Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrovelorex ZAP jezdí jako porsche

aktualizováno 
Americká společnost ZAP se specializuje na výrobu elektromobilů. Kromě běžných městských vozítek a jejich dodávkových variant připravuje společnost do nabídky i adrenalinovou tříkolku s jízdními výkony porsche.
ZAP Alias - elektrická tříkolka

ZAP Alias - elektrická tříkolka | foto: ZAP

Specialista na elektromobily společnost ZAP chystá pro své zákazníky také pořádné adrenalinové svezení. Tříkolka ZAP Alias má podobnou koncepci jako legendární Velorex – tedy dvě řiditelná kola vpředu a poháněné kolo vzadu. Stejně jako populární "hadraplán" je i alias homologovaný jako motocykl. Tím ale veškeré podobnosti končí.

Zadní kolo Aliasu totiž pohání elektromotor – tedy vlastně rovnou dva. Souhrnný výkon je 240 kW, tedy 322 koní. To jsou hodnoty z říše sportovních automobilů. Ještě monstrózněji pak působí točivý moment motorů – rovných 756 Nm.

To při hmotnosti 733 kg znamená, že si s touto hračkou můžete dopřávat jízdní výkony z kategorie Porsche 911. Zrychlení z 0–96 km/h trvá 5,7 sekundy, maximální rychlost činí 251 kilometrů v hodině. Jediným limitujícím faktorem je omezený dojezd elektrické tříkolky – pouhých 160 kilometrů. Na pekelně rychlou jízdu do práce a z práce to stačí, na víkendovou adrenalinovou projížďku taktéž.

ZAP Alias by vás mohl zajímat také kvůli ceně – zatím se neprodává, ale výrobce očekává prodejní cenu 32 500 dolarů, tedy asi 575 000 korun při aktuálním kurzu. To znamená, že jízdní zážitky třeba Porsche Cayman dostanete za třetinovou cenu.

Zdá se, že tříkolky začínají v poslední době nabírat na popularitě. Především mezi koncepty jich najdeme poměrně dost – z poslední doby si určitě vzpomenete třeba na Peugeot 20Cup, Volkswagen GX3, Mercedes F300 Life-Jet. Velcí výrobci ale zatím pro produkci tříkolky nenašli dostatek odvahy, a ty tak zůstávají doménou malých výrobců. Ďábelskou kreaci Kamikaze vyrábí třeba Martino Motor Company.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Nové BMW X4 přijíždí už po čtyřech letech. Stejné je jen na pohled

BMW X4

Mnichovská automobilka přivezla do Ženevy poněkud překvapivou automobilovou novinku: novou generaci modelu X4, která...

Pražský fantom konečně odložil masku. Nový Mercedes A v plné parádě

Nový Mercedes třídy A

To je to auto, které při neustálém brouzdání Prahou dráždilo kolemjdoucí. Bez maskování by budilo méně pozornosti, než...

Nová tvář Škody Fabia odhalena. Pod kapotou má jen tříválcové benziny

Faceliftovaná příď Škody Fabie

Přepracovaná Fabia zažije premiéru na ženevském autosalonu začátkem března. Malá škodovka dostane nové přední...

Najdete na iDNES.cz