být i jiná fyzická nebo právnická osoba, než vlastník. Samozřejmě provozovatele lze zapsat do registru jen se souhlasem vlastníka.Provozovatelem může být shodný - totožný  s vlastníkem. Dvakrát toho samého vlastníka do registru zapsat nelze. Zápis do registru vozidel je administrativní akt, nezávislý na nabytí vlastnictví vozidla.

0/0
7.12.2008 20:39

Pavel N.

Nesmysl

Lhůta 10 k provedení změny-zápisu do registru viozidel je stanovena zákonem.Pokud nebudeš vozidlo provozovat, absolvuješ s ním jen evidenční kontrolu, pokud to bude úředník striktně vyžadovat pojistíš ho na jeden den, ve který ho na sebe přihlásíš, obratem ho necháš dočasně vyřadit z registru. To znamená, že obratem s vyplněnou žádostí o dočasné vyřazení odevzdáš značky a malý TP, za správní poplatek 100,- Kč ho uložíš do depozita na dobu 12 měsíců. Do velkého TP úředník provede o této skutečnosti zápis.

0/0
7.12.2008 20:29

Pavel N.

Z praxe prodejce aut

K příspěvku "Z praxe prodejce aut" Pokud autobazar vykupuje vozidla hned a za hotové, prodávající před předáním dokladů autobazaru zajde na příslušný dopravní úřad s velkým a malým, občanským průkazem,  nahlásí změnu vlastníka, jako nového vlastníka do formuláře-žádosti uvede kupujícího-autobazar, úředník tuto skutečnost zapíše velkého TPa do elektronické části registru vozidel. Za tento úkon se nevybírá žádný správní poplatek.Poté prodávající předá doklady autobazaru. Autobazar časem auto prodá někomu jinému, novému vlastníkovi k přihlášení stačí doklad o nabytí vozidla - kupní smlouva mezi ním a subjektem-v tomto případě autobazarem, na který je vozidlo odhlášeno...viz výše zmiňovaný zápis úředníka registru vozidel do velkého TP..., protokol o evidenční kontrole vystavený na jméno kupujícího, doklad o tom že je vozidlo pojištěno /zelená karta/ , doklad totožnosti, vozidlo musí mít platnou TK.V případě registrace v jiném kraji odevzdá nový vlastník i registrační značky (SPZ).

0/0
7.12.2008 20:23

Jirka

nesmysl

Proč bych auto musel jako kupující přihlašovat do 10 dnů od odhlášení? Co když neprojde STK a oprava bude trvat např. 2 měsíce či roky? Bez platné STK mi vůz nepřihlásí.

0/0
27.11.2008 18:44

katchule

video

skvělý video:    

http://zpravy.idnes.cz/diky-vam-jsem-ve-vate-vzkazuje-bohac-v-klipu-proti-firme-cez-p4u-/domaci.asp?c=A081126_220704_domaci_dp

0/0
27.11.2008 14:33

expert???

jak postupovat, když prodávající a kupující je jedna osoba

Dá se v tom případě vyřídit odhlášení a přihlášení najednou? V tom návodu je odhlášení a přihlášení proloženo evidenční kontrolou... Může být evidenční kontrola púrovedena ještě před odhlášením?

(jednou osobou myslím např. jednatele prodávající a a zároveň i kupující firmy)

0/0
27.11.2008 11:09

eof

Hnusná byrokracie

Celá tahle procedura mě vždycky tak štve (už nejmíň 10 let co začal můj "motoristickej život"), hlavně to, že na přihlášení si musím vzít dovolenou, většinou je to na celej den a není ani jistota, že se to stihne. Aspoň tady v "blbých" Pardubicích. Je pravda že je to lepší než v minulosti před hodně lety, ale pořád to není ideální, a pořád je běžnej člověk pruzenej úředníkama (hlavně jejich pomalostí). A tím hůř, že to všechno stojí tolik peněz - jako 800,- za normální přihlášení, což je pár minut psaní do počítače + tisk dokladů (+ často několikahodinové nevím-vůbec-co dělání úředníka) je opravdu hodně drahá sranda. A Možná ještě horší je evidenční kontrola, která znamená čekání na technika (15 - 30 min., kterej za 5 minut zkontroluje čísla a pak další čekání (15- 30min.)  na tisk dokladu, celá tahle sranda (moje hodina + jejich 10minut práce) stojí krásných 200Kč!!! Děsná byrokracie, a naši hloupí politici s tím nic neudělaj. Píšu to rozčíleně, ale myslim že právem.

0/0
26.11.2008 13:23

Re: Hnusná byrokracie

Ono to záleží na roční době a místě, já před 3 lety v lednu kupoval ojetinu. Evidenčka komplet se vším všudy cca 15min, přepis na ouřadě co byl vedle cca 2 hodiny, bylo to někdy večer tak tam byl docela nával. Teď si nepamatuju jestli jsem jezdil ten týden co jsem neměl velkej techničák bez malýho nebo ne, ale když se chodilo na centrální registr tak to byla větší tragédie. Druhá věc je, že auto se nekupuje každej den, takže je to pomalý, ale dá se to přežít.

0/0
26.11.2008 14:44

Marek

Re: Hnusná byrokracie

Byl jsem přihlašovat auto v květnu, na úřad v Pardubicích dorazil v 10 hod, vyzvedl pořadový lístek (2 lidi přede mnou) a během 15 minut stál v kanceláři proti úřednici. Protože tyto transakce nedělám každý den, dozvěděl jsem se o nutnosti absolvování evidenční kontroly až od té milé paní. Dalších 20 minut trvala anabáze s evidenčkou, pak jsem si vyzvedl znovu pořadový lístek (ikdyž to nebylo zřejmě potřeba) a po 10 minutách stál v kanclu znova. Vyřízení přepisu trvalo čtvrt hoďky, takže během jedné hodiny vše vyřízeno. A to jsem si mohl značku vybrat (samozřejmě v určitém rozmezí cca 40 čísel). Možná to bylo o štěstí, ale úřadu v Pardubicích dávám za 1 R^

0/0
7.12.2008 22:35

ph

z praxe prodejce aut

Po koupi auta v bazaru se bohužel vinou naprosto nesmyslných zákonů obě strany obchodu dostávají do neřešitelné situace. Bazar potřebuje velký i malý techničák, aby mohl auto odhlásit na nového majitele, nový majitel zase potřebuje malý techničák, aby mohl jezdit. Dopravka má 30 dnů na to, aby svůj úření úkon, tedy odhlášení, provedla. Dříve byl k odhlášení nutný poze velký techničák. Když na odhlášece nebyl zároveň malý, do velkého se psala poznámka "ORV odeberte". Tak mohl nový majitel jezdit s původním malým tp a při dohlášení ho odevzdat. Nějaká chytrá hlava pak vymyslela, že k odhlášce je nyní nutný i malý tp a je tu průšvih.

Kdyby alespoň byla možnost udělat odhlášku kdekoliv na nejbližší dopravce, dalo by se to řešit okamžitým odhlášením a následným předáním odhlášených dokladů novému kupujícímu, jen by vznikla nějaká časová prodleva. Ve chvíli, kdy bazar např. v Plzni vykoupí a pak prodává někomu auto registrované třeba v Ostravě, by bylo velmi užitečné dokopat software ...

0/0
26.11.2008 11:38

ph

Re: z praxe prodejce aut

... evidence aut aspoň k tomu, aby se odhlášky dělaly kdekoliv po republice. Situace z modelového případu, kdy velký i malý tp putuje poštou do Ostravy a "už" za 30 dnů úředník ten složitý úkon udělá a pošle je zpět, je k ničemu. Auto si lidi kupujou proto, aby s ním jezdili a ne, aby čekali třeba až měsíc na doklady.

0/0
26.11.2008 11:41

lego

Re: z praxe prodejce aut

To se mi stalo, dal jsem kupci malej techničák a pak šel auto odhlásit. A samozřejmě po mě ten malej chtěli. Takže když oželíte 100 kč za vytavení novýho, tak se jen nahlásí, že jste ho stratili a oni vystavej novej a auto odhlásí na novýho majitele;-D. Samozřejmě je pak platnej ten novej, ale důležitý je, že novej majitel auta si ho moh odvést a auto je odhlášený.

0/0
27.11.2008 10:34

jan

překročená lhůta pro přihlášení

Dobrý den,

koupil jsem od známého auto, je v servisu na evidenčce. Známý to auto odhlásil cca před měsícem, v článku je, že je třeba jej přihlásit do 10 dnů od odhlášení. Co teď? Jinak povinné ručení mám, můžu s tím tedy jezdit?

Děkuji za odpověď

0/0
26.11.2008 11:10Najdete na iDNES.cz