Nehodu nechte zapsat a záznam si z Chorvatska odvezte. (Ilustrační snímek)

Nehodu nechte zapsat a záznam si z Chorvatska odvezte. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

  • 55
Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat číslo 192. O pokuty se nehádejte. Odmítnutí zaplatit může skončit i vězením, varují odborníci z ÚAMK.

Autonehoda v cizí zemi je přinejmenším nepříjemnou zkušeností a dokáže vysněnou dovolenou u moře pořádně otrávit. Jak se zachovat, aby vám pojišťovna nedělala při proplácení škody problémy a celé „finanční hojení“ špatných zážitků proběhlo co nejrychleji, jsme už psali.

V první chvíli je však nejdůležitější řídit se podle předpisů země, kam jsme vyrazili. Nespoléhejte se na to, že v Chorvatsku je to stejné jako u nás proto, že je součástí Evropské unie. Ani cizince neznalost předpisů neomlouvá. Při nehodě nebo bouračce na Jadranu si pořiďte o nehodě zápis. V Chorvatsku totiž platí, že bez potvrzení o nehodě nesmíte ze země vycestovat.

„Ze všeho nejdříve tedy musíte vzít telefon, zavolat na číslo 192 a vyčkat příjezdu policie,“ radí Ústřední automotoklub. Chorvatská policie ovšem nevystavuje záznam o dopravní nehodě (zapisnik o očevidu) přímo na místě. Musíte si pro něj zajít na příslušné policejní oddělení a zaplatíte za něj správní poplatek 20 kun (asi 70 korun).

Bráníte provozu? Posuňte se

Pokud je vozidlo provozuschopné a brání plynulé dopravě, je dobré je alespoň posunout ke kraji. Za to, že překáží po havárii provozu, totiž hrozí pokuta ve výši 500 kun (asi 1750 korun). „Samozřejmě, pokud je nezbytné hýbat s vozidlem vzhledem k zablokování dopravy, je na místě vyznačit na vozovce polohu vozidel. Také je vhodné vše nafotit například na mobilní telefon,“ znějí další rady od odborníků z ÚAMK.

Při nehodě spolupracujte, ať už je vina na kterékoliv straně. „Velká pokuta - od dvou do pěti tisíc kun (přibližně od 7 000 do 17 550 korun) - hrozí tomu, kdo nechce poskytnout informace pro dalšího účastníka nehody o sobě nebo vozidle, případně nechce vyplnit Evropskou správu o nehodě,“ varuje ÚAMK. Pokud došlo k újmě na zdraví, je vždy nutné zavolat policii. Pro zahraniční řidiče v zásadě taková nutnost vyplývá vždy - i v případě malé srážky, kde došlo k poškození auta. Cizinec totiž pro odjezd ze země musí bezpodmínečně mít potvrzení od policie o dané havárii.

Pokuty plaťte, jinak může přijít vězení

S Chorvaty není radno diskutovat ani o ochotě zaplatit pokutu za přestupek na místě. Pokud vám ji chorvatská policie, která vás zadržela, vystaví, nehádejte se a zaplaťte ji. Stanovená pokuta je na místě obvykle o polovinu nižší. „Nepleťte si to s tím, že máte báječnou vyřídilku, že nás Čechy mají Chorvaté rádi a tak podobně. Je to prostě běžná praxe,“ uvádí ÚAMK.

Pokud pokutu odmítnete zaplatit, může tamní policie zadržet váš cestovní doklad. O případu pak policie telefonicky informuje příslušný Přestupkový soud, který stanoví datum a čas konání řízení. „Ten vám hned na místě policie sdělí. Obvykle je to následující první pracovní den po spáchání přestupku,“ uvádí ÚAMK.

Až po rozhodnutí soudu a zaplacení stanovené sankce dostanete svůj pas nebo občanský průkaz zpět. Jestliže částku na uhrazení pokuty u sebe nemáte, určí vám soud lhůtu, do které musíte sankci zaplatit. A pokud pokutu neuhradíte, je automaticky peněžitý trest změněn na trest odnětí svobody. „Ten v případě přítomnosti v Chorvatsku musí cizinec nastoupit okamžitě. Pokud už z dovolené odjel, bude trest vyžadován při možné příští návštěvě a kontrole policejními nebo jinými státními orgány,“ uvádí ÚAMK.

A naopak, když stanovenou pokutu uhradíte v soudem dané lhůtě, považuje se celá částka za uhrazenou, i když zaplatíte jen její dvě třetiny.