Do Španělska není dobrá cesta bez přespání

Miroslav Preclík z pražské turistické centrály Ústředního automotoklubu pomůže telefonicky denně desítkám motoristů, kteří hledají radu před cestou do zahraničí.
Miroslav Preclík z pražské turistické centrály Ústředního automotoklubu pomůže telefonicky denně desítkám motoristů, kteří hledají radu před cestou do zahraničí.

Nač by řidič neměl zapomenout před dovolenou v cizině?

Určitě si musí všichni cestující zkontrolovat platnost pasu. Do tří evropských zemí navíc doporučujeme mezinárodní řidičský průkaz. Jde o Turecko, Itálii a Řecko. Mimo Evropu vyžaduje mezinárodní řidičák i řada dalších zemí. A určitě se nevyplatí shánět mezinárodní průkaz na poslední chvíli. Například nyní v Praze zavládla na dopravním inspektorátu doslova katastrofální situace. Z těch zemí, kterými mohou vést trasy našich turistů, vyžadují navíc i vízum v Jugoslávii, Makedonii i v Bosně a Hercegovině. Ceny za vízum se pohybují mezi 40 a 50 německými markami. V Jugoslávii si navíc řidič musí na hranici zaplatit povinné ručení, protože zelená karta v této zemi neplatí. To je dalších 150 marek.

V jakých zemích se řidiči musí chovat výrazně jinak, než jsou zvyklí?

V Rumunsku a částečně i Bulharsku. Přes Rumunsko doporučujeme projíždět ve dne, v každém případě pomůže, když jedou dvě auta pospolu. Lze totiž narazit na zloděje, kteří mávají na auto, že potřebují pomoc. Pak se objeví větší parta a turisty okrade. V Bulharsku je krádeží podle našich informací méně. Turisté nám však volají i takové zkušenosti, že potkali falešného policistu vybírajícího peníze. Navíc mají v Bulharsku ještě jiný zvyk: před vjezdem do země musíte na hranici říci, kam jedete. Podle odhadnuté vzdálenosti pak od řidiče celníci vyberou částku, která se rovná jednomu dolaru za deset podle předpokladů ujetých kilometrů.

Do kterých států letos podle vašich předpokladů vyjede auty nejvíce českých turistů?

Do Chorvatska, Itálie a Španělska. Pro cestu do Španělska doporučujeme, aby si cestující rozvrhli trasu na dva dny. Ve Francii je podél dálnic řada hotelů Formule 1, kde třílůžkový pokoj přijde přibližně na 150 franků, tedy asi na 780 korun za noc.

Udály se na evropských silnicích během posledního roku významné změny?

Největší byly v Česku. V Maďarsku změnili povolené rychlosti, které jsou nyní shodné jako v tuzemsku. Klesá i povolená promile alkoholu v krvi. Z úrovně 0,8 na 0,5. Změnou je i nedávné zdražení pohonných hmot v Chorvatsku.



Témata: Alkohol, celníci