Srpnová noc v Tatře 138. Ráno na studenty bušili: Jste okupovaní!

aktualizováno 
V Marseille ulehá skupinka československých studentů k odpočinku. Jsou nasoukaní v pískem ošlehané Tatře 138, kterou projeli půl Afriky. Zrovna se vylodili po dlouhé cestě z Alžíru. Do gabonského Lambaréné je kvůli diplomatické při nepustili, ale zdravotnický materiál poslali do nemocnice lodí. Mise splněna, teď jsou zpátky v Evropě, doma.

Expedice Lambaréné před startem | foto: Archiv expedice Lambaréné

Alexandra Dubčeka zrovna zvolili generálním tajemníkem, když parta osmi Čechoslováků zkraje ledna 1968 opustila evropské břehy a vydala se do egyptské Alexandrie. Čekala je skoro devítiměsíční cesta napříč kontinentem do nemocnice Alfreda Schweizera v gabonském Lambaréné, kam expedice vezla zdravotnický materiál, a zase zpátky do Evropy. Nakonec nic nevyšlo podle plánu. V Gabonu ani pak při návratu domů z Afriky v noci z 20. na 21. srpna.

Posádka expedice Lambaréné

V úterý kolem jedenácté večer pohraničníci z Cínovce posílají do Prahy zprávu o tom, že státní hranice překročila cizí vojska. Československý rozhlas už o invazi ví od večera z dálnopisů. Od středečního brzkého rána 21. srpna 1968 zpravodajská hlasatelka Kamila Moučková neúnavně informuje o tom, kde po republice se střílí. Dopoledne se krátce odmlčí televize i rozhlas.

V marseillském přístavu je zatím klid, osmička kamarádů strávila první noc na evropské půdě po skoro devíti měsících. Je vyčerpaná, má za sebou několikero zatčení, bojůvky na hranicích Súdánu a Etiopie, přejetí Pekelné stezky z Tanzanie do Zambie i pohled na zkázu Biafry v Nigérii. Oddech nepřichází. Marseillští dokařští dělníci jim buší na dveře tatrovky s pokořující zprávou.

„Řekli: ‚Jste okupovaní‘. A takhle nás Evropa zase přivítala,“ vzpomíná po padesáti letech Jiří Stöhr, kameraman expedice a protřelý dobrodruh. Na chvíli se odmlčí, skoro jako by tomu doteď nemohl uvěřit. Když se o dvacet let později vydává na toho času ostře sledovanou expedici Tatra kolem světa, vyjíždí za socialismu a vrací se na jaře 1990 do svobodné země. To už tuší, že jakmile někam vyjede do světa, v Československu se přepisuje historie.

Jenže v srpnu 1968 se domů vracelo obtížněji. „Šli jsme do města a tam jsme viděli na barácích veliké nápisy Russia Go Home,“ vypráví bezprostřední zážitky z Marseille jeho souputník Petr Bartůněk, tehdy student medicíny a strůjce expedice do Gabonu. Bartůňka a spol. Francouzi naložili do antonů a hodiny je drželi na policejní stanici, měli za to, že štětku s barvou měl v ruce jeden z nich. Studenti se báli nejhoršího. Volali na univerzitu, chtěli pryč. „Trvalo hrozně dlouho, než uznali, že jde o nedorozumění,“ vysvětluje Petr Bartůněk.

Expedice Lambaréné před startem

Jiří Stöhr kýve hlavou, živě na to pamatuje. Je šťastný, že se nic nestalo jeho kamarádům ani filmovému materiálu, který 36 tisíc kilometrů vezl savanou i pouští. Vznikl z něj dokumentární cyklus, který pak odvysílala Československá televize. „Přijel jsem a v téhle atmosféře jsem dělal osmnáctidílný seriál. Byly s tím velké problémy,“ říká. Zároveň je rád, že obrázky z němé kamery a šumivý ruch z magnetofonu na obrazovky dostal. Z expedice Tatra kolem světa sestříhal na Barrandově dva celovečerní filmy, ale nikdy potom už je neviděl.

Ne vždy se dařilo. S technikou byly často problémy, třeba na vrcholu kilimandžárského masivu Uhuru. Kamera dotočila, zbyly jen fotografie. Studenti na nejvyšší horu Afriky vystoupili 30. března ve tři čtvrtě na devět ráno. V Československu pučelo pražské jaro a Ludvíka Svobodu zrovna zvolili prezidentem. Novináři bořili cenzurní ledy, společnost se poprvé od února 1948 zhluboka nadechovala. Mluvilo se o politických procesech, o přestavbě socialismu. Ožilo umění, kultura. Ten obrázek smetla jedna srpnová noc roku 1968.

„Občas se mě lidé ptají, jestli zase náhodou nepojedu pod Kilimandžáro,“ směje se Jiří Stöhr a připojuje svahilský překlad vrcholku Uhuru – česky znamená symbolicky právě svobodu. K nejvyšší hoře se i s kamerou vrátil Stöhr od té doby jen jednou, v prosinci 1989. Tehdy zvolili prezidentem Václava Havla.

Autoři:

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Německé továrny VW přejdou na elektro, Passat vyrobí Škoda v Kvasinách

Volkswagen I.D. Vision

Po roce 2020 se budou v německých továrnách Volkswagenu vyrábět statisíce elektroaut. První bude model ze Cvikova. Z...

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Kodiaq RS poprvé naživo v Česku. Je to nejdražší škodovka

Návštěvníci si prohlížejí automobil Škoda Kodiaq RS na výstavišti v Lysé nad...

V Lysé nad Labem právě začal třídenní autosalon Kola 2018. Při slavnostním zahájení festivalu byl veřejnosti poprvé v...

Další z rubriky

Zapomenutý génius z Brna maloval slavné porsche. Zemřel příliš mladý

Moravská galerie v Brně představila 1. listopadu 2018 výstavu Jiřího Kuhnerta...

Dílo Jiřího Kuhnerta, který se z pozice technologa brněnského Zetoru dostal až k návrhům pro automobilku Porsche,...

Průkopník automobilismu Václav Klement se narodil před 150 lety

Václav Klement své výrobky osobně propagoval.

Konec 19. století byl zlatou érou rozvoje průmyslu, v té době byly položeny základy řady dodnes prosperujících podniků....

Velká automobilová loupež aneb Za vším hledej ženu

Benz Patent Motorwagen verze III., vyrobeno v roce 1888

Bertha Benzová už toho měla dost. Její manžel Carl sice sestrojil první automobil poháněný benzinovým motorem, ale...

Najdete na iDNES.cz