Česko nemá centrální registr nabíječek elektroaut. Odhad je 200 míst

  9:00aktualizováno  9:00
Energetické společnosti při instalaci nových dobíjecích stanic pro elektromobily stále častěji spolupracují s obchodními řetězci, sítěmi čerpacích stanic i samotnými městy. Vyplývá to z vyjádření firem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Daimler

Šéfredaktor magazínu hybrid.cz Jan Horčík řekl, že v Česku stále neexistuje centrální registr dobíjecích stanic. Podle odhadu serveru je jich přibližně 200, z toho zhruba polovina takzvaných rychlonabíjecích.

„Rozhodně největším hráčem je ČEZ, který má 120 nabíjecích stanic. O druhé místo se dělí Pražská energetika (PRE) a E.ON. Pak jsou tu menší hráči - soukromé firmy, které se rozhodly začít budovat své malé sítě, anebo dokonce jednotlivé firmy, které pořizují jednotlivé nabíječky a dávají je veřejně k dispozici,“ řekl Horčík. Ve vlastní režii podle něj začínají instalovat nabíjecí stanice například diskonty Lidl.

Energetické firmy uvedly, že s masivním rozvojem dobíjecích stanic počítají i nadále. Rozvoji podle nich pomáhají i evropské dotace, společnosti navíc rozšiřují spolupráci s dalšími firmami. ČEZ nově na tiskové konferenci představil svoji spolupráci s řetězcem rychlého občerstvení McDonald´s.

„Momentálně jsou dobíjecí stanice ČEZ k dispozici v pětici našich lokalit. Rádi bychom pokračovali ve spolupráci i v dalších lokalitách, zejména ve městech a u dálnic,“ uvedla Ivana Prosecká z McDonald´s ČR. Mluvčí ČEZ Martin Schreier uvedl, že firma se rámcovými dohodami s provozovateli nejrůznějších řetězců snaží výstavbu dobíjecí sítě urychlit.

„Vedle McDonald´s a Kauflandu musíme zmínit také Unipetrol a jeho síť čerpacích stanic Benzina. Současně využíváme k rozšiřování sítě i dlouhodobé spolupráce s některými městy, kraji nebo dalšími subjekty - v posledních týdnech a měsících například při instalacích v Třinci, Valašském Meziříčí nebo Zoo Dvůr Králové,“ vypočítává Schreier. „Do roku 2020 chceme dnešní počet stanic minimálně zdvojnásobit, to znamená dostat se někam k číslu 250 stanic,“ dodal.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové nyní z komerčních partnerů při rozšiřování dobíjecí sítě nejvíce spolupracuje se společností Globus. „Dohodli jsme se, že vybudujeme rychlonabíjecí stanici pro elektromobily u každého jejich hypermarketu - celkově jde o 14 lokalit, přičemž čtyři z nich (Opava, Čakovice, Zličín, Ústí nad Labem) už jsou v provozu,“ uvedla.

Připomněla, že v rámci konsorcia energetických firem NEXT-E firma spolupracuje také se sítí čerpacích stanic MOL, velký potenciál podle ní E.ON vidí také ve spolupráci s městy. „Již jsme začali například v Třebíči, v Pelhřimově jsme uzavřeli smlouvu o spolupráci a jednáme i v dalších městech,“ dodala.

Další rozvoj dobíjecí sítě plánuje také PRE. „Nerad bych nyní prozrazoval příliš konkrétně, ale jak je patrno, naše dobíjecí stanice naleznete v obchodních domech a jejich sítích - například IKEA nebo Alza, brzy také bude dobíjecí stanice u Penny Marketu. V případě našich rychlodobíjecích stanic se mohou řidiči těšit na dobíjecí stanice na čerpacích stanicích, kdy nyní dotahujeme smluvně spolupráci,“ dodal.

ČEZ uvedl, že v Česku je aktuálně registrováno asi 2000 elektromobilů. Loni podle něj přibylo 400 vozů na elektrický pohon, letos tato hranice padla už koncem července. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Celkem bylo v Česku na konci prvního pololetí registrováno přes 5,7 milionu osobních aut.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pár základních pravidel a fint pro parkování v nákupních centrech

2016: Přeplněná parkoviště před OC Metropole Zličín, jedním z největších...

O parkování na obřích parkovištích u nákupních center se traduje spousta mýtů. Tím největším je, že pokud je od silnice...

ANALÝZA: Svět aut je pod dohledem Velkého bratra, nikdo se neschová

Ilustrační snímek

Auta byla ještě před pár lety symbolem svobody, do moderního vozu je ovšem o strach sednout. Na tapetě je teď Čína,...

Moderní diesely jsou čistší než benzinová auta, ukazuje měření v provozu

Emisní laboratoř Škody Auto

Evropská asociace výrobců automobilů zveřejnila výsledky měření dieselových motorů v reálném provozu. Vyplývá z nich,...

Žádné auto, žádné problémy. Moskvané odhalili kouzlo jejich sdílení

UCPANÁ SILNICE. Muž přechází ulici během dopravní zácpy na nábřeží řeky Moskvy...

Desetitisíce obyvatel Moskvy začaly využívat sdílení automobilů kvůli stoupajícím nákladům na parkování a úbytku...

Autofotka týdne: Elektrické monstrum atakuje americké modly

Rivian R1T

Zapamatujte si značku Rivian. Zatím není známá, ale když všechno dobře dopadne, mohla by to být druhá Tesla. Rivian...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Elektrické monstrum atakuje americké modly

Rivian R1T

Zapamatujte si značku Rivian. Zatím není známá, ale když všechno dobře dopadne, mohla by to být druhá Tesla. Rivian...

Moderní diesely jsou čistší než benzinová auta, ukazuje měření v provozu

Emisní laboratoř Škody Auto

Evropská asociace výrobců automobilů zveřejnila výsledky měření dieselových motorů v reálném provozu. Vyplývá z nich,...

Pirátské vedení Prahy chce pokračovat v projektu půjčovny elektroaut

Re.volt je maličké vozítko, je dlouhé pouhých 2,5 metru, takže se dá zaparkovat...

Nová pražská koalice chce upravit projekt městského systému sdílených elektromobilů, který schválila minulá politická...

Najdete na iDNES.cz