Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrický sporťák Lightning GT: baterie už nejsou problém

aktualizováno 
Elektromobily jsou sice ekologické a mají slušný výkon, ale také řadu nevýhod. Britský supersportovní elektromobil Lightning GT však prakticky všechny zápory eliminuje.

Lightning GT | foto: Lightning Car Company

Lightning GT je elegantní kupé vytříbených tvarů jasně britského střihu. Daleko zajímavější než jeho vzhled je ale použitá technika. Lightning, který by se měl k prvním zákazníkům dostat ještě letos, je totiž elektromobil s tou nejmodernější technikou pohonu.

Díky tomu odstraňuje zásadní nevýhody elektromobilů a je jedním z prvních vozů této třídy, který se svou praktickou použitelností bez problémů vyrovná současným autům se spalovacím motorem.

Hlavními nevýhodami elektromobilů bývají krátký dojezd, dlouhá doba nabíjení a omezená životnost baterií. Jenže právě tyto nedostatky jsou pro Lightning GT tabu.

Jeho baterie totiž používají technologii NanoSafe od americké společnosti Altairnano. Místo klasických uhlíkových komponent používají tyto baterie titanovou nanostrukturu. Díky tomu jsou baterie teplotně stabilní a nemusí používat žádné toxické materiály.

Lightning GT

Baterie NanoSafe poskytují více než dvojnásobnou energetickou hustotu než současné Li-Ion baterie. Díky tomu může Lightning využít výkon přes 700 koní a jeho dojezd činí 400 kilometrů. Akcelrace z nuly na 96 km/h mu trvá 4 sekundy.

Technoloie NanoSafe má ale ještě dvě další důležitější výhody. Při připojení na výkonný třífázový zdroj se totiž mohou baterie v automobilu dobít na plnou kapacitu už za 10 minut. Automobil lze ale dobíjet i z klasické jednofázové domácí sítě, pak ovšem počítejte s nabíjením přes noc.

Díky nové technologii mají baterie také podstatně větší životnost než ty současné. Výrobce slibuje životnost minimálně 12 let nebo 15 000 nabíjecích cyklů. Teprve potom klesne kapacita baterií pod 85 % původní hodnoty.

Lightning GT

Pohon GT zajišťují elektromotory instalované přímo v náboji kola, které současně slouží i k regenerativnímu brzdění. Díky eliminaci množství mechanických částí bude Lightning GT klást minimální nároky na údržbu a měl by se pyšnit ukázkovou spolehlivostí.

Přesnější technické specifikace automobilu prozatím nejsou k dispozici, ale první zájemci si již mohou svůj kus zamluvit. Výrobce požaduje zálohu 15 000 liber, tedy necelého půl milionu korun. Na výběr jsou dvě verze – GT a Sports. První zákazníci by měli své vozy dostat v druhé polovině roku. O celkové ceně vozu výrobce mlčí, ale je jasné, že rozhodně nebude nízká. Odhadujeme ji na zhruba desetinásobek zálohy.Témata: Elektromobil

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nové BMW X4 přijíždí už po čtyřech letech. Stejné je jen na pohled

BMW X4

Mnichovská automobilka přivezla do Ženevy poněkud překvapivou automobilovou novinku: novou generaci modelu X4, která...

Nová Audi A6 startuje. Nejdůležitější jsou nafťáky, dieselgate navzdory

Audi A6

Vypadá jako o kousíček zmenšená vlajková loď ingolstadtské značky. Od A8, která před nedávnem vstoupila do prodeje,...

Prozkoumali jsme nový Peugeot 508. Je nádherný, uvnitř místem neplýtvá

Peugeot 508

Nový zástupce značky Peugeot ve střední třídě je lehčí, ale také menší než předchůdce. Praktické vlastnosti velkoryse...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz