Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Do nového roku vyjíždějte střízliví. Alkulačka iDNES.cz vám pomůže

  • 48
Také letos čekají první den v roce na řidiče policejní kontroly, při kterých se bude hlavně foukat do alkotesterů. Pokud si nejste jistí kdy můžete vyjet, použijte naši alkulačku. Třeba po osmi pivech a dvou panácích nemůžete za volant déle než 24 hodin.

Nevíte jak vaše tělo odbourává alkohol? Vzpomeňte si, co všechno jste při novoroční oslavě vypili (nebo si dělejte čárky) a sami si spočítejte, kdy můžete znovu usednout za volant.

Při policejní kontrole vám totiž nemusí pomoct ani odvolávání na váš domácí alkotester. Podle soudního znalce neexistuje komerčně dostupný přístroj, který určí reálnou hladinu alkoholu v krvi.

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 promile považovány za neprokazující požití alkoholu," upozorňuje Jaroslav Zikmund, soudní znalec z oboru toxikologie z pražské nemocnice Na Bulovce.

 Výsledek testu může zásadně ovlivnit i styl vdechování. Například hluboký nádech nebo hluboký nádech a výdech těsně před testem ovlivní nadýchané hodnoty. "Ovlivnění je i v teplotě vzduchu," prohlásil Zikmund.

"Tester reaguje i na jiné látky," upozorňuje. Alkohol je často i v potravinách. Řidič ale může nadýchat i po žvýkačkách, margotkách nebo ústní vodě. "S policii se ale dá rozumně domluvit a zkoušku po chvíli opakovat," dodal.

Kocovina: jak se jí vyhnout a jak ji léčit

Stejný dostup doporučuje i v případě užití některých léků. "Před dechovou zkouškou je vhodné upozornit na aplikaci léků a domluvit se, jak situaci řešit, většinou stačí počkat dvacet až třicet minut."

V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, odborník doporučuje zaplatil si i odvoz a analýzu. "Je to lepší než přijít o řidičák a zaplatit pokutu."

Kdy za volant

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.

Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat více než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.

Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.