Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes mají skončit podvody u kontrol aut na STK?

  9:52aktualizováno  9:52
Úřady dnes spouštějí centrální dohled nad STK. Chtějí odstranit korupci a vyhnat ze silnic vraky.

Ilustrační foto | foto: Roman ŠvidrnochMF DNES

Až dnes pojedete na technickou kontrolu, vezměte si s sebou i auto. A zapomeňte na to, že byste si přibalili nějakou tu tisícovku jako všimné pro technika.

Může to znít jako vtip, ale i úřady přiznávají, že některé Stanice technické kontroly (STK) při udělování osvědčení podvádějí. Ode dneška by to mělo být jinak.

Ministerstvo dopravy spouští provoz centrálního elektronického dohledu nad STK. Jednoduše řečeno jde o to, že se stanice napojí na internetovou síť ministerstva, a úředníci tak budou on-line sledovat, co se v té které stanici právě děje.

Ministerstvo si od zavedení systému slibuje snížení korupce při udělování osvědčení o technické kontrole.
"Cílem dohledu je posílení celkové bezpečnosti silničního provozu. Aby nejezdila auta, která jsou ve špatném technickém stavu a třeba jim správně nefungují brzdy," říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Kontroloři podle něho v poslední době odhalili řadu případů, kdy technici podváděli. Udělovali osvědčení vozidlům, která na linku vůbec nepřijela, odbývali kontroly a zlehčovali závady na autech.

"Kvůli protekci a úplatkům pouštějí technici do provozu auta s nebezpečnou závadou. Zaznamenali jsme i případ, kdy byly v technickém průkazu vloženy tři tisíce korun jako úplatek," upozorňuje Hanzelka.

Technik v STK bude muset ode dneška každý skončený úkon odkliknout v počítači. Kontroloři na ministerstvu tak budou vidět, že například na stanici v Hodoníně právě zkontrolovali účinnost brzd u Fordu Mondeo.

Pokud se úředníkům bude zdát cokoliv podezřelé, například že je technická kontrola nezvykle krátká, mohou do příslušné stanice poslat krajský výjezdní tým na "přepadovku". Loni zkontrolovali úředníci 52 stanic a tři z nich uzavřeli.

V systému nebudou všechny stanice hned. Dnes ministerstvo zapojí prvních deset procent z nich, v říjnu to má být dalších 40 procent a všechny zbývající mají být připojeny do začátku listopadu.

Majitelé stanic, na něž padla řada v první etapě, mluví o nerovných podmínkách. Řidiči prý zpočátku raději pojedou na kontrolu "bez dohledu". To proto, že u připojených stanic budou prohlídky delší a řidiči zde získají osvědčení obtížněji.

V současnosti neprojde kontrolou napoprvé každé desáté vozidlo. "Do budoucna se u nás zvýší počet vozidel, u nichž najdou technici závady," připouští Hanzelka.

Majitelé STK pochybují, že nový systém odstraní korupci. Argumentují tím, že jeho součástí nejsou oproti původním představám kamery, které měly být umístěny na všech stanicích. Úředníci tak měli mít možnost sledovat vozidlo na prohlídce on-line.

"To se nestalo. Dovolím si tak pochybovat o tom, že program bez kamer zamezí korupci," řekl místopředseda komory STK Karel Hejl. Kamery by měly přijít na řadu až v budoucnosti.

Majitelé stanic hrozí zdražováním. Kvůli zavedení nového systému si někteří museli pořídit modernější počítačové vybavení a vysoké náklady se prý promítnou do cen.
O kolik procent se cena zvýší, nelze podle nich odhadnout. Nyní se pohybuje podle typu vozidla od 500 do zhruba 1 000 korun.

Prohřešky STK

Vozidlo dostane osvědčení, aniž přijede na kontrolní linku.

Doba prohlídky je podstatně kratší, než by měla být (průměrná délka je zhruba půl hodiny).
Nesouhlasí identifikační systém automobilů, tedy tzv. VIN kód. Ten policie na celém světě využívá ke kontrole totožnosti vozidla.
U dovážených vozidel nesouhlasí roky výroby, typy motorů a podobně.
Nebezpečné závady bývají zlehčovány. Technici na STK pouštějí do provozu auta s nebezpečnými poruchami.
Uplácení techniků. Například peníze vložené v technickém průkazu.

Zdroj: ministerstvo dopravyNejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Najdete na iDNES.cz