Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drahá nafta odrazuje od koupě dieselových aut

  10:27aktualizováno  10:27
Vysoká cena nafty se projevila i v prodejích nových osobních aut v Česku. Lidé se začínají vracet k automobilům s benzinovými motory. Údaje Svazu dovozců automobilů o odbytu nových vozů v prvních třech měsících tohoto roku hovoří jasně: zájem o naftová auta klesá.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

"Důvod je hlavně v ceně nafty, která bývala dříve levnější než benzin," vysvětluje tajemník SDA Pavel Tunkl.

Podíl osobních aut s benzinovým motorem se po třech letech vrátil nad sedmdesát procent. Ve skutečnosti je nižší, protože v této kategorii nejsou započítány vozy spadající do kategorie N1, tedy "s mřížkou". U nich je podíl téměř opačný. Ve třídě do dvou tun, kam spadá většina osobních aut předělaných na N1, je zhruba 54 procent motorů na diesel.

Nákup dieselového motoru si podle Martina Vaculíka z časopisu AutoDiesel rozmyslí hlavně lidé, kteří nenajezdí tolik kilometrů nebo jezdí s menším autem. "Jinak bude přemýšlet člověk, který se rozhoduje hlavně podle ceny na stojanu, a jinak třeba člověk, který má na starosti péči o celou flotilu služebních aut," podotkl.

Dieselové motory prošly za posledních patnáct let obrovskou proměnou, a proto se výrazně snížilo množství vypouštěných emisí. Při zachování objemu se snížila i jejich spotřeba.

Společnost Bosch ve své studii uvádí navíc o třetinu nižší náklady dieselových motorů na provoz. Jízda na naftu však přináší i nevýhody, naftový motor bývá většinou dražší a nákladnější na opravy.

Automobilky i výrobci dílů na dieselové motory tvrdí, že žádný pokles necítí. "Útlum rozhodně nepociťujeme, jedeme podle plánu," říká mluvčí Bosch v České republice Pavel Roman. Firma vyrábí čerpadla pro naftové motory ve svých závodech v Jihlavě.

Předloni spustila kampaň, která měla lidi přesvědčit o výhodách dieselových motorů, ale dál v ní nepokračuje. "Teď máme kampaň na bezpečnost," vysvětlil Roman.

Pokles zatím podle mluvčího Evžena Krauskopfa necítí ani Škoda Auto. "Vzhledem k úspornějším vlastnostem dieselových motorů se zatím růst ceny nafty do prodejů příliš nepromítá. Pokud ale cena nafty nadále poroste, lze předpokládat, že dieselové motory budou znevýhodněny," tvrdí Krauskopf.

Poptávka po naftě v Česku od roku 2000 stoupla téměř na dvojnásobek. Česká rafinérská už proto loni zvýšila kapacitu výroby nafty. Další zvětšení zvažuje. "Musí být dlouhodobě zaručeno, že poptávka zůstane tak vysoká," podotkl mluvčí firmy Aleš Soukup.

Podíl naftových aut v procentech Podíl aut na benzin v procentech
osobní vozy vozy N1* osobní vozy vozy N1*
2004 28,15 77,10 67,56 18,19
2005 27,73 72,88 70,42 25,35
2006 28,13 75,27 69,25 22,31
2007 27,73 74,20 69,52 22,72
1. čtvrtletí 2008 25,22 72,27 71,49 23,92
Pozn.: Jde o nově registrované vozy, do kategorie N1 spadají osobní vozy přestavěné na užitkové.
Pramen: SDA

Autoři:Nejčtenější

Začátek konce autosalonu Ženeva? Místo aut fikusy a kafe

Restaurace a bary na výstavišti Palexpo na ženevském autosalonu

Pravidelný návštěvník ženevského autosalonu si té novinky všimne hned. Jsou to nevídaná „hluchá místa“, která mezi...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz