Volty místo oktanů: s elektrickým endurem můžete jezdit i pod vodou

  • 81
Ochránci přírody mají proti motorkám jeden zásadní argument, a tím je hlučnost a emise motorek. Rakouská KTM přišla s řešením, které jim možná vezme vítr z plachet.

Projekt Freeride E se zrodil už před několika lety, ale kvůli problémům s baterií ho předběhla benzinová varianta. Po několika prototypech se ale konečně do prodeje dostává elektrická motorka, která se dokáže v mnoha ohledech vyrovnat benzinovým modelům.

KTM Freeride v číslech

  • výkon: 16kW při 4500 otáčkách
  • točivý moment: 42 Nm od 0 otáček
  • chlazení: kapalinou
  • baterie: Li-ion KTM PowerPack (vyjímatelná)
  • kapacita baterie: 2600 Wh
  • napětí: 260V 
  • nabíjecí napětí: 230V
  • hmotnost: 106kg vč. baterie
  • cena: 318 000,- Kč (verze se světly)/311 000,- Kč (verze SX), cena je včetně baterie a nabíječky. 
  • cena baterie: 90 000,- Kč
  • cena nabíječky: 22 000,- Kč

Freeride je jakýmsi volnočasovým endurem. Nemá ambice vyhrávat na závodních tratích, ale svou konstrukcí a jízdními vlastnostmi kombinuje trialovou motorku a klasické enduro. Rám i podvozek je stejný jako u benzinové verze. Vpředu najdeme upside-down vidlici od WP, stejná firma dodala i zadní tlumič. O kvalitu odpružení se tak rozhodně nemusíte bát. Rám je svařený z ocelových profilů v kombinaci s hliníkovými odlitky. To má blahodárný vliv na tuhost a hlavně váhu. V rámu je pak umístěný elektromotor s jednostupňovou převodovkou. Zadní kolo je roztáčeno klasickým řetězem. Na místě benzinového motoru a nádrže je umístěna baterie. Její demontáž trvá zhruba minutu.

KTM Freeride E - Vody se rozhodně bát nemusíte, Freeride můžete klidně celý...

Zajímavě řešené jsou brzdy. Ty budou vyhovovat hlavně jezdcům, kteří na elektrický freeride přesedají z kola. Obě brzdy jsou totiž umístěné na řídítkách. Na rámu najdete přepínač tří jízdních módů. Ty omezují výkon elektromotoru a můžete jimi ovlivnit nejen jízdu, ale hlavně dojezd na baterii. Ten u terénní motorky neměříme na kilometry, ale spíše na dobu jízdy. 

KTM udává hodinu na plný výkon, což se nám zhruba potvrdilo. Pokud budete jezdit opravdu intenzivně, dokážete samozřejmě baterii vybít i rychleji, vše záleží na jízdním stylu. Freeride má samozřejmě i ochranný mechanismus, který po vybití baterie na 40 % přepne motor do úsporného režimu, na který ujedete zhruba deset kilometrů. Nabití baterie pak trvá zhruba dvě hodiny.

Volty místo oktanů

Jízda na elektrické motorce je v první fázi rozhodně jednodušší než na benzinové. Odpadá tu řazení a práce se spojkou. Stačí freeride zapnout, otočit plynovou rukojetí a motorka se okamžitě dává do pohybu. Zrychlení je celkem působivé. Na svědomí ho má točivý moment elektromotoru, který je k dispozici už od nejnižších otáček. V terénu tak můžete snadno regulovat nástup výkonu a během celého testování se mi nestalo, že by se mi protočilo zadní kolo, když jsem nechtěl.

Odezva na otočení plynem je plynulá a nemusíte se bát žádné škubavé jízdy. Když ale otočíte plynem pořádně, není problém freeride třeba zvednout na zadní. I s elektromotorem a baterií si freeride udržel velmi příjemnou hmotnost 106 kg. Díky ní je motorka snadno ovladatelná a hravá. 

KTM Freeride E - K baterii a nabíjecímu konektoru je velmi snadný přístup.

Před uvedením na trh se hodně diskutovalo o odolnosti motorky proti vlhkosti, což je u zařízení, které pracuje s velkými proudy, poměrně důležité. V KTM samozřejmě motorku odladili dokonale, takže může být celá pod vodou, aniž by došlo k jakémukoliv problému. Teoreticky tak můžete jet i s celým strojem pod vodou. To je poměrně značná výhoda oproti benzinové konkurenci, která po pádu do vody může nasát vodu do motoru. Při brodění navíc vodu neznečistíte olejem nebo palivem.

Freeride E je velmi zajímavá alternativa ke klasické terénní motorce. Do ruky snadno padne začátečníkům, ale i zkušenějším jezdcům. Cena kompletu je sice 318 000 včetně nabíječky a baterie, ale samotný provoz je pak velmi levný a stroj je prakticky bezúdržbový. Doba nabíjení a výdrže baterie už je také vhodná pro běžný provoz.

KTM Freeride E - Při konstrukci rámu byl kladen důraz na tuhost a hmotnost.

KTM Freeride E - Motor bez baterie.

Pořád jde ale spíše o stroj, na kterém si zajedete potrénovat do lomu, nebo na endurovou trať, na dlouhé výlety zatím baterie bohužel nestačí. Díky nízkému hluku a nulovým emisím by také mohl být lépe přijat nemotoristickou veřejností. I když se jedná o elektrickou motorku, stále jde o motorové vozidlo, na které se vztahují stejné předpisy jako na benzinové stroje. 


Témata: KTM, elektromotor, Enduro, Plyn