Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní expert: D1 rychlost 170 km/h nezvládne

aktualizováno 
Až sto sedmdesát kilometrů za hodinu by mohli podle policejního prezidenta Vladimíra Husáka uhánět řidiči po českých dálnicích.
dopravní značka

dopravní značka | foto: Profimedia.cz

Zavedení této rychlosti by však podle dopravního inženýra z Centra dopravního výzkumu Jaroslava Heinricha musela předcházet studie, která by na mnoha místech dálnice paradoxně vedla ke snížení rychlosti.

Taková studie by totiž podle odborníka na bezpečnost dopravy musela vést ke snížení rychlosti na nebezpečných dálničních úsecích kolem měst. "Nedovedu si například představit, že by na šestiproudovém úseku dálnice D1 z Prahy do Mirošovic zůstala stotřicítka nebo že by se tam rychlost zvýšila. Při počtu nehod na krátkých vzdálenostech mezi dálničními křižovatkami je to nemyslitelné,“ míní Heinrich.

Pomaleji by podle něho museli jezdit i řidiči kolem Brna. Na obdobných úsecích dálnic v Německu je přitom rychlost omezena na 100 nebo 120 kilometrů v hodině.

"Lze očekávat, že by to dopadlo tak, že by od Ostrovačic až po Slatinu, ale možná až po Holubice byla jen maximální stokilometrová rychlost,“ uvedl Heinrich.

Rychleji by se mohlo jezdit například na dálnici D2. "Je tam řada úseků, které by mohly vyhovovat i pro rychlost sto padesát kilometrů za hodinu,“ řekl dopravní expert. Naopak dálnice D1 byla v době svého vzniku konstruována na stodvacetikilometrovou rychlost.

Hon na řidiče? Vůbec ne
Zvýšením rychlosti by přitom šli čeští politici proti evropskému trendu. O vyšších rychlostních limitech na některých úsecích sice hovoří Rakušané, například Italové ale uvažují o snížení rychlosti na dálnicích na stodesítku.

A podle statistiky německého autoklubu ADAC ubývá i u našich západních sousedů úseků s neomezenou rychlostí. "V současnosti je přibližně na polovině dálniční sítě v Německu rychlost snížena značkami a regulovaných úseků stále přibývá,“ zdůraznil Heinrich.

"Naši řidiči nevědí, co je to hon na řidiče. Například v Holandsku má motorista jistotu, že ho průměrně každých dvacet kilometrů policie kontroluje na rychlost,“ říká odborník na bezpečnost silničního provozu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se mění od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Najdete na iDNES.cz