Diskuze

Nebezpečné léky za volantem: riziko je skryté, obaly se neoznačují

Řada léků na českém trhu zvyšuje riziko zavinění dopravní nehody o desítky procent. Desetina řidičů navíc přiznává, že rizikové léky užívá. Jejich nebezpečí je ale nenápadné, na krabičce varování nenajdete, objeví se až v dlouhém příbalovém letáku. Česká republika totiž od označování rizikových léků na obalu upustila. Naopak Francie je zavedla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zarazilo mě, že lék na spaní může mít vliv na pozornost při řízení. ;-D

Riziková mohou být i projímadla - třeba při zácpě (dopravní) na městském okruhu, kde není kam zajet.

1 0
možnosti

L77a51d21a 23N63o35v20a45k

21. 3. 2017 18:44

no nevim, když něco užívám, první co udělám, že si alespoň zběžně projedu leták k léku.. Minimálně se dozvim, že mi hrozí selhání ledvin, jater, slepota, anafylaktický šok, žaludeční vředy.. to se píše u všech léků.. a dále řada jiných potíží...

1 0
možnosti

Považovat léky s potenciálním rizikem zvýšené nehody pod 10% za nebezpečné je hodně ujeté, hnidopišské. Takto by se mohla brát i třeba konverzaci se spolujezdcem, poslouchání rádia a pod. Vše z toho potenciálně nepatrně odvrací pozornost od samotného řízení. A přece nikoho nenapadne do toho kecat.

1 0
možnosti

P5esně tak. Faktorů zvyšujících při řízení rizika je milion a u většiny léků jsou zanedbatelné. Tam kde zanedbatelné nejsou se to každý dozví od lékaře a v každém příbalovém letáku je to smaozřejmě taky.

A stále přitom zůstává jako největší riziko alkohol, rychlá jízda a agresivita.

0 0
možnosti

Když vám dokotor předepíše léky, vy je neberete, při řízení vám zabude špatně, někoho zabijete a pak se zjistí že to je tím, že jste si nevzal lék. Tak to máte taky problém.

Tak si vybrete ;-D

0 1
možnosti
Foto

J32i17ř85í 50Š10í39ř

21. 3. 2017 9:19

Kdysi dávno byl na každém obalu takovéhoto léku výstražný trojúhelník,tak že se člověk nemusel zdlouhavě prokousávat mnohdy velmi malými písmeny napsaným příbalovým letákem.Tak že každý hned poznal že pokud takový lék musí užívat nesmí nebo neměl by za volant a nebo ke stroji chodit.Byl to malý cca 1cm krát 1cm obrázek jehož vytištění zabere podstatně méně nákladů na barvy,než skoro přes celou krabičku cigaret vytištěné výrazně barevné odstrašující obrázky,ze kterých si kuřáci ale i nekuřáci víceméně dělají srandu.Přitom člověk pod vlivem léků je za volantem nebezpečnější.(Ono totiž dost lidí se spokojí jen s tím že mu lékař řekne tohle budete brát třikrát denně a málo kdo si pak ten příbalový leták přečte podrobně)

6 0
možnosti

"Prokousávat se" příbalovým letákem byste měl v každém případě, pokud do sebe něco cpete.

Jinak pokud jsou léky na předpisa a mají skutečně zásadní vliv na řidičské schopnosti, lékař vás na to vždy upozorní.

Náklady na vytištění jakéhokoliv upozornění navíc jsou v podstatě NULA.

1 2
možnosti

Koukal jsem se na pár léků a všude bylo: "Při řízení vozidel či obsluze strojů je třeba mít na paměti, že se příležitostně mohou vyskytnout ... ".

Každý výrobce se jistí a řidič může jen riskovat, že bude mít problém, když lék vezme nebo bude mít problém, když lék nevezme.

Jsou potřeba jasná pravidla!!!!

9 0
možnosti

No víte, tenhle článek dělá opět, jako správný bulvár, z komára velblouda.

U léků, které mají zásadní vliv na řidičské schopnosti se to každý uživatel dozví od lékaře (ten má povinnost pacienta o tom informovat) a všechny takové léky jsou na předpis.

Ty ostatní mají tak směšný vliv, že je 100x horší, když se blbě vyspíte, pohádáte se s manželkou nebo se dva dny před jízdou zmažete alkoholem jak hovado a na to žádná "jasná pravidla" taky nepotřebujete.

3 0
možnosti

T19o92m73á45š 86F30i72l53a

21. 3. 2017 7:35

Tak klasika, něco bylo dobře značeno a fungovalo to, tak bylo potřeba to změnit ;-)

4 0
možnosti

Jak víte, že to fungovalo?

Aha! Fungovalo to, protože nikdo nepsal podobné přiblblé články a vy jste ani netušil, že nějaký takový pseudoproblém existuje. Tím bylo vše v pořádku. :-)

1 3
možnosti

"Přípravky vyžadující opatrnost a pečlivé přečtení příbalového letáku jsou označeny žlutým trojúhelníčkem se symbolem automobilu"

To na co Francouzi potrebuji obrazky ma byt snad automaticke! Precteni letaku i kdyby byl metr dlouhy ma byt normalni!!! To je jako necist navod a pak se divit , ze to nefunguje !

1 8
možnosti

P69e52t88r 62R80e66m79e58š

21. 3. 2017 7:32

Ty voe, kdyby to lidi četli, tak si jdou raději hodit mašli a ty jedy nežerou.

10 0
možnosti

Vzhledem k tomu, že na tom letáku je toho mnohem, mnohem více, tak každá odpovědný si to přečte už jen kvůli všem možným negativním účinkům.

0 1
možnosti

P91e83t95r 35R53e70m93e54š

21. 3. 2017 7:34

Jo, jenže když to začneš číst, tak zjistíš, že rozumnější bude ty jedy nežrat.

8 0
možnosti

mno, prosímvás a to zvyšule riziko bouračky LÉK? Nebo ZÁKLADNÍ ONEMOCNĚNÍ KTERÉ JE LÉČENO?

Zvyšuje nebezpečí kupř penicilin ? Nebo ta angína, která je jím léčena (horečka atd) ?

Kdepak je například nějaká dvojitě slepá placebem kontrolovaná studie která to prokazuje ?

9 0
možnosti

Zrovna jsem na ro myslel, jestli není spíš tím, že jsou to procentualne významně zastoupené nemoci. Viz astma, cukrovka, hypertenze,... Pak celkem jasně vypadne vyšší riziko při léčbě a zároveň autonehody.

0 0
možnosti