Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU tlačí na automobilky zákonem

  19:49aktualizováno  19:49
Radost z levně pořízeného nového vozu na straně zákazníka, neúprosný boj o přežití na straně prodejců automobilů. Takto může za pár měsíců vypadat situace na trhu s automobily v zemích EU, jelikož Evropská komise plánuje nově upravit distribuci nových vozů. Přesto i nadále budou moci výrobci odmítnout prodej svých vozů v supermarketech či přes internet.

Nový zákon, který v současnosti připravuje evropská legislativa, má znemožnit automobilkám rozkazovat o tom, kde bude jejich dealer obchodně působit. V praxi může situace vypadat následovně: italský prodejce si zaplatí reklamní kampaň například v Německu a přetahne tak svému německému kolegovi díky nižší ceně nejednoho šetřícího zákazníka.

Tímto uvolněním pravidel by se mohl trh stát ještě transparentnějším poté, co již jednotná měna euro od počátku roku odhaluje nehorázné rozdíly v cenách mezi jednotlivými státy. Ty jsou mnohdy až dvacetiprocentní. Ve svém důsledku by nová direktiva měla donutit automobilky ke sjednocení cen nových aut pro všechny země EU. Pak by rozdíly způsobovala již jen například vzdálenost od výrobního závodu či sazba DPH v té které zemi.

"Současný systém je pro servisy příliš svazující, plánujeme zásadní změny," prohlásil zdroj blízký evropským orgánům. V minulosti dokonce v některých zemích producenti zakazovali servisům prodávat auta cizincům.

Přesto však návrh zákona ponechává v platnosti pravidla, která na první pohled konkurenci omezují. Jedná se především o to, že i nadále budou moci výrobci odmítat obchodníky, kteří by chtěli prodávat auta v supermarketech či prostřednictvím internetu.

Zde se zákonodárci obávají přílišného uvolnění cen, které by vyostřilo konkurenci tak, že by mohl být zákazník nakonec znevýhodněn. Například tím, že by automobilky s cílem minimalizovat cenu vyráběly úzkou paletu vozů a kupující by tak ztratil možnost výběru.

S tím ale někteří nesouhlasí. "Více prodejních kanálů je pro zákazníka jistě výhodou," tvrdí Ian Lancaster z britské společnosti Virgin Cars. "Až dosud automobilky některé zákazníky doslova obíraly. Doufám, že si to v Bruselu uvědomí a distribuci výrazně liberalizují."

O prodeji nových aut ve svých hypermarketech uvažuje i společnost Tesco a další obchodní řetězce. To, jestli se nakonec "nablýskaní krasavci" mezi jogurty a televizory v obchodech objeví, se ukáže na počátku února, kdy jde návrh zákona do schvalovacího procesu. V případě jeho schválení by mohl začít platit od letošního října.

Autor:Nejčtenější

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Škoda nestíhá vyrábět, část produkce stěhuje do Německa

Montáž zadních dveří na vůz Škoda Superb.

Česká značka patřící do koncernu Volkswagen dlouhodobě bojuje s vytížeností svých továren. Šéf automobilky Bernhard...

Test padělaných kapot na škodovku: jsou měkčí, nepasují a reznou

Senior ve škodovce nepřežil náraz do autobusu ve Vratimově. (21. července 2012)

S více či méně zdařilou napodobeninou se setkal každý. Ať už šlo o padělek značkového trička, bot, hodinek či šperků....

Další z rubriky

Škoda nestíhá vyrábět, část produkce stěhuje do Německa

Montáž zadních dveří na vůz Škoda Superb.

Česká značka patřící do koncernu Volkswagen dlouhodobě bojuje s vytížeností svých továren. Šéf automobilky Bernhard...

Senioři přiznávají nedostatky v řízení. O kurzy zdarma je zájem

O víkendu odstartoval na polygonech v Česku bezplatný projekt Jedu s dobou...

I když jezdí za volantem auta nejdéle, patří mezi nejohroženější skupiny řidičů. Seniorů za volantem přibývá. Často se...

Nová čínská škoda v plné parádě: Kamiq představili ambasádě v Pekingu

Škoda představila na českém velvyslanectví v Pekingu nové městské SUV pro...

Potvrzeno. Nové městské SUV ze škodovky určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Automobilka Škoda Auto jej v...

Najdete na iDNES.cz