Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EuroNCAP: nejbezpečnější je Mercedes C

  13:14aktualizováno  13:14
Mercedes získal nečekaný marketingový trumf. Jeho nejmenší model třídy C získal jako druhý v historii v testech EuroNCAP pět hvězdiček. Tento výsledek mnohé překvapil, protože odborníci tipovali většinou jiné adepty. Závěry jsou však pozitivní pro všechny: bezpečnost většiny vozů se znatelně zvyšuje.

Posledních testů organizace EuroNCAP se zúčastnilo 17 vozů různých kategorií a s napětím bylo očekáváno především to, zda se některý z vozů připojí k nejlepšímu dosavadnímu hodnocení Renaultu Laguna, který jako dosud jediný získal plný počet pěti hvězdiček.

"Jsem potěšen, že se objevil další automobil nejvyššího bezpečnostního standardu. Do budoucna očekáváme, že se tohoto ocenění podaří dosáhnout více automobilům," prohlásil šéf EuroNCAP Max Mosley.

Výsledky jsou ale povzbudivé nejen pro výrobce luxusních vozů. EuroNCAP se snaží chytře chválit i auta nejmenších kategorií a povzbudit tak automobilky v dalším úsilí při vývoji minivozů. "Které auto preferujete nebo jaké si můžete dovolit, není až tak důležité. Ve všech kategoriích se totiž nachází vozy solidních parametrů, lepších než kdykoli dříve," tvrdí zpráva v roce 1997 vzniklé organizace, která se těší oficiální podpory orgánů EU.

Zlepšení je evidentní na příkladu Opelu Corsa. Zatímco v roce 1997 se mini z Rüsselsheimu stydělo za pouhé dva body, se současnými čtyřmi hvězdičkami mohou být zájemci o tento vůz plně spokojeni.

Nová série testů byla specifická především tím, že se zaměřila i na sportovní automobily. Všechny tři vozy získaly 4 hvězdičky, což je považováno za standardní průměr. Podstatně hůře dopadly off-roady. Opel Frontera a Jeep Cherokee dosáhly pouze podprůměrných tří hvězdiček, přestože mohutnost jejich konstrukce vysoký standard bezpečnosti asociuje automaticky. Dle EuroNCAP je ale co zlepšovat, jejich výrobci se málo snaží.

Apel směřuje i problematickým tvarům karoserií a s tím související bezpečnosti chodců. Zde hodnotitelé nešetřili kritikou, všechny testované vozy si odnesly jen po jedné hvězdičce ze čtyř možných. Světlou vyjímkou byla pouze Honda CR-V s tříbodovým hodnocením a pochvalou od EuroNCAP.

Jen pro připomenutí minulých výsledků. Domácí automobilka Škoda uspěla v loňských a předloňských testech jak s fabií tak i s octavií - obě si odnesly čtyři hvězdičky z pěti. Detailní výsledky nově zveřejněných testů i všech ostatních si můžete přečíst na domovských stránkách EuroNCAP.

Následující tabulky uvádí výsledky posledního hodnocení

Malé vozy

Audi A2      * * * *    
BMW Mini      * * * *
Opel Corsa      * * * *
Volkswagen Polo      * * * *

Střední a vyšší střední třída

Mercedes C      * * * * *    
Ford Mondeo      * * * *
Jaguar X-Type      * * * *
Opel Vectra      * * * *
Proton Impian      * * * *
Peugeot 607      * * * *

Sportovní vozy

Mazda MX-5      * * * *    
Mercedes SLK      * * * *
Honda S-2000      * * * *

Terénní vozy a automobily kategorie SUV

Honda CRV      * * * *    
Range Rover      * * * *
Jeep Cherokee      * * *
Vauxhall Frontera      * * *

Rychlost 64 km/h, betonová bariéra s deformovatelnými hliníkovými profily, 40 procent přesazení přídě - i v tomto testu prospěl Mercedes na výbornou.

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Tři dětské sedačky v autě: ne každý rodinný vůz sveze pět lidí

Dětské autosedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací.

Rodiny se třemi dětmi musí při koupi auta ze svých přání hodně slevit. Ne každý rodinný vůz se třemi sedadly vzadu...

Další z rubriky

Vědci se snaží lépe analyzovat průběh nehod, pomáhají crashtesty

Ukázku postupu záchranářů při simulované automobilové nehodě mohli vidět...

Lépe analyzovat průběh a příčiny dopravních nehod mají vědcům pomoci crashtesty, testovací nehody vozů sledované...

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Najdete na iDNES.cz