VW představil úpravy „cinklých“ TDI: nový software a úprava sání

  • 146
Úprava většiny naftových automobilů z německého koncernu Volkswagen, které mají problém s emisemi oxidů dusíku, bude trvat méně než hodinu. Volkswagen už má plán pro svolávání těchto vozů v Evropské unii a představil připravované úpravy.

Volkswagen v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto. Jde o motory TDI předchozí generace označené výrobním kódem EA 189.

Vývojáři museli přijít s co nejjednoduššími a nejefektivnějšími úpravami, které bude možné provést na vozech s různým kilometrovým nájezdem a opotřebením motoru. Volkswagen prohlašuje, že zvolené úpravy mají za úkol upravit množství vypouštěných emisí, ale neměly by mít vliv na výkon a spotřebu motoru. Koncern však dodává, že to nemůže v současné situaci garantovat. Přesnější informace mají být známy až po proměření všech variant motorů, kterých je v kombinaci s velkým počtem modelů vybavených danými motory obrovské množství.

„Všechna vozidla jsou i nadále po technické stránce bezpečná a plně provozuschopná, a proto mohou být bez omezení používána v silničním provozu,“ ubezpečuje v oficiálním prohlášení německý koncern.

V Evropské unii se aféra týká 8,5 milionu automobilů. Zhruba 5,2 milionu vozů se čtyřválcovými motory o objemu 2,0 litru bude podle Volkswagenu vyžadovat pouze softwarovou úpravu, která zabere asi 30 minut.

U tří milionů aut se čtyřválcovými TDI o objemu 1,6 litru bude zapotřebí fyzická úprava, práce by však měla trvat méně než hodinu. Do sání mechanici autorizovaných servisů nainstalují mezi vzduchový filtr a takzvanou váhu vzduchu plastový mezikus s mřížkou, který Volkswagen nazývá „flow transformer“. Ten lépe usměrní proudění vzduchu a umožní tak přesnější měření množství nasávaného vzduchu. Flow transformer má omezit turbulence v proudění před senzorem. Přesné určení množství vzduchu na vstupu do spalovacího prostoru je důležité pro správné řízení spalování. Mřížkou omezený průřez sání ovšem bude v tomto případě fungovat jako ucpávka, dá se tedy čekat, že by mohla vzrůst spotřeba paliva.

Plastový díl se vloží mezi vzduchový filtr a měřič množství nasávaného vzduchu.

Německý úřad pro motorová vozidla (KBA) již uvedené úpravy schválil. Návrh řešení pro zbývajících 300 tisíc vozů s tříválcovými motory o objemu 1,2 litru Volkswagen dosud nedokončil, úřadu by ho však měl předložit do konce listopadu. Předpokládá se, že u těchto vozů bude stačit softwarová úprava.

Volkswagen si již na svolávání automobilů k úpravě dal stranou 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard korun). Firma uvedla, že tuto rezervu nehodlá snížit, ačkoli budou úpravy vozů v Evropě jednodušší, než se předpokládalo. Původně se čekalo, že některé z motorů budou muset dostat dodatečně montovaný systém SCR, který odlučuje oxidy dusíku s pomocí chemické reakce s roztokem močoviny (AdBlue).

Podle informací magazínu auto.cz Škoda Auto vykoupila od majitelů desítky až stovky aut s inkriminovanými motory, na kterých bude představené úpravy testovat. Vozy s emisními úpravami mají projít životnostními zkouškami podobně jako nová auta.

Mluvčí koncernu VW upozornil, že zatím není jasné, jaké budou celkové náklady spojené s emisním skandálem. Podle analytiků by po zahrnutí pokut a výdajů na právní spory mohly překročit 40 miliard eur (bilion korun), napsala agentura Reuters. Svolávání aut pro úpravu motorů TDI začne v lednu a automobilka počítá, že ve 28 zemích EU bude trvat celý příští rok.

Volkswagen zdůrazňuje, že prezentované řešení neplatí pro severoamerický trh.