Jeden test na přítomnost drog v těle stojí pět set korun a výsledky jsou hotové za několik minut

Jeden test na přítomnost drog v těle stojí pět set korun a výsledky jsou hotové za několik minut | foto: Profimedia.cz

Drogy za volantem se poznají ze slin

  • 30
Za řízení pod vlivem drog můžete přijít o řidičák, dostanete sedm trestných bodů, až padesátitisícovou pokutu a obvinění z trestného činu. V Brně nachytali za rok 101. řidičů s návykovou látkou v těle. Speciální testy je odhalí ze slin, poznají i léky.

Nejistá jízda po silnici, zmatené chování. Tak na sebe minulý týden v Brně upozornil policejní hlídku třiadvacetiletý řidič renaultu.

"Měl silně zarudlé oči, s hlídkou nebyl schopen vůbec komunikovat," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Přestože mladík "nenadýchal" ani setinu promile alkoholu, přijde o řidičák, dostane sedm trestných bodů, až padesátitisícovou pokutu a obvinění z trestného činu za řízení pod vlivem pervitinu.

Takřka přesně před rokem totiž začala brněnská policie užívat testy na návykové látky. A za rok s jejich pomocí odhalila sto řidičů, kteří za volant usedli sice střízliví, ale neschopní řízení. Třiadvacetiletý řidič renaultu je 101. provinilcem.

Poznají drogy, ale i léky
Brno bylo první město, kde policie začala řidiče na přítomnost drog ve slinách testovat.

"Test se osvědčil, takže od letošního roku jej mají policejní ředitelství v celém kraji," uvedla mluvčí policistů Jana Šípková.

Tester dokáže odhalit drogy - heroin, pervitin, marihuanu - i utlumující léky jako diazepam. Najde je ve slinách řidiče.

"Test používáme jen v případě, kdy řidič jeví známky sníženého vnímání a zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní," vysvětlila mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková.

Jeden test stojí pět set korun a výsledky jsou hotové za několik minut.

Policisté řidiči na krátkou dobu vloží do úst tyčinku, která nasákne jeho sliny - ty potom policisté ponoří do roztoku, který na přítomnost drogy zareaguje.

Brněnská policie má testy uložené v jednom policejním voze, který je ve službě nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně.

"Pokud má jiná hlídka podezření, že řidič může být pod vlivem návykové látky, vůz s testy může přivolat,“ popsala Procházková.

Odmítnutí zkoušky se trestá
Při zjištění přítomnosti drogy v těle musí řidič na další testy, které výsledky orientační zkoušky s jistotou prokážou. Pokud řidič test odmítne, vystavuje se stejnému postihu, jako když odmítne zkoušku na alkohol.

Obavy, že řidiči se budou z takového testu vykrucovat a většina případů skončí u soudu, se policistům nepotvrdily.

"Ze čtyřiadevadesáti loňských případů je přibližně pětadevadesát procent uzavřených," uvedla Procházková. Testování na přítomnost návykových látek od začátku kritizují někteří lékaři. Droga totiž podle nich ve slinách zůstává ještě dlouho poté, co přestala mít vliv na schopnosti řidiče.

Co řidiči hrozí

Pokuta až 50 000 Kč

Zákaz řízení až na dva roky

Udělení sedmi trestných bodů

Stíhání za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky

,