Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EuroNCAP zpřísní hodnocení crashtestů: dostat pět hvězd bude těžší

aktualizováno  5. září 9:12
Jiných než pětihvězdičkových aut se v posledních sériích crashtestů nezávislé evropské organizace EuroNCAP objevuje stále méně. Aby bylo hodnocení "bezpečnými" hvězdičkami jasnější a lépe vypovídající, budou se podmínky pro jejich udělování zpřísňovat.

Ilustrační foto - crashtest Hyundai i10 | foto: EuroNCAP

Když nové auto nedosáhne v crashtestech na všech pět hvězd, které může maximálně dostat, je to minimálně u těch velkých aut problém. Od února příštího roku to ale bude jinak.

Letos má 4 nebo 5 hvězd za ochranu posádky 97 % testovaných aut (celkem 34 modelů). EuroNCAPu se ale nelíbí, že automobilky investují peníze a energii do vývoje stále bezpečnějších (rozuměj pětihvězdičkových) aut.

Další sledované parametry ale jako by při vývoji přehlížely. Na maximální čtyři hvězdičky za ochranu chodců v případě střetu do dneška dosáhlo pouze jediné auto - velký Citroën C6. Mnohem víc než polovina aut (67 procent) má v této disciplíně jenom dvě hvězdičky. V ochraně dětí v dětské autosedačce jsou na tom výrobci o něco lépe, výsledky z crashtestů ale velmi kolísají.

EuroCAP chce proto tyto výsledky také zohlednit v konečném účtování. Jak na to půjde, prozatím neprozradil, nabízí se ale myšlenka, že místo třech kategorií zvlášť (posádka, děti, chodci) dostane auto vždy pouze jedno hvězdičkové ohodnocení.

Únorová série crashtestů v roce 2009 už bude hodnocena podle nové metodiky, která mimo jiné zohledňuje i riziko poranění krční páteře, nebo zda je auto vybaveno stabilizačním systémem. Detailní podobu nových - přísnějších - kritérii se automobilky dozví do konce letošního roku. Maximální počet pěti hvězd zůstane zachován i nadále, prozradil EuroNCAP.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Najdete na iDNES.cz