Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravních nehod stále přibývá, květen byl nejtragičtější

aktualizováno  13:52
Dopravních nehod letos ve srovnání s loňským rokem přibývá rychlejším tempem. Jejich tragické následky jsou sice od roku 1990 nejmírnější, poslední sledovaný měsíc květen byl ale dosud nejtragičtějším v letošním roce. Vyplývá to ze statistik, které na internetu zveřejnilo policejní prezidium.
Květen byl dosud nejtragičtějším letošním měsícem na českých silnicích

Květen byl dosud nejtragičtějším letošním měsícem na českých silnicích | foto: Profimedia.cz

Policisté letos od ledna do konce května asistovali u 84.385 nehod, což je o 4527, tedy zhruba o 5,7 procenta, více než loni. Počet nehod je tak od roku 1990 třetí nejvyšší, řidiči havarovali častěji už jen v roce 1990 (86.711 nehod) a před šesti lety (86.343 nehod).

Počet mrtvých při letošních nehodách se za prvních pět měsíců zastavil na čísle 343, což je o sedm méně než v dosud nejmírnějším loňském roce. Poprvé za posledních 17 let klesl počet usmrcených za prvních pět měsíců roku pod 350. Nejvíce mrtvých při nehodách zaznamenali policisté v roce 1994, kdy jich bylo 533.

Květnové nehody si však vyžádaly letos dosud nejvíce usmrcených lidí, celkem 85. O 14 obětí tak překonaly do té doby nejhorší měsíc, duben. Naopak zatím nejmírnější byl únor s 57 usmrcenými, poté leden s 64 a březen s 66 mrtvými.

Z 343 letos usmrcených lidí bylo 143 řidičů osobních aut, 68 spolujezdců, 60 chodců, 28 cyklistů, 23 řidičů motocyklů, deset řidičů nákladních vozů, čtyři jejich spolujezdci, dva řidiči autobusu, dva spolujezdci na motocyklu, jeden řidič traktoru, stejně tak spolujezdec na malém motocyklu a také jeden řidič pojízdného pracovního stroje.

V porovnání s loňským rokem se tak zvýšil počet mrtvých řidičů osobních vozidel, a to o 15. Naopak ubylo usmrcených chodců, celkem o 26 lidí.

Při letošních nehodách také zahynulo 11 dětí, o tři méně než loni. Pět z nich zemřelo jako spolujezdci v osobních autech, čtyři jako chodci, jedno jako cyklista a spolujezdec na malém motocyklu.

Nejtragičtějším letošním dnem byl v prvních pěti měsících pátek 19. května, kdy na českých silnicích zemřelo deset lidí. O dva mrtvé méně si vyžádaly nehody v sobotu 25. února, o tři méně pak ve středu 19. dubna.

Ve statistikách zatím není započtena letos nejtragičtější nehoda z pátku 16. června, kdy při srážce dvou osobních vozů u Pavlova na Břeclavsku zemřelo pět lidí. Řidič fordu zřejmě nezvládl ostrou zatáčku na silnici směrem do Milovic a vyjel do protisměru, kde se členě srazil s protijedoucí Škodou Favorit. Srážku nepřežili dva muži a dvě ženy ve favoritu ani řidič fordu.

Kromě usmrcených klesl i počet těžce zraněných, proti loňskému roku o 40 na současných 1485 lidí. Dalších 8882 lidí utrpělo lehká zranění, což je téměř o 1300 lidí méně než loni.

Nejčastějšími viníky nehod jsou v drtivé většině případů řidiči motorových vozidel, kteří jich způsobili celkem 78862; zemřelo při nich 305 lidí. Proti loňskému roku přibylo v této kategorii nehod o 4500, počet usmrcených se naopak snížil o sedm.

Pod vlivem alkoholu lidé bourali letos zatím v 2549 případech, zemřelo 17 lidí a dalších 966 utrpělo zranění. V této kategorii se proti loňskému roku snížil počet nehod, mrtvých je stejně, zraněných ubylo o 255.

V letošním roce podle statistik policejního prezidia přibývají nehody ve srovnání s loňským rokem rychlejším tempem. Dosud policisté od ledna do konce května asistovali u 84.385 nehod, což je o 4527 více než loni ve stejném období. Počet nehod je tak od roku 1990 třetí nejvyšší, řidiči havarovali častěji už jen v roce 1990 (86.711 nehod) a před šesti lety (86.343).

Podle statistik prezidia zavinili řidiči letos nejvíce nehod nesprávným způsobem jízdy. Připadá na něj přes 62 procent nehod. Osmnáct procent nehod připadá na nepřiměřenou rychlost, dalších téměř 18 procent na nedání přednosti a dvě procenta na nesprávné předjíždění.


Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Najdete na iDNES.cz