Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský řidičský průkaz nastoupí do roku 2012

  15:50aktualizováno  15:50
Do šesti let začne celá Evropská unie vydávat stejné řidičské průkazy. Po dvou letech diskusí se na tom dohodli ministři dopravy EU. Směrnice, kterou ministři přijali, nahradí desítky odlišných národních průkazů dokumentem s jednotnou podobou. Navzdory stejnému vzhledu se bude vydávání průkazů řídit rozdílnými národními předpisy.
Auto, které jezdí bez řidiče

Auto, které jezdí bez řidiče - Volkswagen vyzkoušel model Touareg, který nepotřebuje řidiče. Vůz řídí elektronický systém. | foto: Volkswagen

Evropský komisař Jacques Barrot přesto doufá, že tato změna zvýší bezpečnost na evropských silnicích, kde ročně umírá na 40 000 lidí.

Řidiči dostanou do ruky plastovou kartu, vybavenou případně i mikročipem. To má ztížit padělání, usnadnit policejní kontroly i stěhování Evropanů z jedné země EU do druhé.

Řidiči si budou muset tento řidičský průkaz každých deset či patnáct let obnovovat. Staré průkazy však úplně zmizí až v roce 2032. Odhaduje se, že v 25 zemích EU je nyní v platnosti 110 různých typů řidičských průkazů.

Jednotný průkaz musí ještě schválit Evropský parlament, který je však této myšlence nakloněn. Evropští zákonodárci by chtěli sjednotit i další předpisy. Například oprávnění pro nejsilnější motocykly by mělo být podle nich podmíněno dvěma lety jízdy na strojích slabších kubatur.

Tato harmonizace má však své limity. Státy, které umožňují na „automobilový řidičák“ řídit i motocykl o menším objemu, to budou moci činit i nadále. V Belgii platí toto oprávnění až do objemu 125 centimetrů kubických, v Česku u starších průkazů do 50 ccm, ale u nových již ne.

V Česku již probíhá výměna starých průkazů za nově schválený plastový typ. Výměna má být ukončena do roku 2013.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Najdete na iDNES.cz